15 липня 2021 року Верховною Радою України було прийнято відставку Авакова, а наступного дня було призначено Монастирського.

Проте найголовніші події відбулися напередодні — 14 липня під час закритої частини засідання Кабінету Міністрів України, на якому особисто був присутній Аваков.

Було прийнято рішення про тимчасове покладення виконання обов'язків державного секретаря Міністерства внутрішніх справ України на Шевніна С.М. 

Що це означає?

Авакову дуже важливо було перед своєю відставкою призначити державним секретарем саме Сергія Шевніна.

Авакову не важливо було кого призначать Міністром після нього.

Чому?

Всупереч поширеному уявленню, що в міністерстві головним є міністр, це не зовсім так.

Міністр не може призначати або звільняти працівників міністерства, не може притягнути їх до дисциплінарної відповідальності, не може призначити або позбавити їх премії – це все виключні повноваження державного секретаря. Навіть більше, міністр не може внести жоден проект нормативно-правового акту на розгляд Кабміну без візи керівника юридичної служби, який підпорядковується державному секретарю. Отже, якщо державний секретар не є людиною міністра, то міністр по суті стає «королем без королівства». Звичайно, залишається повноваження порушити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності державного секретаря з можливістю подальшого звільнення, проте таке рішення приймає лише Кабмін, отже 1 голос міністра проти 22 голосів інших членів Уряду нічого не вирішує.

Хто такий Сергій Шевнін і чому він є людиною Авакова?

Сергій Шевнін є фігурою доволі темною, з відкритих джерел про нього відомо лише, що він є членом наглядової ради Харківського національного університету внутрішніх справ, у 2017 році отримав звання генерала поліції третього рангу, у 2020 році отримав зарплату в розмірі 1 306 156 грн, у 2015 році отримав службову квартиру в місті Вишгород, а в 2017 році дружина придбала в місті Києві гараж.

10 грудня 2015 році Аваков надіслав лист Хатії Деканоїдзе , в якому попросив відрядити поліцейського Сергія Шевніна до МВС, 11 грудня Хатія звільняє Шевніна, а Аваков в той же день призначає його директором департаменту фінансово-облікової політики.

Проте, щоб це стало можливим, Аваков попередньо домігся видання Указу Президента України, який дозволяє поліцейським займати посаду директора ДФОП. До речі, цей Указ набув чинності лише 12 грудня 2015 року (опубліковано: Урядовий кур'єр — № 233), отже відрядження поліцейського Шевніна до МВС та призначення на посаду 11 грудня є незаконним.

Крім того, сама можливість відрядження поліцейських до органів державної влади була розроблена саме Аваковим, адже урядовий законопроект «Про національну поліцію» розроблявся МВС, і саме Аваков підписав пояснювальну записку до цього проекту.

Отже, якщо Аваков приклав стільки зусиль, щоб взяти собі Шевніна, то напевно це його людина. Проте, навіщо він Авакову? Директор ДФОП за посадою є головним бухгалтером МВС, через якого проходять всі бюджетні кошти, головним розпорядником яких є МВС.

Станом на 11.10.21 року Шевнін досі, вже майже 3 місяці, «тимчасово» виконує обов'язки державного секретаря МВС, а отже Аваков досі контролює апарат МВС. Підконтрольний Зеленському Уряд досі не оголосив конкурс на зайняття посади державного секретаря МВС. Чому?

Важко точно визначити, за допомогою чого Аваков впливає на Зеленського, хоча сам вплив цілком відслідковується.

Мабуть мало хто пам'ятає, проте наприкінці 2014 року Аваков на догоду громадськості розробив Концепцію першочергових заходів реформування системи внутрішніх справ України, де серед інших зазначено «Демілітаризація – усі підрозділи МВС є цивільними службами, персонал не має спеціальних звань». Так ось, 28 січня 2020 року Зеленський, на догоду Авакову, видає безпрецедентний Указ, яким дозволяє з 1000 можливих посад апарату МВС 900 заповнити поліцейськими.

Що це практично означає?

Синок будь-якого начальника віком від 18 років після школи може бути прийнятим на службу в поліцію, і в той же день без всякого конкурсу, обов'язкового для держслужбовця, бути призначеним на посаду в апарат МВС, теоретично навіть на посаду директора департаменту. Адже вимоги до категорії «Б» в даному випадку не будуть застосовані, тому що положення Закону України «Про державну службу» не поширюються на «осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання».

В свій час Аваков добре попрацював, щоб в Законі «Про національну поліцію» було зазначено наступне: «Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України». Аваков і визначив, що розмір премії нічим не обмежується. І взагалі, краще самому контролювати питання оплати праці своїх працівників, ніж це робить для державних службовців Верховна Рада України та Кабінет Міністрів України, тому з цієї точки зору поліцейські кращі.

Крім того, в разі проблем з відрядженим поліцейським, можна цілком на законних підставах відкликати його назад до Поліції через контрольованого Керівника Поліції.

Проте, це ще не вся історія з Шевніним. Згідно змісту Рапорту на отримання службової квартири, Шевнін, виявляється, 1 вересня 2015 року вже працював в МВС на посаді начальника департаменту фінансового-забезпечення та бухгалтерського обліку. Для того, щоб він зберіг своє звання та статус поліцейського, він був прийнятий на службу до новоствореної Поліції, а потім відряджений до МВС.

З наданням службової квартири Шевніну також не все законно. Згідно протоколу засідання центральної житлової комісії МВС України Шевніну було надано трикімнатну квартиру жилою площею 60,1 кв.м., загальною – 99,4 кв.м. Підставою надання вказано цей НПА. Проте, цим НПА передбачено, що норма на 1 особу становить не більше 13,65 кв.м. жилої площі, отже на 4-х це 54,6 кв.м., а надано 60,1 кв.м., протокол повинен був затверджуватись виконавчим органом Вишгородської міської ради (проте відсутні відомості про його затвердження), Шевнін підлягав виселенню з квартири під час його міграції МВС-Поліція-МВС, адже припиняв трудові відносини з МВС, проте не був виселений. Крім того купівля гаражу в місті Києві наводить на думку, що Шевнін не проживає в місті Вишгород, а через третіх осіб придбав квартиру в місті Києві.

В будь-якому разі, нехай це з'ясовують НАЗК, НАБУ, Рахункова Палата, Державне бюро розслідувань та Держаудитслужба, куди будуть надіслані відповідні листи. По тому, як вони зреагують, буде зрозуміло, наскільки Аваков впливає на Зеленського.

Реагування Кабінету Міністрів України (20 жовтня 2021 року через 9 днів після отримання відповідного листа):

17 листопада 2021 р. Уряд призначив Лубковича Ю.О. державним секретарем Міністерства внутрішніх справ України

Першоджерело