Ситуація з пандемією і вакцинацією – це не факап влади, це вона звично сіла на шпагат, щоб не робити вибір між виборцями-«ваксами" і "антиваксами".
--
Дивлюсь на ситуацію з вакцинацією в нас і в Росії: за смертністю і вакцинуванням ми приблизно на одному рівні, однак причини все ж різні.

В РФ це не так недовіра до влади, як навпаки, повна згода з позицією Кремля, котрий так активно насміхався чи не з усіх іноземних вакцин від коронавірусу, що в росіян зневажливе ставлення перейшло на всі вакцини як такі. Плюс їхній культ невігластва й дикості: "головне – духовність, загадкова російська душа!". А освіченість і цивілізованість тільки заважають російській духовності.

Та й взагалі, це їхня національна традиція: будь-яку проблему закидати трупами. Що з війною їхня головна стратегія "більше трупів", що з пандемією...

В Україні інше. От в нас якраз в більшості на ментальному рівні глибока недовіра до державних інституцій і до представників влади. Якщо влада каже "це дуже треба і дуже добре" — значить, щось тут не так. Тим більше, якщо влада це каже хіба епізодично і якось не надто впевнено.

Бо Зеленський і в питанні пандемії сів на звичний вже шпагат щодо виборців. Всюди, де виборці діляться приблизно порівну між діаметрально протилежними позиціями, Зеленський сідає на шпагат, щоб "трошки і тим, і тим", намагається не втратити жодної групи електорату.

За різними оцінками, десь близько половини виборців категорично не сприймають ідею вакцинації – з різних причин. Але близько третини, навпаки, принципово вакцинувались чи готові вакцинуватись. Тож верхівка уникає тут чіткого позиціонування, щоб не провокувати жодну з цих груп виборців. Результат: приблизно однаково страждають обидві групи: ті, що не бажають вакцинуватись, обурені вимогами (небезкоштовних, м'яко кажучи) тестів, довідок і соціальними обмеженнями; ті, що вакциновані чи хочуть вакцинуватись, обурені ускладненим доступом до якісних вакцин і топорними державними інструментами підтвердження.

На виході все одно буде купа трупів, перепрошую за цинізм, бо в Зекоманди відсутня стратегія бачення всієї ситуації і виходу з неї. І непереборна любов до шпагатів.