Новий етап російсько-української війни, що розпочався 24 лютого 2022 року, навіть якщо і не стане третьою світовою війною за формальними ознаками, матиме аж ніяк не менші наслідки. На наших з вами очах впав світовий порядок і глобальна система безпеки, які існували з часів завершення Другої Світової Війни. Гадаю, слід очікувати також переформатування системи міжнародних організацій і взагалі зміни засадничих основ міжнародної політики. Яким буде новий світ? Це великою мірою залежатиме від наших з вами дій.
 
Захід твердо продемонстрував, що готовий витрачати великі кошти на нашу підтримку, надсилати гуманітарну допомогу, озброєння, приймати біженців, запроваджувати реально серйозні санкції проти РФ тощо, але безпосередньо у бойових діях участі не братиме, навіть у форматі гуманітарної місії з закриття неба. Це, насправді, досить непогана для нас позиція, бо Україна зараз залежить від західних поставок трохи більше, ніж повністю, а закрити небо над Україною Захід просто технічно невзмозі, бо після розпаду СРСР він так само як і ми розслабив булки і забив на армію (принаймні, європейські країни). Тому, те, що зараз Захід для нас робить, дуже близько до найкращого з можливих варіантів. Також, я переконаний, що Захід не пожалкує жодних сил і засобів, щоби допомогти нам відбудуватися після перемоги, і ми вийдемо з цієї війни сильнішими, ніж до її початку.
 
Це, однак, не означає, що не треба вимагати більшого. Кожна додаткова санкція проти РФ, кожна додаткова номенклатура військового спорядження, озброєння чи техніки, що надходять в Україну, — це врятовані життя українців. Вимагаючи закрити небо над Україною, ми спонукаємо Захід збільшувати таку підтримку. Крім того, багато хто на Заході налаштований відновити статус кво, і зняти санкції з РФ якнайшвидше, щоби продовжувати з ними торгувати. Своїм тиском і поглибленням санкцій ми робимо цей сценарій менш і менш вірогідним. При цьому, однак, дуже важливо не здаватися невдячними споживачами. В решті решт, Захід попереджав нас про можливість нападу, а Україна продовжувала будувати дороги замість укріплень, то ж значна частина відповідальності лежить і на нас самих.
 
В будь-якому разі, вже зрозуміло, що жодні гарантії безпеки від інших країн чи організацій не убезпечать нікого від вторгнення. Лише потужні збройні сили є надійним захистом. Гадаю, на нас чекає суттєва мілітаризація світової економіки. Глобальна продовольча криза, яку спричинить ця війна, також стане викликом для гуманістичних цінностей. Чи будуть готові країни золотого мільярду надавати допомогу країнам Африки та Південно-східної Азії, що потерпатимуть від голоду, коли їхнім власним громадянам бракуватиме їжі? Чи наука вчергове всіх врятує, знайшовши якісь інноваційні методи подолання голоду?
 
Єднання Заходу і його військове підсилення, яке, скоріше за все, матиме місце, поставлять хрест на планах КНР з розхитування західного світу і організації низки комуністичних заколотів по всьому світу, які вони виношують вже тривалий час. Також, сумний приклад ЗС РФ напевне змусить КНР переглянути оцінку бойових можливостей НВАК і відмовитись від військової операції з захоплення Тайваню, принаймні на деякий час. Як це все вплине на економіку КНР я прогнозувати не беруся; це багато в чому залежатиме від рішень Сі.
 
Що стосується долі РФ, все залежатиме від того чи зможемо ми переконати Захід дозволити нам її добити (нагадаю, що без конвоїв з Заходу вести бойові дії, тим паче наступальні, буде дещо проблематично). На жаль, я оцінюю таку можливість як малоймовірну, тому, скоріше за все, на нас чекає передишка на 30-40 років поки росіяни відновлюватимуть свою економіку, а потім цикл повториться. Що ж, ця війна триває вже 853 роки, і в цій її ітерації наше покоління вже увійшло в топ-5.
 
Хоча, як я вже казав, майбутнє ще дуже туманне і все може бути зовсім не так.