Дев'ятий рік іде війна і вона торкнулась всіх родин, без виключення. Як світло в кінці тунелю пройшла інформація  про початок дискусії як саме відбудовувати зруйноване.

Будуть кошти від репарацій, інвесторів, від «плану маршала 2»  і доцільно з'ясувати наперед  як саме та на що буде осваюватися ця сума  і  що отримаємо та побачимо в результаті ?

 

 

Дискусія повинна вестися так, щоб у підсумку запропонувати концептуальні рішення по відновленню зруйнованих будівель.  Зібрані пропозиції від широкого загалу повинні носити комплексний характер рішень : від громадського простору до приватного, транспорт та його інфраструктура, комунікаційні мережі, енергоефективність та альтернативні джерела, туристичний, ресторанний бізнес та спортивні споруди.

Можливості щось пропонувати в частині інновацій- стосуються в більшій мірі  зміною принципів.  Пересічний громадянин не може конкурувати з вузькопрофільним спеціалістом в частині створення проекту по відновленню зруйнованого будинку, але   бачення особи, які стосуватимуться  переліку побажань по   більш перспективному використанню земельної ділянки  де  зараз є руїна,  інноваційно та комплексно, так. щоб існуючі на сьогодні  проблеми  були вирішені. Відновлена споруда  має отримати оригінальний вигляд  та вписатися у загальний архітектурний ансамбль міста (селища), бути автономною по енергопостачанню, нейтральною до навколишнього середовища, сприяти розбудові соціальних відносин у громаді,стати надійним захистом для мешканців як від стихійних лих, так і виконувати функції  споруди цівільної оборони.

Тому,рівень  участі громадськості у цьому проекті – мінімальний.   Консультувати архітектора з вищевикладених питань і надати йому  загальні концепції  з яких  спеціаліст  візьме  те, що йому потрібно для  створення проекту,документації, то що.

Ось тоді у архітектора  зросте шанс  створити унікальне,комфортне,безпечне, прагматичне.  Це  буде  проект  справжнього профі.  Бо в основі його  роботи буде закладено бажання конкретної громади та додані нові інновації,  ідеї,технології,матеріали. Саме це дає підстави  вірити, що  буде відбудовано прекрасну Україну.

Доцільно відпочатку зосередитися на житловому будівництві.  У ньому приглядається чітке розмеження  проектів  на ті. що  були до 24.02.2022 року  та  після цієї дати.

Тобто, реалізовувати архітектурні проекти  по технічній,  проектній  документації, яка напрацьована  до 24.02   мабуть не варто.  Потрібні кардинально нові пропозиції.

 

ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ КОНЦЕПЦІЇ.

Розпочинаю із запитань : «Що?» , " Де ?"  "Як ?"

"Що?"  По всій території  України  як невідкладне та приорітетне будівництво  -  підземні укриття для населення. Там, де ситуація критична і кількість осб явно перевищує потенціал наявних укриттів.

"Де?"  — всюди, де є можливість вгризатися в підніжжя  горба,схилу створюючи підземну галерею  1/7  (ширина до висоти)  та укріплюючи стани і стелю.

"Як?" Залучивши профільних спеціалістів  та широкі верстви населення. Наявну техніку і механізми,транспорт.

ЖИТЛО.

ДЕ ?   Сільська місцевість. Будучи на сьогодні повністю депресивною на відстані від міста за 40-50 км  не матиме шансів на розвиток, якщо не буде вирішено транспортне сполучення.

Тобто, транспорт повинен доправляти мешканця села до центральної частини найближчого міста за 20-30 хвилин.

Для цього варто шукати інноваційні  пропозиції.

ЯК ?  (один з варіантів) Будувати з армованого саману виготовленого на промислових майданчиках і збирати каркас будинку з панелей  протягом 1 доби.

 

Розрахунки  показують,що вартість коробки будинку з саману в 4 рази дешевша в порівнянні з пінобетоном.

Водночас  немає жодного заперечення проти інших, місцевих матеріалів+традицій  Люба примха за кошти замовника.

Місто.

ДЕ ?   На ділянках де будівлі зруйновані повністю, чи потребують капітального ремонту.

ЯК ?   Житловий будинок повинен мати 7 поверхів, три з яких – підземні.

Транспортне сполучення  під землею на  першому  підземному   поверсі.  На поверхні – пішохідні зони  та два види вело. Класичний та на естакаді.

Між будинками  підземні галереї  для  всіх видів мереж.

Також сховища для захисту населення.

2-й,3-й   підземні поверхи  для життєзабезпечення, акумулювання енергії, очистки каналізаційних стоків.

Дуже важливо !  Потрібно чітко, на законодавчому рівні розмежувати власність споруди.  Фасад та його декор повинен бути у власності міста, ОТГ.  А каркас( несучі стіни) та внутрішні приміщення – у приватній власності.

 

Розлагий матеріал з цього приводу викладу пізніше.

 

Важлива тема. Як повернути більшість тих хто отримав прилисток в ЕС ?

Тут  є об'ємний матеріал по Дніпру.