Китайці, як завжди, ведуть хитру політику. Huawei закрила вже 4 офіційні роздрібні магазини у Росії з аргументацією про зниження попиту та через брак продукції на складах. У майбутньому планує продовжувати скорочувати мережу (всього було 19 магазинів).
Компанія офіційно не оголошувала про свій вихід з РФ, однак її представники перестали відповідати на будь-які запити щодо поставок до Росії. Працівників відправили у безстрокові відпустки.
Закриття роздрібних магазинів Huawei це лише вершина айсбергу. Навіть якщо росіяни залишаться без мобільних телефонів, місцеві кулібіни щось придумають. Та й контрабанду ніхто не відміняв. Значно серйозніший крок китайці зробили напередодні.
Huawei зупинила продаж телекомунікаційного обладнання в Росію та припинила контакти з російськими компаніями.
Які наслідки це може мати? Поясню на пальцях. Обладнання, яке забезпечує мобільний зв'язок — все для станцій, вишок та інша супутня техніка виробляється кількома компаніями в світі: Nokia, Ericsson та Huawei. Перші дві відповідно до санкцій припинили постачання до РФ. А ось Huawei офіційно до санкцій не доєднався, але de facto припинив постачання.
Нагадаю, що в Китаї такі рішення узгоджуються з вищим політичним керівництвом Піднебесної. Так, компанії Lenovo Group, Xiaomi, DJI Technology вже зупинили свої поставки в Росію та й в принципі є негласна команда згортати китайський бізнес в РФ.
Такі неофіційні санкції від Китаю — це смертний вирок системі телекомунікації Росії. Якийсь час вони ще зможуть протягнути на старих запасах, але чим далі, тим буде гірше. Обладнання потребує постійного ремонту та обслуговування, особливо з суворим російським кліматом. Тож їх чекають не лише темні часи, але й тихі.
У відповідь, Міністерство цифрового розвитку РФ грозиться судовими позовами за невиконання контрактів. Однак, навіть великі штрафи не врятують ситуацію. Бо потрібне обладнання, а не гроші. Папірці не допоможуть подзвонити.
Пропоную росіянам вже подумати над «імпортозамєщєнієм» і почати розводити поштових голубів чи як альтернативу для північних регіонів — поштових песців.
©️Ярослава Бірюк для XIMERA
Аналітичний Центр XIMERA — міжнародні відносини, гібридні загрози, геополітичні химери