Поки українці співчувають жахливій втраті французів, хочу нагадати про те, що втрачаємо ми ... тільки в Києві близько 45 унікальних історичних будівель є аварійними і знаходяться під загрозою знищення. Більшість з них ще в 90-ті перейшли у приватні руки, подекуди недобросовісних власників. Останні руйнують архітектурні пам’ятки цілеспрямовано – навмисно доводять будинки до знесення.

Найбільш розповсюджена схема – підпал. Тільки за останні два місяці у Києві горіли три будинки-пам’ятки. Власники будинків на вулиці Волоській 5/14 та на вулиці Щекавицькій 19/33 не раз відмовлялися укладати охоронний договір із Управлінням охорони культурної спадщини. Обидва будинки горіли, вочевидь не випадково. Для чого приватним власникам знищувати історичні будівлі? Відповідь очевидна – земля на яких вони знаходяться коштує дорого й на ній можна збудувати чергову новобудову чи торговельний центр, що принесе величезні прибутки.

Ситуація доволі критична, адже нинішнє законодавство охороняє приватну власність більше, ніж пам’ятки архітектури. Стаття 21 Закону України "Про охорону культурної спадщини" дозволяє примусове повернення або викуп історичних будинків через суди, але тільки у власність держави. Можливість викупу пам’яток у комунальну власність на законодавчому рівні не передбачена. Саме цим доводом керуються представники київської влади, коли їх питають чому вони не захищають історичні місця й будинки. А у чому власне проблема? Нехай будуть у власності держави. В Києві чимало таких об’єктів, але ж обслуговують їх все одно комунальні служби.

Пивний завод Ріхтера 1895 року на вулиці Кирилівській, 35 та 41

Унікальний комплекс у стилі "промисловий модерн" свідомо доводиться до руйнування недобросовісним власником і наразі виставлений на продаж.

Відповідно до протиправно створених детальних планів територій зазначену зону планується відвести під будівництво багатоповерхівок та торгово-розважальних центрів, що знищить або спотворить пам’ятку.

Садиба Терещенків на бульварі Шевченка, 34

Найкрасивіша садиба, яка завжди була візитівкою Києва. Свого часу тут розташовувалися генеральне секретарство шляхів сполучення УЦР і УНР, Міністерства шляхів сполучення УНР і Української Держави. Тут було обрано Директорію УНР.

Незважаючи на статус пам’ятки, унікальний будинок та флігель перебувають у критично аварійному стані, свідомо доводяться до руйнування недобросовісним власником з метою їх подальшого знесення й забудови території багатоповерхівкою.

"Будинок із зміями та каштанами" на вулиці Житомирській, 32

У 2016 році вдалося заблокувати винесення позитивного для забудовника рішення комісіями Київради. Тому зараз мета власника полягає у позбавленні пам’ятки охоронного статусу, над чим він успішно працює, безкарно доруйновуючи садибу.

Особняк авторства архітектора І. Ніколаєва 1902 року, колишній поліцейський осередок, на вулиці Січових стрільців, 91

Цей будинок підпалили у 2015 році, однак пожежу не розслідували належним чином. Як і інші історичні будинки він свідомо доводиться до руйнування з метою знесення та забудови його території.

Цікаво, що зазначений будинок розташований поруч з прокуратурою Шевченківського району, яка, незважаючи на численні звернення, повністю заплющує очі на злочинне руйнування унікального архітектурного об’єкту.

Керівництво міста та Управління охорони культурної спадщини також з незрозумілих причин ігнорують усі вимоги щодо негайного присвоєння особняку статусу щойно виявленого об’єкта культурної спадщини та подання його на включення до державного реєстру.

Стародавній будинок по вулиці Гоголівській, 32

У 2012 році цю будівлю протиправно позбавили статусу пам’ятки й винесли з державного реєстру.

Будинок відселений, свідомо доводиться до руйнування. Повернути протиправно відібраний статус пам’ятки охоронні органи відповідно до наданих ними відповідей не вбачають за можливе: все давно домовлено, чекають лише зручного моменту для знесення.

"Будинок Сікорського" на вулиці Ярославів Вал, 15

Будинок відповідно до акту від 2014 року перебував у незадовільному, напіваварійному стані. Зараз його стан погіршився до аварійного. Недобросовісним власником, який має бути притягнутий до кримінальної відповідальності, є Міністерство оборони України.

Охоронний договір, передбачений чинним законодавством, відсутній. Ймовірно, чекають на зняття охоронного статусу й передачі "інвестору" на "реконструкцію".

"Мереживний будинок Брадтмана" поч. XX ст. по вулиці Б. Хмельницького, 10 та Прибутковий будинок XIX ст. по вулиці Б. Хмельницького, 12-14

Ці два унікальних історичних будинки, за задумом злочинців, мають зникнути. Будинок по Б. Хмельницького, 10 пережив 4 підпали (останній у 2015 році, який, як і попередні, не розслідували належним чином).

Пам’ятка по вул. Б. Хмельницького, 12-14 у 2015 році була за корупційною схемою передана з комунальної власності до фіктивно створеного ОСББ, свідомо доводилася до руйнування шляхом трощення стін та обвалилася у лютому 2016 року, забравши життя 2 людей. Кримінальна справа взагалі не розслідується.

Цікаво, що ці два об’єкта культурної спадщини знаходиться між Шевченківською РДА та Київською адміністрацією, яких, певно, влаштовує їх знищення.

Будинок вчителя

У будинку, у якому знаходилась Центральна Рада, замість кабінету Михайла Грушевського роблять туалет. Під виглядом Реконструкції будинок планують закрити, повністю знищивши його внутрішнє наповнення.

Це лише невеликий перелік об’єктів столиці, які можуть зникнути назавжди. На жаль влада не зацікавлена у тому аби зберігати історію, вона знімає з себе відповідальність за те, що відбувається у Києві.

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація