В одному з постів на просторах соціальних сіток прочитав, що нині немає грамотних технічних спеціалістів і надалі буде лише гірше. Що старі підуть і не буде більше фахівців. Хочу поділитися своїми спостереженнями щодо цього.

 

По-перше — про себе

Раніше викладав в одному з ВНЗ, після 15 років такої діяльності перейшов до онлайн-викладання. За цей час, в онлайні, зустрівся з більш ніж 100 студентами з різних регіонів та різного віку. Мій сайт stroymex.online та канал ютуб «Сопромат — це легко» допомагають як навчитися студентам, так і згадати тим, хто вже працює, але треба освіжити у пам'яті. 

 

По-друге — про людей, про виборку

Зверталися до мене й механіки, які керують тепер будівельної фірмою, що займається капремонтом будівель.

Зверталися й передпенсійного віку інженери з Ізраїлю , які змінили місце роботи і тепер за потребами служби треба відновити знання.

І молоді фахівці, які на робочому місці не отримують потрібних відповідей від провідних інженерів, а роботу з них вимагають.

І студенти, звісно, теж бувають. Бувають і студенти із ВНЗ Європи, які поїхали вчитися туди з наших країв.

 

По-третє — висновки

Люди, які прагнуть навчитися, дізнатися, вдосконалити свої навички, не вичерпалися. Їх є і ще буде. А ось те, що вони є у тих сферах бізнесу, де є гроші, де платять гідну зарплату – це природно, закономірність. Так як, якщо люди прагнуть удосконалювати свої знання – вони не можуть не прагнути заробляти більше, покращувати добробут. Це суть дві сторони однієї і тієї ж риси характеру.

 

По-четверте — чого чекати

Усе закономірно. Поліпшиться якість оплати праці – прийдуть кращі спеціалісти. Створіть конкурс на одне робоче місце за умовами як оплати, так і соцпакету — зможете вибирати найкращих. І так, стати інженером – це не один рік і навіть не 5 років ВНЗ. Це досвід вирішення задач, це бекграунд вирішених кейсів. Так само буде і з викладачами, репетиторами та менторами. Я зараз працюю у сфері IT. Тут є таке поняття як тимлід. Це людина, яка організовує роботу команди. Є, звичайно, різні підходи. Але найуспішніше мені бачаться ті тимліди, які підтягують джуніорів до мідлів, а мідлів до тимлідів з такої сітки виходить мережа спеців, які, якщо не йдуть з команди, здатні вирішити великий обсяг завдань і навіть проводити експерименти. Так працювало раніше у науковій школі. Так зараз майже не працює. Так може працювати в майбутньому.

 

ПС. моя особиста думка заснована виключно на оптимістичному спостереженні процесів, що відбуваються навколо мене.