Деревообробники та меблевики Польщі бунтують. Вони називають ціни на деревину найвищими в Європі, що може спричинити банкрутства переробних підприємств. Чому польські підприємці вимагають знизити ціни на деревину – читайте в огляді міжнародних ринків від Wood Industry UA.
Через невиправдано високі ціни на деревини переробна промисловість опинилася на межі банкрутства, — такими заголовками рясніють польські медіа. Представники галузі звинувачують у цьому Держліс. У Польщі Держліс є фактично монополістом на ринку деревини. Він утримує приблизно 95% деревини та має з цього величезні прибутки. У 2022 році був рекордний дохід у сумі 15,2 мільярда злотих. Майже 90% зароблено на продажу деревини.
У відкритому листі організації деревообробної промисловості звернулися до Прем'єр-міністра з проханням негайно втрутитися у ситуацію на ринку деревини.
Поляки погрожують лісівникам банкрутством
«Нинішня ситуація є безпрецедентною. Вперше за свою історію найбільші заводи зупиняють технологічні лінії, бо не можуть продавати продукцію», – йдеться в листі організацій до прем'єр-міністра.
За оцінками Польської торгово-промислової палати лісової промисловості, наприклад, виробництво вікон і дверей скоротилося в середньому на 35 відсотків. У свою чергу, пиломатеріали, залежно від виду, від 29 до 43 відсотків, меблі — на 30% і підлоги — на 35%.
Погіршення збуту призвело до різкого падіння виробництва в деревообробній промисловості.
«Вартість закупівлі деревини зараз настільки висока, що багато компаній вважають за краще не заготовляти сировину, — каже директор офісу Польської торгово-промислової палати лісової промисловості Рафал Шефлер. – Багато компаній вже банкрутують. Однією з таких є підприємство з виробництва дерев'яної садової техніки в гміні Олецько.»
«Ситуація галузі ускладнюється ще й тим, що польська економіка перебуває на межі рецесії. Тим часом на ринку склалася парадоксальна ситуація. Деревина є, але вона настільки дорога, що її майже ніхто не купує, крім компаній, які виробляють деревну біомасу для ТЕЦ. Зниження стартових ціни дозволило б хоч якось нормалізувати ситуацію і зберегти робочі місця», – підсумовує президент Торгово-промислової палати лісопромислового комплексу Пьотр Левельський.
Що роботи Україні?
Падіння ринку простежується не тільки в Польщі, а й в багатьох країнах, козирем яких була деревообробка та виробництво меблів. Це неодмінно призводить до падіння цін на деревину.
Україна не зможе конкурувати необробленою деревиною в часи, коли на європейських ринках надлишок власної деревини. В той же час конкуренція можлива у ніші деревинної продукції з високою доданою вартістю, меблів. Потрібно лише зробити ефективні кроки зі зменшення цін на українські деревину для переробників.
Навіть в умова нинішнього недосконалого нормативного регулювання інструменти є – голландські аукціони на пониження. Втім, потрібно їх використовувати інтенсивніше, щоб нормалізації цін не довелось чекати декілька місяців. Також потрібно проводити системну роботу з нормалізації заготівлі деревини до показників 2020-2021 року.