Почну з хорошої новини.
Росія програла Третю світову.
Але й інша новина.
Четверта світова триває.
Третя світова.
Якщо дивитися на неї через оптику Першої і Другої — була досить дивною війною. У ній не було танкових проривів і авіанальотів, скидання бомб на мирні міста і мільйони жертв.
Тому Третю світову можна було і не помітити.
Так, була гра на нервах — у Берліні і Кубі. Були штурми Будапешта і Чехословаччини. Була і багаторічна війна — у Кореї і В'єтнамі. Але бойові дії — якщо і були, до були «десь там», далеко за океаном.
Справжнє протистояння відбувалося в економіці. Хоча будь-яка війна неможлива без економіки. Ані Перша, ані Друга, ані Третя. І тим більш — Четверта.
До 1991 року напевно наймасовішим рекламним плакатом СРСР був лозунг «Ми за мир».
Але у 2024 році, українці (і сподіваюсь, що не тільки українці) точно знають, що Росія ніколи не була «за мир», і завжди готувалася до загарбницької війни.
У 1990 році Росія (що тоді називалася СРСР) мала 65 тисяч танків різних типів. Це більше, ніж у всіх інших країн світу разом. А ще 76 тисяч БТР і БМП. А ще армія СРСР станом на 1990 рік мала 4 мільйона 258 тисяч чоловік. Непогана кількість, для тих, хто «ні на кого не збирається нападати»? Ця армія була більшою ніж у Китая.
Всіх військових треба було годувати, одягати, давати гроші і квартири. А ще постійно оновлювати військову техніку і будувати нову. Бо Росія — як ми пам'ятаємо — «ні на кого не збиралася нападати». Угу.
Зрештою, Росія під назвою СРСР не витримала багаторічного утримання такої армії і сотень, а може і тисяч заводів, які виробляли не взуття з одягом, чи телевізори і меблі, а лише зброю. При чому в останні роки свого існування СРСР витрачав на мілітарну сферу вже третину свого бюджету. Але грошей все одно не вистачало. У 1984 СРСР напозичався за кордоном на 15 мільярдів доларів. У 1986 був винен вже 30. А на момент зникнення — 96 мільярдів американських доларів.
СРСР припинив своє існування. Росія програла Третю світову війну.
Дивною була та війна. Третя світова. Її ще називали «Холодною війною». Але і події по закінченню тої війни були не менш дивними.
Бо дивно було б якби після Другої світової союзники забрали б у Австрії всю потужну зброю і передали б її Німеччині. Ну, щоб Німеччина знову не надумала аншлюс Австрії.
Це виглядало б дивним. Але ядерна зброя, літаки і ракети з України, що виборола волю, полетіли в Росію. Ні, не в тому сенсі. І тепер, у 2024 році, Росія обстрілює Україну в тому числі і тими ракетами і літаками, які за сприяння переможців у Третій світовій отримала країна, що ту війну програла. І дуже хоче реваншу.
Коли почалася Четверта світова війна?
Можливо, у 2014 році, з російською окупацією Криму. Можливо, історики майбутнього назвуть дату у лютому 2022 року. Єдине, що варто визнати — Четверта світова вже триває.
Так, у це важко повірити. Особливо якщо ти живеш десь за Уралом. Або навпаки, зараз п'єш каву десь на вулицях Парижу. Чи милуєшся архітектурою Риму, чи гуляєш парками Нью-Йорку.
Четверта світова вже почалася. Ніхто не знає відповіді на запитання — яка країна буде наступною ціллю російських, а може не тільки російських, агресорів. Ніхто не знає точно чи спрацює 5 стаття НАТО у випадку нападу Росії на європейські країни. Чи буде так само як з Будапештським меморандумом.
Переможе у цій новій глобальній війні той, хто зможе грамотно скористатися наявними ресурсами. Людськими, збройними і економічними — не в останню чергу виробничими.
Якщо звернутися до історичних аналогій — то у Другій світовій перемогу союзникам забезпечила американська промисловість. Виробництво зброї буде мати визначну роль і у цій, Четвертій війні.
І тут ми вже спостерігаємо як змінився світ за останні 30 років. Росія, яка ще наприкінці 20 століття випускала більше за всіх у світі снарядів і бомб — потребує на постачання боєприпасів від Північної Кореї і Ірану. Україні Європа обіцяє поставити мільйон снарядів, але не встигає з дедлайнами.
І це означає, що долю цієї війни визначатимуть союзи і солідарність.
Вже зараз ми бачимо два основних альянси. З одного боку — демократичний світ. Де є Україна. З іншого боку — Росія, КНДР, Іран. І можливо Китай. В інтересах Росії — аби зараз КНДР напала на Південну Корею, а Китай — спробував встановити контроль над Тайванем.
Ми не знаємо — чи зупинить російського агресора від нападу на країни НАТО загроза застосування ядерної зброї. Керівництво Росії чудово розуміє, що воно має справу не з людожерами. Тож буде традиційна «конвенційна» війна. В якій потрібні солдати, танки, ракети, міномети і літаки. А також ресурси — щоб виробляти і заправляти техніку у достатній кількості.