Росія почне масштабне вторгнення на початку грудня... або на новорічні свята, коли Європа відпочиває... або на початку січня... або в кінці... але треба, щоб замерзла земля... але точно 15 лютого... тільки можливо, 16-го... але спочатку вони влаштують провокацію у ОРДЛО, а взагалі напад неминучий, але от зовсім прямих доказів у Пентагону немає. Ви прослухали приблизний переказ усіх заяв американських посадовців та преси на тему нападу Путіна. 

Дійшло навіть до того, що цілком прозахідні українці почали звинувачувати Сполучені Штати Америки у нагнітанні паніки.

Оскільки інших версій не було, в українському FB спочатку прижилася теорія, що таким чином США хочуть налякати Зеленського, мовляв, катастрофа неминуча. А все аби той пішов на «формулу Штайнмайєра» та інші поступки у Нормандському форматі. Тоді Росія відведе війська (їй вигідніше «вштовхнути» в Україну ОРДЛО, ніж воювати), і Захід буде щасливий.

Однак 8 лютого ця версія накрилася, бо посольство США в Україні видало круту медійну атаку в бік Росії: мовляв, РФ викривила «Мінські угоди», вимагаючи для окупованих територій «автономії», якої у тексті домовленостей немає. І взагалі, якраз Україна намагається виконати їх, а росіяни зривають припинення вогню, не визнають себе стороною конфлікту та всіляко викривлюють ситуацію. Словом, геть несхоже на нав'язування нам «зради». Але американські медіа дають переконливіше пояснення, для чого вони взагалі це роблять.

Так, 11 липня телеканал CNN (дуже близьке до Демократичної партії медіа) опублікувало цікаву інформацію«Посадовці адміністрації [Білого Дому] сказали Сі-Ен-Ен, що викриття [повідомлення про напади] були ретельно скоординовані з Радою Нацбезпеки, розвідувальною спільнотою та іншими агенціями нацбезпеки у спробі зірвати російське планування та стримати військові дії».

Джерело: Вікіпедія

Сталася навіть перепалка між журналістом і речником Держдепом Недом Прайсом, хоча команда Байдена зазвичай пресу любить і шанує. Речник заявив, мовляв, якщо журналіст сумнівається, чи довіряти Уряду США, то хай втішається інформацією, яку викладають росіяни, і навіть закликав його попросити вибачення.

Простіше кажучи, адміністрація Байдена свідомо «зливала» інформацію у медіа (і навряд чи продемократівський CNN став би це вигадувати). Прогнози не збувалися, але журналістам чомусь же повідомляли наступні анонси, коли і як Путін нападе. Причому не надто вказуючи джерела. Питається: навіщо?

США дійсно мали мотив публікувати інформацію, вигода для них є

Варіантів «як це працює» може бути аж кілька. Американці можуть дійсно зливати не просто чутки, а фрагменти інформації, яку добули спецслужби. Наприклад, обговорювали десь у російсько-терористичному штабі, чи обов'язково чекати замерзання землі (навіть не кажучи, що це обов'язкова умова для нападу), бац – і ловіть про це новину для всього світу. Хтось міг креативити сценарії для провокацій у окупованому Донецьку – за кілька днів усе на сайті того ж CNN.

Так ЦРУ та інші показують, що слухають розмови із російських штабів так само вільно, як українці – чергове багатогодинне шоу Шустера. За їхнім задумом, викриття має змусити путінських генералів та чекістів перейматися тим, що їхні плани стали відомі та сумніватися у собі. Неназваний західний представник розвідки навіть посподівався, що московити почнуть шукати у себе «кротів» та звільняти людей, у яких сумніваються.

Ну і звісно ж, американці деморалізують росіян, адже коли у Кремлі вірять, що Україна під зовнішнім управлінням, то явно можуть уявити, як ЦРУ передаватиме всю інформацію Олексію Резнікову та Валерію Залужному, тому жодного несподіваного удару у Путіна не вийде. Насправді це не факт, що передаватиме, але ж і євромайданівців Америка навчала захоплювати владу лише в уяві московитів, правда ж?

Крім того, Росії для нападу все одно потрібен якийсь привід. Він може бути взагалі фейковий (на зразок нібито обстрілу з фінської території, після якого СРСР напав на Фінляндію), але придумати його кремлівцям доведеться. Хоча б для того, аби потім «виправдати» вторгнення і змусити бодай деяких європейців сумніватися «а чи заслуговує РФ на санкції».

Так от, оприлюднюючи сенсації на зразок заяв, що росіяни хочуть влаштувати хімічну атаку у ОРДЛО, інсценувати напад українських військ або почати військову операцію саме 16 лютого, США грають на випередження і псують Путіну всю легенду. Адже американці вже сказали світовим медіа: дивіться, РФ готує такий-то сценарій, щоб без жодної причини напасти на Україну.

І от як тепер Кремлю переконувати тих же європейців, ніби ЗСУ застосували хімічну зброю, якщо ця історія давно висить у ЗМІ з підписом «провокація від Росії»? Москві доведеться вигадувати новий привід, аби не виставляти себе вже зовсім агресором.

(Втім, деякі експерти вважають, що команда Байдена заодно бере реванш за Афганістан. Тоді демократи прогледіли наступ талібів і потім панічно евакуювали американців з Кабула. Республіканці на цьому побудували цілу антибайденівську кампанію і вимагають розслідувань. А тут Білий Дім наче як показує «історію успіху»: і загрозу вчасно побачили, і дипломатів вивозять заздалегідь.)

Джерело: Радіо Свобода

А ще це може бути інформкампанія, аби переконати американців, що все серйозно, а Україні треба допомагати

Завдяки виступам Ентоні Блінкена та дружніх до України конгресменів на зразок Боба Менендеса нам може здаватися, що 100% американських еліт за нас і ночами наспівують «ми за Україну будем воювати!», але це не так. Явних симпатиків Кремля, як у Німеччині, там обмаль, але є інші. От їх Білому Дому і треба агітувати.

Наприклад прогресивісти (як правило, це молоді ліві ліберали з Демпартії США, які виступають за расову рівність, права меншин та подібні теми). «Ми маємо серйозну стурбованість, що нове розгортання військ, масові і невибіркові санкції та потік летальної зброї на сотні мільйонів доларів лише підсилить напруження та збільшить ризик непрорахованих рішень», – ви думаєте, то все «Раша Тудей»? А от ні, це об'єднання депутатів-прогресивістів у Конгресі виступило зі зверненням.

Ось вам ще приклади. Сенатор Берні Сандерс заявляв, що Росія має підстави перейматися через НАТО, депутатки Конгресу Рашида Тлаїб і Ільхан Омар були не надто прихильні до тотальних санкцій проти Путіна, пацифістські групи виступають з красивими (якщо ти живеш у ядерній наддержаві) закликами про відмову від війн, мир та дипломатію.

Логіка у них така: США колись мали імперські замашки, починали війни і зробили багато поганого іншим країнам, тому не мають більше займатися геополітикою зі зброєю в руках. Треба бути миролюбними і виступати за все хороше (дружно уявляємо Нову Зеландію чи Бельгію). Байден не може відправити їх іти лісом, бо це все його соратники, розкол у партії президенту не потрібен.

І от такі повідомлення про війну у медіа серйозно допомагають Байдену довести Демпартії та решті американців: мовляв, санкції і зброя для України – то просто необхідність, інакше може початися війна в Європі! «Я б судив, що Держдеп можливо також намагається сказати американському народу: ось суть кризи, ось те, що ми бачимо», – цитує CNN ще одного неназваного спецслужбіста, який називає все «стратегічною інформаційною кампанією».

Зрештою, президент має пояснювати платникам податків, чому вони мають фінансувати «Джавеліни» для України і переживати, чи не зачеплять їх наслідки санкцій.

Як варіант, передовсім ці повідомлення адресовані європейцям – аби розуміли, що у них під боком може початися велика війна і охочіше готували ті самі санкції (така версія теж є).

Словом, у комунікаціях це називається «створення інформаційного приводу». Наприклад, якщо ви боретеся за права жінок, то будете шукати у календарі/новинах щось цікаве, аби мати привід нагадати: ось Х років тому народилася Марія Склодовська-Кюрі, вона була крутою науковицею, тому давайте прямо зараз боротися за гендерну рівність, аби жінки йшли в науку і робили щось круте. 

Американцям складніше, не будеш же писати, що «до речі, два місяці тому під український кордон приїхав 300-й танк з РФ, ювілей!» Треба якось інакше нагадувати про загрозу війни, як можуть, так і справляються.

***

Тут можна було б сказати "THANK YOU AMERICA!" та піти рахувати «Стінгери», але дійсно є проблема. Курс долара стрибнув вже за 30, авіакомпанії скасовують рейси, паніка призводить до того, що прості українці виїздять навіть у Молдову, не кажучи про звичніші країни. Важко уявити, як нашому бізнесу тепер змагатися з іноземними конкурентами. З одного боку, критики праві, але яка альтернатива? Російська військова операція однаково завдасть більше втрат.

А взагалі є домашнє завданнячко, особливо для активістів і політиків. Якщо вже у нас під боком Росія, то чи не пора нарешті кинути всі можливі сили (і додаткові десятки мільярдів) на озброєння ЗСУ? Не «у майбутньому», а якомога швидше. Нам потрібні зенітно-ракетні комплекси, сучасні дрони, ракети «земля-земля», серйозні кібервійська, аби бити Росію у відповідь, «Нептуни»... та ще багато чого. Аби нові загрози Кремля так не лякали. Чи не пора вимагати у Раді «Великого будівництва» бойової техніки?