Володимир Мулярчук, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства

- Медведчук дав покази проти Порошенка: Вранці, 23 травня кум Путіна Віктор Медведчук дав покази СБУ проти 5-ого президента України Петра Порошенка. СБУ опублікувало відео зізнань політика. Описуючи суть схеми, Медведчук деталізував роль у ній колишнього президента Петра Порошенка. А саме, що той, мовляв, не лише звернувся до Медведчука з проханням сконтактувати з керівництвом РФ, а й забезпечив прийняття необхідних рішень в усіх українських інстанціях.

Таким чином, затриманий запевняє, що питаннями трубопроводу він займався на прохання експрезидента, повідомляє СБУ. І зрештою за рік роботи трубопровід заробив для його власників вдвічі більше коштів, ніж було вкладено в його викуп – до 42 млн доларів США. А з травня 2019 року, тобто після припинення повноважень Порошенка, прокачка дизелю через магістраль припинилася. Крім того Медведчук розповів деталі налагодження у 2014-2015 роках механізму закупівлі вугілля для потреб енергетики України на тимчасово окупованих територіях так званих «Л/ДНР», практично – у ватажків бойовиків. «У цьому була задіяна фактично вся верхівка державного апарату, починаючи з президента і закінчуючи міністрами, правоохоронцями і тими, хто безпосередньо реалізовував цю схему», – пояснив затриманий.

Адвокат п'ятого президента Петра Порошенка Ігор Головань заявив, що слова кума Путіна Віктора Медведчука про причетність Порошенка до незаконної схеми торгівля вугіллям та відчуження трубопроводу не відповідають дійсності. «На нашу думку взагалі те, що робить СБУ — це винятково піар. По-перше, це не їхня справа, цим має займатися ДБР. І те, що про це говорить СБУ — це підтверджує, що тут нічого спільного із правдою і законом немає», — сказав Головань.

- Полонений росіянин отримав довічне за вбивство цивільного: Того ж дня російського військового Вадима Шишимаріна, обвинуваченого у вбивстві цивільного мешканця Сумщини, засудили до довічного ув'язнення. Суд визнав докази проти Шишимаріна і дійшов висновку, що вбивство було умисним. Суд відкинув доводи захисту, що окупант нібито виконав наказ, оскільки його віддав військовий, який не був командиром Шишимаріна, а сам наказ був злочинним. Каяття обвинуваченого суд не вважає щирим. Шишимаріна визнали винним у порушенні законі і звичаїв війни. Цей злочин є міжнародним, а отже, особливо тяжким. 

- Автора фрази «русский военний корабль иди на...й» визволили з полону: На початку тижня автора славнозвісної фрази «Рускій воєнний корабль, іді нах#й», прикордонника, чиє ім'я наразі не розкривається, вдалося витягти з російського полону. За словами Гоцького, росіяни, які висунули вимогу захисникам Зміїного здатися, пропонували також роботу, велику зарплату, стабільність. Але, зберігаючи вірність присязі, прикордонники продовжували захищати українську територію. Одному з військовослужбовців урвався терпець і він вказав напрямок російському кораблю. Ім'я героя прикордонники поки що не розкривають.

Авторство фрази «Рускій воєнний корабль, іді нах#й» деякі ЗМІ помилково приписували морському піхотинцю Роману Грибову. Державна прикордонна служба від початку зазначала, що окупантам відповів їхній підлеглий.

- Голова уряду Нідерландів висловився з приводу надання Україні статусу країни-кандидата на вступ в ЄС: Імовірність того, що Україна найближчим часом стане кандидатом у члени Європейського Союзу, невелика. Про це заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте у понеділок у парламенті.

Рютте заявив, що надто багатьом країнам ЄС ця ідея не подобається. За його словами, це також було б несправедливо стосовно країн Західних Балкан, які набагато довше чекали на статус кандидата. Рютте повідомив, що один із варіантів полягає в тому, що Україна стає потенційним кандидатом на вступ і їй повідомляють, скільки кроків їй ще потрібно зробити, щоб набути повноцінного статусу. «Так уже було з Боснією. Це також допоможе гарантувати, що український уряд не буде демотивований», — сказав Рютте. Декілька партій у нижній палаті парламенту Нідерландів закликали якнайшвидше зробити Україну кандидатом на вступ. До них входять D66, PvdA та GroenLinks — коаліційна партія та дві опозиційні партії, з якими уряд часто намагається співпрацювати при голосуваннях. Партія VVD, яку очолює Рютте, досі не хоче надавати цей статус Україні.

- Прогноз від президента на найближчі тижні: Того ж вечора, президент Зеленський спрогнозував, що найближчі тижні війни будуть складними. «Російські окупанти дуже стараються показати, що вони нібито не віддадуть захоплені райони Харківської області, не віддадуть Херсонщину, окуповану територію Запорізької області і Донбас. Десь наступають, кудись підтягують резерви, десь намагаються укріпити позиції. Найближчі тижні війни будуть складними, і ми повинні це усвідомлювати. Але у нас немає жодної альтернативи, крім як боротись і перемогти, звільнити нашу землю і наших людей. Бо окупанти хочуть забрати у нас не просто щось, а все, що у нас є, включно із правом на життя для українців».

За словами Зеленського, найтяжча бойова ситуація зараз на Донбасі, де росіяни влаштували «бійню». «Бахмут, Попасна, Сєвєродонецьк – на цьому напрямку окупанти зосередили найбільшу активність на цей час. Вони влаштували там бійню і намагаються знищити все живе, буквально. Ніхто не руйнував Донбас так, як роблять це зараз російські військові», – сказав він. Президент повідомив, що з 24 лютого російська армія нанесла по Україні 1474 ракетні удари, застосувавши 2275 різних ракет. Абсолютна більшість – по цивільних об'єктах. За неповні 3 місяці було вже більше 3 тисяч авіаударів російських літаків та гвинтокрилів.

- Епіфаній хоче служити в Лаврі, ПЦУ звернулись до уряду: 24 травня Священний синод Православної церкви України ухвалив рішення щодо створення нової релігійної організації у складі ПЦУ на території Києво-Печерської Лаври. Вказано, що рішення ухвалено, враховуючи особливе значення Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, як святині всеукраїнського та світового значення, з метою подолання наслідків неканонічного підпорядкування цього монастиря владі Московського патріархату". На пропозицію блаженнійшого митрополита Епіфанія, синод вирішив утворити у складі релігійного об'єднання Української Православної Церкви (Православної Церкви України) релігійну організацію "Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, а саме чоловічий монастир ПЦУ.

Синод затвердив її статут та визначив, що вона має безпосереднє пряме підпорядкування предстоятелю Православної Церкви, як своєму Священноархімандриту (настоятелю). Тепер Епіфаній має звернутися до Кабінету міністрів України з клопотанням про передачу одного з храмів Верхньої Лаври та окремих її приміщень у користування для звершення богослужінь і ведення монастирської діяльності Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври УПЦ (ПЦУ).

- Шойгу заявив, що Росія спеціально гальмує наступ в Україні: 24 травня міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що Росія навмисно гальмує наступ в Україні, нібито, щоб дати евакуюватись мирним жителям. Він також знову збрехав членам ОДКБ, що російські війська нібито не завдають ударів по цивільній інфраструктурі, де можуть бути мирні жителі. І знову повторив пропагандистську мантру про "високоточну зброю", якою вражаються нібито лише вогневі позиції та військові об'єкти.

Шойгу також заявив, що Росія продовжить так звану "спецоперацію" в Україні "до повного виконання всіх завдань", незважаючи на "масштабну допомогу Заходу київському режиму та санкційний тиск на Росію". Міністр оборони РФ повторив завчені фрази про те, що "НАТО перетворювало Україну на ворожу до Росії державу, зробивши її інструментом тиску на Москву", розповів байки про нібито "мережу з понад 30 біолабораторій" США в Україні та про нібито "виникнення реальної загрози створення Україною ядерної зброї".

Заява міністра оборони Росії Сергія Шойгу про те, що РФ нібито свідомо уповільнює наступ своїх військ в Україні, — неадекватна. Про це президент Зеленський заявив у своєму зверненні 24 травня. "Сьогодні з Росії прозвучала абсолютно неадекватна заява про те, що вони набито спеціально "пригальмовують" наступальні дії. Що ж, після трьох місяців пошуку пояснення, чому їм не вдалося зламати Україну за три дні, вони не придумали нічого кращого, ніж стверджували, що буцімто так і планували", — сказав він. Український президент нагадав про втрати Росії протягом трьох місяців вторгнення, а також сказав, що Росія майже повністю втратила свій боєприпас ракет.

- У небі над Україною знищили російського генерал-майора у відставці: Того ж вівторка у небі над Україною збили винищувач і загинув генерал-майор військово-повітряних сил Росії у відставці Канамат Боташев. Підлеглі підтримували зв'язок із Боташевим після закінчення служби та погодилися на коментар на умовах анонімності з міркувань особистої безпеки. Зазначається, що Боташев - найвисокопоставленіший льотчик, про загибель якого стало відомо. До виходу у відставку він був командиром авіаційного полку. Припускають, що його участь у повітряних боях може свідчити про те, наскільки складні завдання Москва ставить перед військовими пілотами, або ж про брак висококласних фахівців в РФ.

22 травня генштаб України повідомив, що у небі над Луганською областю збили російський штурмовик Су-25. Пілот не встиг катапультуватись. Один із колишніх товаришів по службі Боташева підтвердив, що в Україні відставний генерал виконував завдання на Су-25.

- Сорос заявив, що війна в Україні може стати початком Третьої світової війни: Також, на початку тижня, американський фінансист Джордж Сорос заявив, що вторгнення Росії в Україну може стати початком Третьої світової війни, тому Заходу важливо завдати поразки Путіну.

"Вторгнення могло бути початком Третьої світової війни і наша цивілізація може не пережити її. Найкращий і, мабуть, єдиний спосіб зберегти нашу цивілізацію — якнайшвидше перемогти Путіна. У цьому суть", — сказав Сорос. Сорос сказав, що Путін, який каже, що "спецоперація" в Україні йде за планом і досягне всіх цілей Кремля, тепер вважає, що вторгнення було помилкою і готується до переговорів про припинення вогню.

"Але перемир'я є недосяжним, тому що йому не можна довіряти. Чим слабкішим стає Путін, тим більш непередбачуваним він стає", — сказав він. Мільярдер додав, що Євросоюз повинен зрозуміти, що Путін може відключити російський природний газ, на який нині припадає близько 40% потреб Європи, "поки це справді боляче". "Я не можу передбачити результат, але Україна безперечно має шанси на перемогу", — сказав Сорос.

- Росіяни ведуть наступ у напрямку Сєвєродонецьку: У середу, 25 травня Генштаб ЗСУ повідомив, що росіяни йдуть у наступ в напрямку Северодонецьку. "На Сєвєродонецькому напрямку, за підтримки вогню артилерії, російські окупанти ведуть наступ у напрямку населеного пункту Сєвєродонецьк, бойові дії тривають". На Бахмутському напрямку противник вів наступ в районі Комишувахи, Яковлівки і Троїцького, успіху не мав, зазнав втрат. На Волинському та Поліському напрямках до семи батальйонів ЗС Білорусі    продовжують виконувати завдання з посилення охорони білорусько-українського кордону. Досі є  загроза   ракетних та авіаційних ударів з Білорусі. На Сіверському напрямку ворог продовжує посилювати прикриття ділянки українсько-російського кордону, обладнує опорні пункти в прикордонних районах на території Брянської області. Окупанти продовжували артилерійські та мінометні обстріли у Сумській області з території РФ.

На Харківському напрямку основні зусилля противник зосереджує на утриманні   позицій. Обстріляв з артилерії цивільну інфраструктуру в районі   Рубіжного. Крім того, ворог знову спробував вести наступ у напрямку Тернової, успіху не мав. На Слов'янському напрямку вороги активних дій не проводили, зосередили   зусилля на утриманні позицій, розвідці та створенні умов для відновлення наступу. Зафіксовано обстріли із ствольної та реактивної артилерії, мінометів і танків в районі населених пунктів Святогірськ та Довгеньке. Також ворог завдав авіаційного удару в районі Байрака. За підтримки артилерії та армійської авіації ворог безуспішно спробував взяти під контроль населений пункт Пасіка.

На Лиманському напрямку ворог активізував бойові дії. За артилерійської та авіаційної підтримки веде бій в районі   Лимана. На Авдіївському напрямку ворог не припиняє мінометні та артилерійські обстріли наших позицій і цивільної інфраструктури в районах населених пунктів Авдіївка, Піски, Мар'їнка, Оріхів та Новосілка. Застосував штурмову та армійську авіацію в районах Кам'янки, Авдіївки і Новомихайлівки. На Південнобузькому напрямку противник активних бойових дій не проводив. Обстрілював  підрозділи наших військ та вів контрбатарейну боротьбу. Проводив заходи інженерного забезпечення основних шляхів сполучення та мостів. Для ведення бою та поповнення значних втрат у живій силі та техніці на території України окупанти формують резервні підрозділи зі складу Південного військового округу. За минулу добу на Донецькому та Луганському напрямках відбито дев'ять атак російських загарбників, знищено три танки, вісім артилерійських систем, вісімнадцять одиниць бойової броньованої техніки, спеціальний броньований автомобіль та одну одиницю іншої автомобільної техніки. Підрозділи протиповітряної оборони на цьому напрямку знищили шість БпЛА типу "Орлан-10" та один оперативно-тактичний безпілотний авіаційний комплекс "ZALA".

- У Зеленського назвали червону лінію у війні, яку Україна не може перейти: В Офісі президента України наголошують, що здача ворогу українських територій, громадян чи суверенітету – неможливі. Зокрема, точно не буде жодного "Мінську-3"."Росія витрачає шалені ресурси, щоб довести світу головне, нібито росіяни мають право вбивати українців. І не отримувати за це повноцінного покарання. Саме тому проросійські лобісти у Європі починають потроху підіймати голову. Ще вчора на інформаційному порядку денному було виключно нафтове ембарго та російські воєнні злочини. Сьогодні певними політичними вустами нам пропонують нову адженду: припинення вогню, заморожений конфлікт та здача частини територій заради миру. Чого тільки не запропонуєш, щоб захистити свою комфортну стрічку в соцмережах від поганих новин та відновити бізнес із Росією. "Ми ж хочемо повернути старий, довоєнний спосіб життя. Погоджуйтеся на якісь компроміси" – у деяких західних очах можна прочитати буквально таке.

Так от, щоб не було двозначності. Україна не братиме участі в цьому обговоренні. Ми не торгуємо своїми громадянами, територіями чи суверенітетом. Це чітка червона лінія. Українське суспільство заплатило страшну ціну й не дозволить нікому зробити навіть крок у цьому напрямку – жодній владі та жодній країні. Будь-який натяк на це з боку будь-кого з партнерів отримуватиме принципову реакцію. Не може бути й мови про заморожування конфлікту". Полодяк пояснив, що будь-яке заморожування – це війна, відкладена у часі. Більш масштабна, більш кривава та більш підготовлена з боку агресора, який виконає роботу над помилками, звільнить та заарештує генералів, а на їхнє місце поставить бойовиків із досвідом сьогоднішньої війни. "Ми, до речі, свою роботу над помилками теж провели: Україна зробила висновки з Мінських домовленостей і тому не піде на Мінськ-3", — додав радник керівника Офісу президента.

- СБУ викликала на допит Яценюка, Турчинова та Авакова на допит у "вугільній справі": Пресцентр СБУ повідомив, що"вони проходять у якості свідків і викликаються з метою всебічного, повного і неупередженого вивчення обставин кримінального провадження. Зважаючи на те, що вказані громадяни України не з'явилися на допит 19 травня, їх викличуть повторно. Цього разу — 30 травня".

У пресслужбі експрем'єра Арсенія Яценюка УП повідомили, що політик вже тричі раніше був на допиті у цій справі. Про виклик на новий допит — зазначили, що дізналися зі ЗМІ. Екссекретар РНБО Олександр Турчинов відреагував на новини постом у Facebook і звинуватив Службу безпеки України в неадекватному піарі. Він пояснив, що наразі перебуває на фронті. І це — політичний піар Служби безпеки. А саме, – на сайті СБУ розміщена повістка про виклик мене майже тиждень тому на допит в якості свідка.  Хочу проінформувати "героїчних" слідчих, що перебуваю на південно-східному фронті і готовий дати відповіді на будь-які питання в одному з окопів", — заявив Турчинов.

- 95% Луганщини окуповані ворогом:  Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив, що наразі окуповано 95% території області. За його словами, ситуація на Донбасі наразі надзвичайно погана. "Окуповано 95% території Луганської області. Ситуація на Донбасі — надзвичайно погана. Луганщина продовжує стримувати орду, яка знищує наші населені пункти. Обстріли не припиняються взагалі", — повідомив він.

За його словами, траса "Лисичанськ-Бахмут" обстрілюється. 24 травня ворожа ДРГ вийшла на дорогу, була перестрілка, окупантам навіть вдалося поставити свої блок-пости, але 25 травня дорога не перекрита і вдалося завезти гумвантажі. Гайдав додав, що Сєвєродонецьк не оточений, а в місті та селах громади залишаються до 15 тисяч мешканців.

- Більше 90% українців негативно ставляться до Росії: 26 травняопитування КМІС показало, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну різко погіршилося ставлення українців до країни-агресора – зараз 92% опитаних ставляться до РФ погано і лише 2% – добре. "Зараз уже лише 2% громадян добре ставляться до Росії, у той час як 92% – погано. Утім, важливо розуміти, що 2% – це близько 500 000 осіб, тобто достатньо істотна кількість в абсолютному вимірі все одно зберігає попри очевидні факти позитивне ставлення до агресора", — йдеться у повідомленні КМІС.

Водночас кардинально змінилися погляди тих, хто мав добре ставлення до Росії, і тих, хто мав невизначене ставлення до неї. Зокрема, 80% тих, хто раніше добре ставився до Росії, тепер погано ставляться до неї. Менше ніж кожен десятий зберіг позитивне ставлення до Росії, хоча ще 12% вирішили зараз відповісти "не визначилися". Серед же тих, хто мав невизначене ставлення до Росії, 97% зараз уже погано до неї ставляться.

- ЗСУ розгромили росіян на Сіверському Донцю: Того ж дня, у четвер, американське видання "TheNewYorkTime" повідомило, що невдала спроба форсувати річку Сіверський Донець у Білогорівці на початку травня коштувала життів не менше 400 російським солдатам і стала для армії РФ одним із найбільш смертоносних епізодів цієї війни.

Кореспондент NYT побував на місці подій і побачив на березі річки картину погрому: підірвані танки, уламки понтонних мостів, купи зрізаних вибухами гілок і тіла російських солдатів, деякі з яких наполовину потопають у бруді. У лісі "з дерев звисають шматки розірваної російської військової форми", місцями стоїть "нестерпний запах трупів, що розкладаються", зазначив журналіст. Тільки в одному місці він побачив 15 спопелених бронетранспортерів. "Невдала переправа, що мала місце в цьому місці протягом декількох днів на початку травня, стала для російської армії однією з найбільш смертоносних битв війни. Її сили намагалися оточити українських солдатів у сусідньому місті Сєвєродонецьк, але натомість самі опинилися в оточенні річки та лінії фронту українців. Загинули щонайменше 400 російських солдатів, переважно від артилерійських обстрілів", — йдеться у повідомленні.

- Джонсон запропонував Зеленському створити альтернативний ЄС союз: 27 травня прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон запропонував президенту України Володимиру Зеленському створити новий міжнародний альянс, який протистоятиме Росії та стане альтернативою ЄС."Лондонський прем'єр пропонує нову систему політичних, економічних та військових альянсу – альтернативу Європейському Союзу – яка збере країни, об'єднані недовірою до Брюсселя, а також до відповіді Німеччини на військову агресію Росії", — йдеться у публікації видання.

За словами джерел, які були присутні у ці дні на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Борис Джонсон працює над ініціативою вже більше місяця. Свою ідею прем'єр Британії уперше представив Володимиру Зеленському, коли президент України зустрічав його у Києві 9 квітня. Модель Європейської співдружності, яку прагне створити Борис Джонсон, визначала б Велику Британію як лідера, і включала, окрім України, Польщу, Естонію, Латвію та Литву, а також, можливо, Туреччину на пізнішому етапі. Після візиту прем'єра Британії до Києва переговори продовжуються, і заохочення Британії до України стають все більш наполегливими та детальними, пише видання.

Висновок:

Офіційний етап російської військової агресії проти України триває вже близько трьох місяців. Цей тиждень теж був важкий. Так, голова Луганської ОДА Сергій Гайдай повідомив про втрату майже 95% Луганщини, на Донеччині теж важко. Близько тижня тому ми втратили Маріуполь. Але Словянськ та Краматорськ наші. Нещодавно росіяни намагались захопити Сіверський Донець, але ця спроба зазнала нищівної невдачі. Росіяни були розгромлені. Тим часом, в Росії незадоволені повільними темпами "спецоперації". Так, міністр оборони Сергій Шойгу виступив з абсурдною заявою, що росіяни навмисно сповільнюють наступ, щоб люди могли евакуюватись. В Україні відразу розкритикували цю заяву. А в Україні стався перелом поглядів наших громадян. Так, якщо вірити соціологам, більше 90% українців відповіли, що негативно, або швидше негативно ставляться до росіян. Це може бути маніпуляція. Але якщо правда – то це, безумовно прорив!

Проте, є й погані новини. Так, ЄС, схоже, що не поспішає давати нам статус кандидата на вступ до Євросоюзу за спрощеною процедурою. З відповідними заявами вже виступили Німеччина, Франція та Нідерланди. Спочатку багатьом ця подія здавалась успіхом, але може обернутись проблемами та незначним подарунком ворогу. Бо такі речі на емоціях не робляться. Україна подала заявку, будучи не зовсім готовою до цього. Західні партнери роблять що можуть, хоча, й недостатньо, а це питання схоже, відкладуть. Разом з тим, позитивним моментом є пропозиція Бориса Джонсона президенту Зеленському створити альтернативний ЄС союз, де головною була б Британія.