Нам потрібно зміцнюватись і задля цього обороноздатність країни має бути підсилена всім, чим тільки можна, навіть коли це опосередковано. Наступають (чи настали) часи, коли поряд із фізичним та інформаційним впливами, війни виграються кібернетично. Поряд із армією військових та ЗМІ повинна стояти кіберармія. Це зрозуміли багато країн, до того ж вже давно. Ми тут в програші, хоча і маємо одні із найкращих для цього ресурсів.

Припинити роботу електростанції, рухомого транспорту чи взагалі електронного уряду із фінансовою системою - все це по силам кіберармії. Таких людей знаходять та або саджають, або "беруть на гачок" спецслужби. Є така пропозиція зробити Україну вільною для "хакерів": ніяких переслідувань, навіть якщо за їх затримку ратує Інтерпол чи будь-яка інша організація урядова чи неурядова. Єдина умова - заборона діяльності, в результаті якої прямо чи опосередковано гинуть громадяни України, в середині країни чи закордоном. І все - в нас будуть жити люди, які почуватимуть себе в безпеці і за це боронитимуть так само відважно як і патріоти на вогневій передовій.

Нехай банкрутять компанії, банки, зупиняють хоч усе на планеті. По-перше цим вони показують вразливості систем, що піде на користь керівникам тих систем, а по-друге борються також проти наших ворогів. Їм не потрібно платити гроші, ніяких соцгарантій - вони самі все собі зароблять і гарантують. І закріпити все це на законодавчому рівні. Станемо таким собі "офшором" для таких людей, куди вони попадають і живуть як звичайні громадяни, при цьому роблячи те, за що в інших країнах будуть переслідувати.

Ще потрібно платити чиновникам в електронній валюті, яку вони зможуть використати тільки на території нашої країни, а переводити її в інші валюти за мінімальним курсом. І її не можна буде вивести у валізах, ну ніяк... І нікому вона закордоном не потрібна. Можна зробити валюту, в яку можливим буде "вшивати" всіх її власників або відкладати цю інформацію автоматично в базі даних, тобто транзакції із її використанням можна відслідковувати: хто, коли і на що витратив. Нехай потім спробують переписати валюту на своїх внучатих бабусь і пояснити звідки, в тих таки бабусь, маєтки розміром із середньовічну фортецю та обслуговуючим персоналом не меншим за кількістю від князівських підданих.

Та багато чого ще можна використати і впровадити, але для цього потрібно забирати з-під ніг у цих бариг, що довкола, звичні для них інструменти. Це виводитиме їх з рівноваги. Рівнем інтелекту вони такі собі і самі ні до чого не додумаються, хіба що хтось підкаже, але ми гратимемо на випередження.

Всі теперішні інститути влади та оборони нашої батьківщини потрібно переглянути, щоб відкинути непотрібне, удосконалити залишене та освоїти та запровадите нове. Якщо необхідно, то переставити все "догори дригом", але відродити країну і чим це буде радикальніше, тим менше шансів, що вороги будуть до цього готові.

Світ надшвидкий і потрібно так само швидко змінюватись: корисний сьогодні захід чи ресурс - завтра вже стає непотрібним.

yan.boretskiy
Ян Борецький

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації