Політичні підсумки тижня: Саакашвілі заявив, що повертається в Грузію, КС визнав призначення Ситника директором НАБУ неконституційним, НАБУ оскаржить закриття справи «Роттердам+».
Внутрішньополітичні тенденції:
- Саакашвілі заявив, що повертається в Грузію та назвав Україну «другим домом»: 27 серпня у відеозверненні на YouTube-каналі прихильників політика. «Я завжди мав, і завжди матиму дві домівки. Я завжди відчував обовязок допомогати обом моїм народам. Саме тому я ніколи не припиняв активну участь в політичному житті обох країн. Коли я був Президентом Грузії, я брав участь у Майдані і активно захищав інтереси України на міжнародній арені. Коли я приїхав до України у 2013 році і фізично перебував тут, я безперервно брав участь у діяльності моєї партії в Грузії. Я впевнений, що так буде і в майбутньому: де б я не був я завжди буду вірним сином двох дружніх країн – Грузії та України», — йдеться у пості Саакашвілі.
28 серпня стало відомо, що грузинська опозиційна партія «Єдиний національний рух» має намір висунути Міхеїла Саакашвілі на посаду прем'єр-міністра Грузії.
- НАБУ оскаржить закриття справи «Роттердам» +: Також 28 серпня Національне антикорупційне бюро заявляє, що ще 2 дні тому прокурор САП обговорював на нараді, як краще рухатися по справі, а тепер вирішив закрити її «з незрозумілих причин».
«Розслідування цієї справи перебувало на завершальній стадії, детективи зібрали всі необхідні і переконливі докази для направлення її до суду і доведення винуватості підозрюваних», — стверджують в НАБУ. У Бюро стверджують: експертиза підтвердила, що дії 6 осіб завдали споживачам 18,87 млрд грн збитків, і сказала, що питання протиправності дій повинен вирішити суд.
Прокурор САП при цьому жодного разу за час розслідування не витребував матеріали провадження і не питав у слідства, чи дійсно всі можливості довести вину підозрюваних вже вичерпані, стверджують в НАБУ. «Два дні тому обговорював на нараді, як краще рухатися по справі далі. Замість того, щоб направити її до суду, з незрозумілих детективам причин він несподівано прийняв рішення про закриття справи нібито на підставі відсутності достатніх доказів і можливостей їх отримати, таким чином зробивши неможливим покарання винних осіб», — сказано в повідомленні.
«НАБУ категорично не погоджується з таким рішенням. Ми переконані, що вирішення долі цього провадження поза судовим процесом не відповідатиме законним інтересам громадянського суспільства і держави. Адже справа „Роттердам+“ є знаковою для України, і про необхідність її завершення неодноразово заявляли вищі посадові особи», — цитує заяву пресслужба.
- КС визнав призначення Ситника директором НАБУ неконституційним: Того ж дня Конституційний суд визнав неконституційним указ про призначення Артема Ситника директором антикорупційного бюро України. Але НАБУ тоді не коментувало цю інформацію, тому що рішення не було оприлюднено рішення і немає офіційної інформацію.
29 серпня представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський заявив, що після рішення КС щодо директора НАБУ А. Ситника його повноваження припинені і їх може виконувати перший заступник. «Заблоковано тільки роботу директора НАБУ, оскільки його повноваження припинені. Хто буде виконувати ці повноваження – питання відкрите. Швидше за все, його перший заступник. Робота НАБУ не зупинено і не заблоковано. Всього – на – всього припиненіповноваження голови НАБУ, який, як вирішив КС, був призначений у неконституційний спосіб», — сказав Веніславський.
- Президент підписав закон про підвищення мінімальної заробітньої плати: У суботу ввечері президент В. Зеленський підписав закон про підвищення з 1 вересня 2020 мінімальної заробітної плати до 5 тисяч грн. «Президент Володимир Зеленський у суботу ввечері підписав закон про підвищення з 1 вересня 2020 року мінімальної заробітньої плати до 5 тисяч гривень, повідомила прес-служба Офісу президента. „Президент Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік“ № 822, який парламент прийняв на позачерговій сесії 25 серпня 2020 р.», — йдеться у повідомленні. Як зазначається, президент ініціював цей закон із метою поліпшення якості життя громадян за рахунок підвищення рівня доходів працюючого населення.
В Офісі президента також нагадали, що підвищення мінімальної зарплати з вересня 2020 р. є першим етапом, а другим – стане підвищення з 2021 р. до 6 тис. грн., а протягом 2021 року мінімальна зарплата зросте до 6,5 тисяч гривень. Цього ж місяця стало відомо, що заробітня плата в Україні в липні 2020 року порівняно з липнем 2019 року збільшилась на 5,1%, а до червня 2020 – на 2,6%.
Зовнішньополітичні тенденції:
- Україна – Білорусь:
28 серпня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Украна ще не бачила остаточного затвердженних санкційних заходів ЄС щодо Білорусі, але вже приєдналося до попередньої заяви ЄС. «Ми підтримуємо ідею про те, що чесно і справедливо організовані нові вибори могли б дати відповідь на багато ключових запитань в Білорпусі. Що стосується санкцій ЄС, то ми поки що не бачили остаточно затверджених санкційних заходів, які вживає ЄС, але ми вже приєднались до попередньої заяви ЄС з цього приводу і це свідчить, що загалом ми поділяємо його політику підходи». За його словами, коли Україна побачить санкційниційні рішення ЄС, то буде ухвалювати і свої рішення щодо цього питання.
Україна — ЄС
- Зеленський пообіцяв ЄС, що Україна найближчим часом прийме закони, яких вимагають її зобовязання в рамках Угоди про асоціацію: 28 серпня після розмови з президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн президент Володимир Зеленський заявив в офіційному Тwitter написав: «Поговорив з Урсулою фон дер Ляєн, що Україна і ЄС, попри пандемію коронавірусу, продовжують економічну інтеграцію і зміцнюють стратегічне партенрство. Найближчим часом парламент ухвалить закони щодо Угоди проасоцію. Під час Саміту Україна обговорить прогрес у виконанні Угоди й реалізації реформ», — написав Зеленський.
Висновок:
Цього тижня відбулось багато цікавих подій. Саакашвілі заявив, що повертається в Грузію та назвав Україну «другим домом». Пізніше він уточнив, що залишається в Україні, але братиме активну участь у передвиборчій кампанії у Грузії.
КС визнав призначення Ситника директором НАБУ неконституційним. Прихильники президента виправдовують це рішення, кажучи, що Ситник був неефективним директором НАБУ, опоненти кажуть, що це реванш.
Президент за два місяці до виборів підписав закон про підняття мінімальної зарплатні до 5 тисяч, планується підняти мінімальну зарплатню до 6,5 тисяч у декілька етапів. Того ж тижня стало відомо, що заробітня плата в Україні в липні 2020 року порівняно з липнем 2019 року збільшилась на 5,1%
У зовнішній політиці цього тижня було мало цікавих подій. Так, 28 серпня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Украна ще не бачила остаточного затвердженних санкційних заходів ЄС щодо Білорусі, але вже приєдналося до попередньої заяви ЄС