Понад рік із командою та партнерами ми створюємо дрони для військових. Саме створюємо – розробляємо конструкції, «набираємо» технічні характеристики, виготовляємо комплектуючі, тестуємо прототипи. Наші бомбери, камікадзе, літаки і «приманки» вже працюють на фронті. Зараз робота поставлена на потік і постійно масштабується. Відповідь на питання: «Чому ми вирішили це розпочати?», наче очевидна. Проте багато людей сьогодні запитують себе: «А чи потрібно це робити мені? І якщо так, то чим аргументувати своє рішення?».
Отже, для нас першопричиною була потреба військових. Та вже зараз я можу сказати й інші причини, чому ми не зупиняємось. Маю надію, вони відгукнуться і вам. Можливо, вже скоро зібраний саме вами дрон в руках наших захисників розтрощить російський танк.
Запит військових №1
Дрони – найпопулярніший запит, який волонтери отримують від військових. Ми самі з цим зіткнулись, тому і розпочали виробництво. Безпілотників треба багато, постійно. Це розхідний матеріал, який наші хлопці також втрачають. Ворог їх збиває, нищить РЕБами, тому немає навіть такого поняття як «дронів вже досить». Сучасна війна – війна дронів.
Не існує безпілотників, які не потрібні на фронті. Розвідувальні для того, щоб знайти ворожі позиції й техніку, тримати їх під прицілом. Ударні, різної дальності й бойового навантаження, для нищення цих «знахідок». Дрони-приманки, які забирають на себе вогонь російської ППО і дозволяють нашим знешкодити її. Які б дрони ви не виготовляли, для них завжди знайдеться робота.
Зменшити залежність від зовнішніх факторів
Гойдалки з логістикою, блокування кордонів, відкладення рішень про допомогу. Війна триває тут і зараз, у нас немає часу чекати. Нам потрібно те, чим ми можемо нищити ворога. Зараз єдиний вихід – взяти в свої руки виробництво дронів і нарощувати його.
Ми прийшли до цього рішення на початку минулого року. Тоді кількість запитів на дрони постійно зростала, а забезпечити готовими виробами в достатньому об'ємі ми просто не встигали. Тому ми самі почали їх виготовляти. Сформували команду із досвідчених авіамоделістів, інженерів. Брали інформацію звідусіль, де тільки могли. Відео в інтернеті, знайомі-виробники. Своїми порадами і досвідом практиків дуже допомогли військові-аеророзвідники.
Тепер наша команда на етапі, коли низку моделей власної розробки випускаємо серійно. Ще кілька дронів проходять тестові випробування. Можливо, скоро також вийдуть в масове виробництво. Ми пройшли цей шлях і готові ділитись досвідом з іншими.
Компенсувати снарядний голод
Нам не вистачає снарядів. На всіх напрямках і ділянках фронту. Це боляче, але факт. Досягнення домовленостей з міжнародними партнерами – справа тривала і не завжди успішна. Іноземний ВПК не встигає чи не хоче виготовляти стільки, скільки треба Україні. Це не моя зона відповідальності. Нам своє робити – дрони. Адже системне, масштабне постачання БПЛА на фронт може компенсувати нестачу снарядів.
Я не порівнюю дрони та артилерію. Це різні речі, і вибухова потужність безпілотників очевидно нижча. Але за рахунок нижчої вартості виготовлення, можливості це робити власноруч і у великій кількості, вони можуть і завдають окупантам суттєвих втрат. Щогодини і частіше.
Вберегти життя українських воїнів
Завдяки дронам багато фронтової роботи можна виконувати без прямого виходу на позиції. Без контакту з ворогом. Розвідка з повітря дає більш точне розуміння ситуації на полі бою, і наші військові не йдуть всліпу назустріч небезпеці. Бомбери чудово зачищають позиції окупантів та видовищно нищать їхню техніку. Знову ж таки дистанційно.
Найцінніше – це наші люди. Завдяки дронам ми можемо їх вберегти.
Бути причетним до Перемоги
Якщо вас не надихнули попередні причини, то ось остання. Суто психологічна. Близька кожному українцю. Ви самі стаєте причетними до боротьби. Коли ви власними руками збираєте дрони, виготовляєте до них деталі, друкуєте їх на 3D-принтері, у великій команді чи власному гаражі – ви долучаєтеся до нищення нашого ворога. До оборони і невідворотної Перемоги.
Я часто викладаю на своїй сторінці відео роботи українських військових з наших дронів. Професійність і влучність наших захисників беззаперечна. Але що такі відео значать для виробника? З одного боку – це наочний доказ ефективності того, що ми робимо. Дієвості наших безпілотників. Але відчуття, що саме ми сконструювали, зібрали і передали те, що знищило ворожу БМП чи бліндаж – безцінне.
Виробництво дронів таке ж, як і будь-яке інше виробництво. Ви збираєте людей, формуєте кошториси, організовуєте логістику, сперечаєтесь з постачальниками. Але є нюанс. Те, для чого ви це робите. У нас є мета. Більш висока, ніж просто зібрати летючу «іграшку», яка може скидати вантаж. Зграї, мільйони цих «пташок» можуть потрохи, але дощенту склювати цю темряву. Повзучу орду, що суне зі сходу. І саме ви можете доєднатись до формування цієї зграї.
Будемо раді вітати в команді українських дроновиробників. Завжди радий допомогти порадою. Пишіть сюди https://www.facebook.com/y.golyk
Юрій Голик, підприємець та волонтер, засновник команди виробників вітчизняних безпілотників