Свого часу був жарт, що лідери західних країн можуть приревнувати своїх громадян, які забули про власного президента, але захоплюються Зеленським. Що ж, тепер це не прикол.
У Ізраїлі газета Jerusalem Post визнала Володимира Зеленського найвпливовішим євреєм світу. Мовляв, він завдяки складним політично-дипломатичним маневрам, забезпечив Україні підтримку всього світу. Читачам вирішувати, чи не перехвалили бува, але сам факт: Зеленський, на думку самих журналістів випередив прем'єр-міністра Ізраїлю!
Втім, самі ж автори відзначають, що Зеленському це не допомогло у стосунках з Ізраїлем. Тут узагалі парадоксальна ситуація: чимало українців захоплюються цією країною і рівняються на неї, українська єврейська громада та їхні міжнародні партнери допомагають ЗСУ та мирним мешканцям, у Ізраїлі, як бачимо, теж є підтримка. І тільки ізраїльська влада ігнорує запити Зеленського, не надаючи Україні зброю, та й санкції проти рф не запроваджує.
Хоча Ізраїль – мілітаризована держава, у котрої в запасах точно вистачить озброєння, аби поділитися з нами. Навіть якщо вони не хочуть передавати ракети і танки, є ж системи проти дронів та ППО – це оборонна зброя, через яку навряд чи хтось звинувачуватиме Ізраїль у провокаціях. Але вона крута і дуже нам допомогла б. А якщо жаль віддавати задарма, то можна і продати. Можливо, США та Британії було б простіше заплатити союзнику, ніж виробляти зброю самим? Але знову ні.
Чому так? Самі ж ізраїльські медіа ще раніше дали цьому пояснення.
- Отже, справа у Сирії. Там насправді ситуація заплутаніша, ніж у будь-якому детективі. Значну частину країни контролює диктатор Асад, який у обмін на підтримку надає свою територію Ірану, котрий влаштовує там військові бази, які ізраїльтяни вважають для себе загрозою (бо Іран ставиться до Ізраїлю відверто вороже). Тому їхня армія регулярно влаштовує рейди у Сирію, проти іранців та союзних їм груп.
Також Асад спирається на росіян, котрі годують його режим і тримають у Сирії свої війська. Особливо цінна для асадівців російська авіація. Але росіян ізраїльтяни не бояться, бо кремлю важливий контроль над Сирією, а сусідні держави не цікавлять. У Москви і Тель-Авіва своєрідний пакт про ненапад. В результаті, коли ізраїльтяни атакують іранські та сирійські об'єкти у Сирії, росіяни відходять убік, і не захищають їх від ізраїльтян.
Ще не заплуталися? Так от, чинний уряд Яіра Лапіда (як і Беньямін Нетаньягу до нього) намагаються не провокувати росію. Їм вигідно підтримувати контакти, аби цей нейтралітет тривав і далі. Натомість Ізраїль боїться роздратувати кремль, адже тоді у сирійців може магічним чином з'явитися серйозна ППО, а російські літаки почнуть патрулювати кордон і не пускати ізраїльтян вглиб країни.
Плюс, не виключено, що ізраїльтяни сподіваються використати рф як «вікно» у сирійські внутрішні справи, аби росія трохи стримувала іран в їхніх інтересах. Тим більше, вони конкурують за вплив у Сирії.
Усе це означає, що ми не почуємо, як Ізраїль засуджує дії кремля чи постачає нам зброю. Є два варіанти: або цього не станеться, або поставки будуть непублічними, від імені третьої країни. А це ізраїльтяни дуже добре вміють!