Позиція французьких політиків щодо України сильно неоднозначна та суперечлива й залежить вона від поглядів та власних внутрішніх переконань політичних діячів французької республіки. Зараз ми розберемо позиції основних політичних гравців, як від влади, та і опозиційних.

Президенти

Ніколя Саркозі

Суперечливою є політика президента Франції щодо України Ніколя Саркозі, який то підтримував нас, то засуджував. Саркозі хитрий та трохи цинічний і не раз змінював свою позицію. Спочатку він був другом президента Ющенка та підтримував зближення України з ЄС і НАТО, але волів почекати зі вступом. Після президентства пана Саркозі понесло не в ту сторону.

Так після нападу Росії на Україну в 2022 році, пан президент заступився за Путіна та закликав до переговорів і запропонував нам відмовитися від членства в ЕС та НАТО. Він переконаний, що люди, які вважають розмови з Путіним неможливими, «як правило, ті, хто ніколи з ним не зустрічався». Саркозі переконував, що Україна повинна погодитися на нейтралітет та забути про окуповані території.

Він нагадав, що ще коли був французьким президентом разом з Ангелою Меркель «боровся» проти вступу України та Грузії в НАТО, щоб не підживлювати «антизахідну параною» Путіна. В Офісі президента Зеленського відповіли, що такими заявами Саркозі фактично закликає Росію продовжувати геноцидну війну проти України.

Франсуа Олланд

Влітку 2018 року президент французької республіки Франсуа Олланд опублікував книгу «Уроки влади», де ділиться своїми враженнями, яке залишилось у нього від президентства та України як держави і її політиків. Згадуючи про зустріч у Мінську 2014 року, Олланд із захопленням згадує поведінку українського лідера Петра Порошенка та засуджує хитрого російського президента Володимира Путіна.

Так, на зустрічі в Мінську Путін переконував Олланда, що не хоче захоплювати Україну, а хоче лише захистити російськомовних громадян. На думку Олланда. Путін хоче навколо Росії зону слухняних держав. Його тактика полягає у тому, щоб роздмухувати конфлікти його друзів з його супротивниками та їх заморожувати.

Французький лідер відзначає, що всі країни, які стали жертвами такої політики – Україна, Грузія, Молдова та Азербайджан залишаються незалежними, або послабними.

Цікавою є характеристика, яку Олланд дає російському президентові «Це чоловік мязистий та таємничий, настільки ж запальний та уважний, як він може бути критичним та жорстоким, завжди протиставляє своєму співрозмовнику свій блакитноокий погляд, який йому слугує то для спокусу, то для збентеження, нестримний у своїх вибухах сміху та цинічний у своїх судженнях, вимовляючи спокійним голосом найбільш неприємні речі„, — пише він.

Вже у лютому 2023 року Олланд заявив, що Путін – не божевільний, він – «радикально раціональний» та чекає, коли країни Заходу втомляться підтримувати Україну і домовляться про припинення конфлікту шляхом переговорів.

Еммануель Макрон

Найбільш рішучим щодо України завжди був президент Еммануель Макрон, який підтримав надання нашій державі країни-кандидата на вступ в ЕС та позитивно ставиться до надання Україні зброї.

Макрон підтримував Порошенка, дружив із Зеленським та навіть став першим за 24 роки президентом Франції, який відвідав Україну. Він засудив «референдум» на окупованих територіях, який відбувся у жовтні 2022 року.

Пан президент у своїх заявах закликав «уникати поділу світу» через війну в Україну, коли багато країн Глобального Півдня досі відмовляються засудити російську агресію.

У червні 2023 року пан Макрон обіцяв продовжувати підтримку Україні боєприпасами та зброєю під час контрнаступу. Президент Франції сподівається, що успішний контрнаступ України призведе до переговорів. У той же час, пан президент заявляв, що переговори з Путіним про важливіші, ніж його покарання у воєнних злочинах можуть виявитися неможливими, якщо він буде єдиною людиною, з якою Росія вестиме переговори про завершення війни.

Опозиція

Франсуа Фійон

Опозиційний французький політик Франсуа Фійон 23 березня 2023 року назвав заяви політиків, які хотіли б, щоб Україна та Грузія стали членами ЄС і НАТО безвідповідальними. Фійон підкреслив, що потрібно просто визнати, що «Україна і Грузія не призначені для вступу в ЄС і НАТО».

 

«Чи завжди Захід був надійним? Чи не вводили ніколи в оману Росію по Лівії, по Косово, з економічного партнерства з ЄС? У Росії є чимало відповідальності, але не у неї однієї. Я вам нагадаю про безвідповідальні висловлювання тих, хто хотів вступу Грузії і України в НАТО», — зазначив Фійон. Окрім того. Фійон казав, що «відносини з Росією – стратегічне питання для майбутнього Європи. Це велика країна, і ми не можемо легковажно ставитися до неї».

Зазначимо, що колишній кандидат у президенти мав тісні особисті стосунки з лідером РФ Володимиром Путіним. Та, навіть, дав хабаря за організацію зустрічі з ним.

Жан Люк Меланшон

Самим специфічний для нас, мабуть, є один з лідерів опозиції, який програв Макрону на попередніх виборах Жан Люк Меланшон. Він не раз їздив в Росію, виступає проти прийняття України в ЄС та НАТО, закликає зняти санкції з Росії та визнати Крим російським.

13 травня 2019 року лідер партії «Непокірна Франція» закликав припинити «антиросійську істерію» в Європі та виступив проти членства України в НАТО. Політик стверджує, що Україна «перебувала під владою неонацистів».  До того, він говорив про «розпад країни, яка намагалася бути єдиною». Виступив проти постачання зброї Україні.

Марін Ле Пен

Також різні та неоднозначні позиції щодо висловлювала лідер «Національного Фронту» Марін Ле Пен, яка є прихильницею Путіна. Вона визнала результати референдуму 2014 року про приєднання Криму Росії.

У 2015 році вона підтримала тісну військову інтервенцію Росії в Сирії та закликала Францію до створення союзу з Башаром Асадом проти ісламської держави. У квітні 2018 року міністр оборони Флоранс Парлі звинуватила її в тому, що вона є «адвокатом військового злочинця».

24 березня 2017 року Марін Ле Пен вперше прийняв президент Росії В. Путін, за місяць до першого туру президентських виборів. Під час своєї кампанії 2017 року вона пропонувала визнати Крим російським та скасувати економічні санкції, запроваджені Європейським Союзом. Унаслідок цих слів Ле Пен потрапиа в базу «Миротворця». 

У лютому 2023 року, попри тісні звязки з Путіним, Ле Пен відвідала вечерю, організовану в Національній асамблеї за участю голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука. 14 квітня 2023 року Марін Ле Пен заявила, що перемога Росії у війні буде катастрофою, але якщо переможе Україна – почнеться «Третя світова війна». За її словами, якщо країни Заходу продовжать повільно постачати зброю Україні, то зіткнуться з «новою Сторічною війною».

Коментар:

Політика французьких, як провладних, так і опозиційних політиків щодо України є вкрай неоднозначною, але цікавою для аналізу. Так, владні політики, які повязані зі США та Європою, зазвичай, підтримують Україну. Це стосувалося і Ніколя Саркозі, коли він був президентом, і Еммануеля Макрона, і Олланда. Хоча потім Саркозі сильно змінив свою позицію, це для нас вже не критично. З нинішньою владою в України все гаразд. Франція підтримує надання Україні зброї та непогано реагує на зближення з ЄС і НАТО.

Опозиціонери же часто бувають проросійськими та антизахідними. Вони виступають проти зближення нашої держави із західними блоками, підштовхують нас до нейтралітету та переговорів з Росією, що в свою чергу, не вигідно Україні. Та, все ж таки, сподіваємось, в найближчому майбутньому Франція дасть свою згоду на членство України в ЄС і НАТО.

 

Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства