Після минулотижневого блогу отримав багато запитань від стурбованої громадськості про те, чи справді рекордні обсяги деревини гниють непродані в лісі. Люди запитують – мушу відповідати. На жаль, об'єктивна інформація про непродані залишки по філіях, їх умови зберігання громадськості недоступна, адже це «комерційна таємниця» ДП «Ліси України».
Але в епоху соціальних мереж шила в мішку не заховаєш, тим більше коли це десятки тисяч кубометрів деревини. Працівники лісової сфери в коментарях профільних груп діляться інформацією про рекордні залишки деревини на складах.
Картина вималюється трагічна, адже після невдало проведених торгів деревиною в 2023 та на початку 2024 року в усіх філіях є суттєве накопичення дров, а також пиловників та фансировини.
Наприклад:
- У філії «Димерське лісове господарство» ДП «Ліси України» (Київська область) орієнтовний залишок може становити приблизно 20 000 м3, з яких майже 13 000 м3 дров'яної деревини.
- У філії «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» ДП «Ліси України» (Житомирська область) орієнтовний залишок дров може становити понад 30 000 м3.
- У філії «Іванківське лісове господарство» ДП «Ліси України» (Київська область) орієнтовний залишок дров може становити понад 22 000 м3.
- У філії «Народицьке спеціалізоване лісове господарство» ДП «Ліси України» (Житомирська область) орієнтовний залишок дров може становити понад 15 000 м3.
- У Чернігівській та Сумській областях, які є віддаленими від основних споживачів сировини, ситуація ще гірша.
Орієнтовні залишки можуть перевищувати 2-2,5 млн кубів по всій Україні. І ця цифра продовжує зростати. Наскільки ці цифри актуальні, може підтвердити або спростувати ДП «Ліси України». Більше реальних цифр – більша довіра. У них є ця інформація, у громадськості — ні.
Мільйони кубометрів… Багато це чи мало? Це дофіга! Антирекорд. Такого не було ніколи.
Чому так відбувається? Ціни на українську деревину не відповідають ринковим. Кордони знову будуть заблоковані, поляки погрожують заблокувати навіть залізницю, що повністю вб'є експорт готової продукції. Додайте до цього ще й тотальний дефіцит кадрів у переробників і меблевиків через війну, брак оборотних коштів...
Проаналізуйте ситуацію і дайте прогноз, як розвиватимуться події в галузі в 2024 році, якщо держава не робитиме реальних кроків з ефективного регулювання ринку.
Буде крах? Він вже розпочався…