Днями побачив, як у телеефірі один із депутатів захоплено нахвалював майбутні зміни у порядку документообігу у судовій системі. Мовляв, папери це вчорашній день. Все треба переводити до електронної сфери. Усі справи, повістки, рішення та іншу документацію.

Ех! Не стикався депутат із життєвими ситуаціями. А мені довелося. Померла самотня людина. Прямо у власній квартирі у курортному місті. Родичів у цьому місті він не мав. І навіть поховали його сусіди, бо людина була дуже добра, тиха. А далекі родичі дізналися про цей сумний факт лише за місяць.

Приїхали щоб дізнатися, що та як. І дізналися, що квартира померлого вже має іншого власника. За цей час один спритний громадянин приніс до суду розписку, що померлий нібито зайняв у нього велику суму грошей. І зажадав, щоб у рахунок відшкодування збитків суд віддав йому квартиру.

Ну й «добрий» суддя позов задовольнив. А родичі, що приїхали, 2 роки бігали по судах та експертизах, щоб з'ясувати справжність документа. Вдалося довести, що розписка — фальшивка. Ну і що? А далі знову розпочалися суди щодо виправлення судових рішень. Спритний дядько став гальмувати справу, доки не випав з поля зору.

А тепер уявіть, що це все ще відбувається в електронному вигляді. З можливістю адміністратора змінювати будь-які рішення «на ходу». Маю приклад, коли суд у Києві 17 лютого 2022 р. призначив розгляд справи на 26 квітня. Зрозуміло, що війна. І цей суд у квітні 2022 року не працював. Але у листопаді суддя призначив ще одне засідання. Позивача нібито повідомили в електронному вигляді. Той у статусі внутрішньо переміщеної особи знаходився в іншій області. Про що його адвокат повідомив суд. І що? А нічого. Суддя ухвалює рішення, що позивач двічі не з'явився на засідання. І відмовляє йому. Ось воно електронне правосуддя у дії!

Тому перш ніж запроваджувати електронний документообіг у судах, треба спочатку навести лад у самих судах з питань доброчесності. Інакше даємо корумпованим суддям ще один інструмент, як замість шахрая покарати самого постраждалого. Депутат цього хоче досягнути? Та й старше покоління у нас ще має, на жаль, низький рівень комп'ютерної грамотності. Піди розберись з усіма цими поштами, аккаунтами, паролями! І гарантії що від тебе приймуть електронний документ — теж поки що немає ніякої. Може, депутату спочатку краще подумати про ці питання?