Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянських суспільства

- Українці звільнили Ірпінь: Мер Ірпня Маркушин 28 березня на своєму Телеграмі повідомив про звільнення Ірпня від російських окупантів. «Наш Ірпінь звільнено від московської нечисті!!! Слава Україні! Слава її захисникам! Вічна пам'ять загиблим Героям». Він розповів, що у місті зараз йдуть зачистки, а також очікуються ще атаки росіян. Жителів Ірпеня поки що просять не повертатися до міста — це небезпечно.

- У Маріуполі загинули майже 5 тисяч осіб: З Маріуполя після блокади вдалося евакуювати 150 тисяч жителів, у блокаді залишаються ще близько 170 тисяч, майже 5 тисяч жителів загинули за попередніми підрахунками. Місто перебуває в облозі 28 діб, із 1 березня. За приблизною оцінкою влади станом на 27 березня, загинули майже 5 тисяч людей, серед них приблизно 210 дітей. Точну кількість жертв підрахувати зараз неможливо. До блокади з приморського міста виїхали до 140 тисяч. Після блокади евакуйовано 150 тисяч, у тому числі – 71 235 осіб до Запоріжжя, решта до навколишніх селищ.

- Переговори між Україною та Росією: Радник керівника офісу президента Михайло Подоляк повідомив перші подробиці переговорів з Росією в Стамбулі. За його словами, зараз йдуть консультації з кількох важливих питань.

«Зараз йдуть консультації з кількох важливих питань. Ключове питання-договір про міжнародні гарантії безпеки для України, саме з ним ми зможемо закінчити війну. Друге питання, не менш важливе, — це припинення вогню, щоб вирішити всі гуманітарні проблеми», — заявив він. При цьому він додав, що зараз велика проблема ескалації війни.

«І окремо хочу підкреслити, що сьогодні є ще одна проблема: що стає більше і більше — ескалація війни, ненависті, порушення звичаїв і правил ведення війни не тільки на полях. З обох сторін йдуть заклики про знищення обох народів і це все призводить до конфліктів. Є відео з порушенням Женевських конвенцій щодо військовополонених», — заявив Подоляк. Він також заявив, що зараз буде юридично вирішуватися питання, щоб такі випадки не повторювалися.

- Постпред України в ООН назвав умову підписання угоди про гарантії безпеки для України: Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця назвав умову для підписання угоди про гарантії безпеки. Дипломат також зазначив, що переговори Києва і Москви не передбачають припинення постачання зброї українським Збройним силам і скасування санкцій проти Росії.

«Демілітаризація Росії, що проводиться українською армією і підтримувана всім населенням України йде повним ходом. Число втрат в Афганістані незначно в порівнянні з цим», — сказав Кислиця. Дипломат зазначив, що процес депутинізації Росії поки застопорився. За його словами, переговори в Стамбулі продемонстрували, що РФ готова для подальших кроків, хоча до стійкого припинення вогню ще далеко. Сторони продовжать консультації для підготовки погоджень положень договору про гарантії безпеки.

«Підписання угоди про гарантії безпеки для України буде можливим тільки після виведення всіх збройних формувань Росії до місць дислокації станом 23 лютого 2023 року. Продовження переговорів не усуває припинення надання зброї Україні та санкції проти Росії», — підкреслив Кислиця.

- Окупанти тричі вночі вдарили по промислових об«єктах Хмельниччини: В ніч на середу 30 березня російські війська тричі завдали ударів по трьох промисловим об'єктам у Хмельницькій області. Пожежі, що виникли внаслідок атаки, локалізовані.

Крім того, вчора вдень російський агресор завдав ракетного удару по військовому об'єкту у місті Старокостянтинів. „Вночі відбулося 3 удари по промислових об'єктам області. Пожежі локалізовані силами ДСНС“, — повідомив Гамалій. За його словами, інформація щодо постраждалих перевіряється.

Тим часом, як розповів міський голова Хмельницького Олександр Симчишин, російські війська завдали, зокрема, удару й по місту. „Ситуація станом на 8:00 30 березня в громаді контрольована. Вночі рашистські орки вдарили і по нашому місту. Всі відповідні служби і структури спрацювали оперативно і чітко“, - написав Симчишин.

- Арахамія висловив свою позицію щодо нейтрального статусу України: 30 березня лідер партії „СН“ Давид Арахамія висловив свою позицію щодо нейтрального статусу України. „Є така концепція «укріпленого нейтралітету», тобто потрібно розраховувати на власну армію, або додатково ще мати гарантії. Тобто, як у Швейцарії, в Ізраїлю, резервна армія, яка може мобілізуватися у великій кількості і дати необхідну відсіч у разі агресії. Дуже важливо зробити акцент, що ми не йдемо за такою моделлю, що у нас є нейтралітет, і тому ми розслабилися, армія нам не потрібна, нехай наші гаранти про нас піклуються. Ні, як то кажуть, на «бога сподівайся, а сам не плошай». Тому концепція «укріпленого нейтралітету» нам дуже близька“, — заявив Арахамія.

- Позиція РФ щодо українського нейтралітету: Голова російської делегації Володимир Мединський вважає, що Україна в Стамбулі заявила про готовність виконати „принципові вимоги“ РФ, при цьому він нічого не сказав про відведення військ і дав зрозуміти, що Кремль не піде на компроміси щодо Криму та Донбасу.

Мединський стверджує, що Україна „на папері“ висловила готовність відмовитися від прагнення в НАТО та від зброї масового ураження, а також погодитися на те, що на військові навчання в Україні потрібен буде дозвіл РФ як „гаранта безпеки“. При цьому він жодного слова не сказав про готовність Росії відвести війська з території України, як і шукати компроміс у питаннях про статус Криму та ОРДЛО. Раніше Росія вимагала від України визнання Криму російським, а так званих „ДНР“ і „ЛНР“ незалежними. Також Кремль висував туманну вимогу щодо „денацифікації“ України.

„Вчора київська влада вперше за всі попередні роки заявила про свою готовність домовлятися з Росією. Вони передали нам зафіксовані на папері принципи майбутньої угоди. Ці принципи передбачають: відмова від вступу до НАТО; фіксація позаблокового статусу України; відмова від ядерної зброї, а також володіння, придбання, розробки інших видів зброї масового ураження, відмова від розміщення іноземних військових баз та військових контингентів; зобов'язання проводити військові навчання за участю іноземних збройних сил лише за погодженням з державами-гарантами, серед яких буде і Росія“, — повідомив Мединський.

- У Міноборони висловились щодо планів Росії в Україні: Того ж дня у Міноборони заявили, що росіяни поки що не відмовилися від спроб захопити або принаймні оточити Київ та Чернігів, незважаючи на заяви РФ про кардинальне скорочення бойових дій на цих напрямках.

Речник Міністерства оборони Олександр Мотузяник на брифінгу в українському Медіацентрі сказав, що „Станом на зараз, за нашою оперативною інформацією, ворог до кінця не відмовився від спроб захопити або принаймні оточити в тому числі і ці міста. Йдеться про столицю і про Чернігів“. „Генеральний штаб ЗСУ відзначає певне часткове переміщення окремих підрозділів з Київського та Чернігівського напрямів. Водночас масового відведення російських військ з цих районів ми не спостерігаємо“, — заявив Мотузяник.

- Зеленський назвав війну проти Росії „вітчизняною“: 31 березня президент України Володимир Зеленський назвав війну України проти Росії „вітчизняною“.

Зеленський у відеозверненні заявив: „…Робив, роблю й робитиму все, щоб наш народ міг захищатися, поки не відновить справедливість. На українській землі та в Чорноморському регіоні. Це – наш фундаментальний інтерес. Це – наше виживання. Саме за виживання українського народу ми зараз і боремось. У цій війні, без будь-яких перебільшень, вітчизняній війні проти Росії“.

- Німеччина готова дати гарантії безпеки Україні: Німеччина готова дати гарантії безпеки Україні, проте заявляє, що війна продовжується і до прориву в мирних переговорах ще не дійшли.

Відповідаючи на питання ведучої щодо можливості надання гарантій, глава МЗС Німеччини Анналена Бербок наголосила, що Україна бореться не тільки за власну свободу і за свободу своїх людей, але також за свободу Європи. „Тому ми дали чітко зрозуміти, що у всіх сферах, де ми можемо надати підтримку, так щоб не створити загрозу перенесення цієї війни на інші європейські країни, надаємо підтримку на сто відсотків. Звичайно, ми робимо це, дивлячись на мирні переговори, дивлячись на майбутнє України. Ми на сто відсотків на їхньому боці. І коли необхідні гарантії, то Німеччина також буде брати участь і дасть гарантії“, — сказала вона.

Однак міністр визнає, що переговори між Україною та Росією не на тому рівні, щоб можна було чекати прориву. Вона також попередила, що коли Росія говорить про гарантії — то має на увазі зовсім інше, ніж коли про гарантії говорить українська сторона. „Російський президент уявляє собі, що він може мати право вето щодо безпекових інтересів України. Але про це не може бути і мови. Україна є вільною країною і має такою залишитися в майбутньому“, — заявила Бербок.

- Путін відмовився від зустрічі з Зеленським: Прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі провів телефонну розмову з президентом РФ Володимиром Путіним. Європейський політик зазначив, що лідер Росії відмовився зустрітися з Володимиром Зеленським та припиняти вогонь в Україні.

Драгі зазначив, що попросив Путіна провести прямі переговори з Зеленським, проте російський президент відмовив, заявивши, що „умови ще не дозріли“. „Я висловив Путіну переконання, що зустріч із Зеленським необхідна для розв'язання вузлів угоди. Відповідь була, що час ще не настав“, — додав очільник уряду Італії.

- ЗСУ звільнили майже 30 населених пунктів: Станом на 1 квітня триває тридцять сьома доба героїчного протистояння українського народу російському воєнному вторгненню, за яку Збройні сили звільнили майже 30 населених пунктів.

Угруповання окупаційних військ здійснює перегрупування та, імовірно, зосереджує основні зусилля на проведенні наступальної операції у Східній операційній зоні. Спостерігається часткове відведення підрозділів окупаційних військ з Поліського та Сіверського напрямків. Водночас ворог здійснює підготовку до переміщення додаткових підрозділів (резервів) Східного військового округу для ведення бойових дій на території України.

На Волинському напрямку підрозділи збройних сил Республіки Білорусь здійснюють заходи з посилення охорони білорусько-українського кордону.

На Поліському напрямку противник наступальних дій не проводив. Основні зусилля окупантів спрямовуються на ведення оборони зайнятих раніше рубежів, перегрупування та відведення військ на територію Білорусі для відновлення боєздатності. Для забезпечення відходу своїх підрозділів противник здійснює мінування місцевості та об'єктів інфраструктури, застосовує артилерію.

Підрозділами Збройних Сил України відновлено контроль над населеними пунктами Демидів, Димер, Литвинівка, Гаврилівка, Козаровичі, Жовтневе, Глибівка, Ясногородка, Талакунь, Сухолуччя, Липівка, Гавронщина, Маковище, Миколаївка, Хмільна.

На Сіверському напрямку противник продовжує блокування міста Чернігова. Водночас спостерігається переміщення військ Центрального військового округу до районів, що перебувають на малій відстані від державного кордону України.

Після відходу противника підрозділами Збройних Сил України взято під контроль населені пункти Рудня, Шевченкове, Бобрик, Стара Басань, Нова Басань, Макіївка, Погреби, Бажанівка, Володимирівка, Шняківка, Сальне, Софіївка, Гаврилівка,

На Слобожанському напрямку ворог продовжує блокувати Харків та здійснювати артилерійські обстріли міста, на захоплених рубежах переходить до оборони, здійснює перегрупування військ для відновлення наступальних дій. Фіксується додаткове підвезення боєприпасів для артилерійських підрозділів.

На Ізюмському напрямку противник продовжує контролювати Ізюм та утримувати понтонні переправи через річку Сіверський Донець з метою забезпечення ведення наступальних дій. Протягом дня противник вів бойові дії у напрямку населеного пункту Мала Комишуваха, зупинений, успіху не має.

Імовірно, противник буде здійснювати посилення угруповання окупаційних військ на Ізюмському напрямку за рахунок окремих підрозділів 1-ї танкової та 20-ї загальновійськової армій.

На Донецькому напрямку ворог продовжує здійснювати вогневий вплив та штурмові дії на окремих напрямках. Продовжує завдавати авіаційних ударів по населених пунктах.

Основні зусилля зосереджує на взятті під контроль населених пунктів Попасна та Рубіжне, а також встановленні повного контролю над Маріуполем.

На Південнобузькому напрямку підрозділи окупаційних військ продовжують здійснювати вогневий вплив із застосуванням артилерії по позиціях наших військ. З метою покращення тактичного положення ворог намагався провести наступальні дії у напрямку населеного пункту Олександрівка.

Висновки:

Російська офіційна збройна агресія проти України триває вже більше місяцю. Україна не зламалася, а чинить відчайдушний опір окупантам. Так, на початку цього тижня стало відомо, що українці звільнили Ірпінь. Триває жорстока облога Маріуполя, під час якої вже загинули більше 5 тисяч осіб, сотні тисяч знаходяться в облозі і змушені виживати в надто важких умовах.

У той же час, тривають переговори між Україною та РФ. Цього разу делегація зустрілась у Туреччині. На цих переговорах Україна фактично заявила про готовність прийняти нейтральний статус, якщо їй дадуть чіткі гарантії безпеки та можливість зберегти сильну армію. У Зеленського заявили про початок підготовки зустрічі Зеленського з Путіним. Ймовірніше за все, це станеться ближче до кінця весни, або влітку. Поки російський президент від зустрічі відмовляється.