Однією з найважчих сфер реформування є поліція. І не тому, що важко встановити в ній необхідні для суспільства правила та порядки. Важко позбавитися старих негативних традицій.

Ну ось із вуст головного поліцейського начальства знову прозвучав намір підвищити поліцейським зарплату, хоча вона вже і так в середньому становить 33 тис. грн. Я особисто лише «за». Думаю, що більшість громадян також.

Але є нюанси. Гаразд, керівництво зайняте не лише повсякденною роботою, а й застосовує до всієї поліцейської сфери норми демократичного суспільства. Це нагорі. Внизу поліцейські також готові за пристойну зарплату чесно виконувати свої обов'язки. А от середня ланка, яку у багатьох пострадянських структурах називають «болотом», у ній як справи? Адже саме на цьому рівні можуть деформуватися всі добрі прагнення вищого начальства.

В останні роки великою проблемою для суспільства стала аж ніяк не вулична злочинність. Наше суспільство захлеснуло шахрайство. Шахрайські дзвінки з різних «кол-центрів» отримував, мабуть, кожний. І спостереженням за порядком у цій сфері, а також вживанням заходів до порушників теж повинна займатися поліція.

Цікаву історію розповів один знайомий. Хоча я теж знайомий із головним її персонажем. Був у Києві такий відомий шахрай — Міша Бабкін. Продавав фальшиві коштовності, тісно працював із однією з національних мафій. А ще любив брати гроші у борг. Для чого вмів пускати пил в очі довірливим громадянам шикарним способом життя та масою своїх (по суті не його) магазинів. Колишній одеський майор міліції. Козиряв посвідченням антикорупційних органів. Гроші брав у не зовсім бідних громадян і потім просто не віддавав.

Але набагато шкідливішими для суспільства були його інші дії. Брав на роботу молодих людей. На посади, що голосно звучать — директор із продажу ювелірних товарів, директор з туризму тощо. Брав із випробувальним терміном у два місяці. Зарплату не платив, а через два місяці під будь-яким приводом говорив, що людина йому для роботи не підходить. І просто посилав без жодних виплат.

І скільки молодих душ він зламав, вселивши в них з ранніх літ невіру в справедливість та недовіру до країни! Усі скарги на нього йшли в пісок в тій же поліції. Ніхто ніколи їм серйозно не займався та й не хотів. Адже для поліції він хоч і шахрай, але свій. Отже, не чіпали.

Поступово накопичилася на нього критична маса скарг з усіх боків. Коли зайнялись, виявилось, що майна «на ньому» ніякого не було. Сім'ю переправив у арабське світло. А сам розчинився. Ніби кордон наш не перетинав, у всякому випадку легально.

Викликала мого знайомого поліція щодо цього персонажа, оскільки тільки він мав нотаріально завірену боргову розписку, за якою Бабкін йому гроші так і не повернув. Причому викликали не в якесь відділення чи офіційну будівлю, а в якийсь офіс на пр-ті Валерія Лобановського. Попросили оригінал розписки, сказали, що потрібно провести почеркознавчу експертизу, для чого потрібно їм залишити на якийсь час документи. Минув деякий час, почав мій знайомий турбуватися. Зателефонував, документи повернути відмовилися, пославшись, що вони їх пред'являють у суді для продовження справи. При цьому оформити вилучення належним чином теж відмовилися. А далі на дзвінки відповідати перестали.

Так от, у мене питання: а це теж якісь шахраї під виглядом поліцейських? Чи свої рятують? Ну і думає тепер мій знайомий, кому скаржитися, що в нього нахабно відібрали його власність у вигляді документів. А цим поліцейським також зарплату підвищують?

Найцікавіше, що згодом він отримав дублікат розписок у нотаріуса, після чого той екземпляр, який у поліцейських (або лжеполіцейських) є недійсним.

Ось так наша поліція бореться із шахраями. А ви кажете підвищувати зарплати. Але я все це пишу до того, що вся гнилизна якраз йде з середньої ланки, яка не реформується. І саме цього треба рішуче позбуватися. ПОКИ ШАХРАЇ Є В РЯДАХ ПОЛІЦІЇ, ВІД ОБМАНУ ГРОМАДЯНАМ НЕ ПОЗБУТИСЯ. Позбавимося?