Політичні підсумки тижня: Кравчук пропонує відмовитись від поняття «особий статус» для Донбасу, Притула йде в мери Києва та новий рейтинг політиків
Внутрішньополітичні тенденції
- Кравчук допустив більш широке застосування російської мови на Донбасі: 13 серпня 2020 року керівник української делегації на переговорах ТКГ щодо ситуації на Донбасі, перший президент України Леонід Кравчук допустив більш широке застосування російської мови в ОРДЛО.
Виходячи з Конституції та європейських документів, можна в цих регіонах зробити кроки до більш широкого застосування російської мови. Це не буде порушенням українського закону", — зазначив Кравчук в інтерв'ю "Українському радіо". За його словами, про надання російській мові статусу державної тут не йдеться. Очільник української делегації нагадав, що Конституція України гарантує право національних меншин на розвиток і застосування своєї мови.
- Кравчук пропонує відмовитись від поняття "особий статус" для Донбасу: Перший президент України вважає, що замість "особий статус" краще використати поняття "особливий режим управління". "Ми пропонуємо замість загального поняття "особий статус" внести інше поняття", — заявив Кравчук. Він вважає, що поняття "Особий режим адміністративного управління" більше відповідає реформі місцевого самоуправління більше відповідає реформі місцевого самоуправління та вже прийнятим законам.
- Новий рейтинг політиків: Рейтинг чинного президента Володимира Зеленського зараз вдвічі більше вищий за рейтинг п'ятого президента України Петра Порошенка. Володимира Зеленського підтримало б 68,4% виборців, тоді як Порошенка – 31,6% з числа тих, хто визначився і точно голосував би. Про це свідчать дані соціологічного дослідження "Соціально – політична ситуація в Україні", проведеного спільно центром "Социс" та Центром Разумкова. Станом на зараз за Зеленського віддали б голоси 25,6% опитаних, за Порошенка – 13,7%. При цьому Юрій Бойко набрав би 12% голосів, Юлію Тимошенко – 8,8%, Ігор Смешко – 7%. Зі значним відривом йдуть Анатолій Шарій та Олег Ляшко – обидва набирають по 2,9%, Андрій Білецький – 1%.
Опитування показало, якби другий тур виборів проходив зараз і до нього потрапили б Зеленський і Порошенко, то кандидатуру чинного глави держави підтримали б 44,3% опитаних, Порошенка – 20,4%. При цьому 25% респондентів сказали, що не брали б участь в голосування, а ще 10,3% — відмовлялись або не знали, що відповісти.
- Шоумен Сергій Притула йде в мери Києва: 11 серпня 2020 року стало відомо, що відомий шоумен Сергій Притула йде в мери Києва. "Мене звати Сергій Притула. Ви знаєте мене як успішного телеведучого... Сьогодні я так само хотів, щоб ви дізналися і пізнали мене з іншого боку. Як людину, якій не байдуже те, що робиться в Києві", — заявив Сергій Питула в промові на з'їзді партії "Голос", від якої і балотуватиметься на посаду столичного мера.
Наразі найбільшу підтримку киян має мер Віталій Кличко, якого підтримують 41,7 % киян. Сергія Притулу готові підтримати 11,6%, а за кандидата від "Слуги народу" Ірину Верещук готові віддати голос 9,4% виборців.
У своїй промові Сергій Притула наголосив, що саме в Києві живе його родина та ростуть діти, а сам він тут працює і сплачує податки. "Як будь-яка нормальна людина я хочу бачити кращий Київ. Чистий, безпечний, інклюзивний, не загазований, з розумним будівельним плануванням, а не захаращеним. Я хочу бачити Київ, в якому люди не старіють в заторах", — заявив Сергій Притула, додавши, що вважає це цілком можливим для міста з бюджетом "другим після державного". Сергію Притулі 39 років. Він народився на Тернопільщині. І, крім кар'єри на телебаченні, він також відомий у волонтерських колах.
- Вступ до ЄС підтримує майже 60% українців: Вступ України до Європейського Союзу зараз підтримують майже 60% українців, вступ до НАТО – кожен другий. Про це свідчать дані соціологічного "Соціально – політична ситуація в Україні (липень 2020 року)", проведеного спільно Центром Социс та Центром Разумкова. Так, якби референдум відбувся у липні, то вступ до ЄС підтримали б 57,9% опитаних, то до НАТО – 47,7%. Проти вступу до ЄС проголосували б 26,9% респондентів, проти НАТО – 32,8%. Не брали б участі у референдумі відповідно 5,8% та 6,5%, а поки не визначились з питання вступу до ЄС – 9,5%, до НАТО – 13%.
- Зеленський попросив зібрати Раду для підвищення мінімальної зарплати: Президент наголошує, що збільшення з 1 вересня мінімальної зарплати до 5 тисяч гривень, яке передбачене першим законопроектом, — це перший етап.
Президент Зеленський попросив главу ВР Дмитра Разумкова з проханням провести засідання парламенту 25 серпня, після Дня Незалежності України, та закликав народних депутатів підтримати президентський законопроект збільшення розміру мінімальної заробітньої платні", — йдеться в повідомленні.
- У МОЗ закликали регіони підготуватися до другої хвилі COVID-19 в Україні: Лікарням другої хвилі, які приймають хворих наCOVID-19,доручили якнайшвидше укласти договори із Національною службою здоровя.Якповідомлюється у Telegram-каналі міністра Кабінету міністрів України Олега Немчікова, сьогодні відбулось позачергове засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
На ньому йшла мова про зростання кількості хворих і госпіталізованих до закладів охорони здоров'я. "У зв'язку з цим вчора відбулась нарада з підготували лікарень другої хвилі. Міністерство охорони здоров'я закликало всі регіони терміново провести необхідні підготовчі процеси для того, щоби якісно надавати медичну допомогу хворим на COVID-19. Для цього Комісія дала доручення якмога швидше заключити договори із Національною службою здоров'я лікарням другої хвилі, які долучилися до лікування хворих на COVID – 19", — написав Немчіков. Також на засіданні через відеозв'язок поінформували про ситуацію в регіонах глави Івано – Франківської, Львівської, Чернівецької, Рівненської та Одеської облдержадміністрацій.
Зовнішньополітичні тенденції
- Україна – ЄС
14 серпня стало відомо, що майже всі країни Євросоюзу підписали ноту протесту, яка вимагає від США припинити втручання в будівництво газопроводу "Північний потік-2". "Ми можемо підтвердити, що 12 серпня відбувся демарш, ноту протесту проти американської санкційної політики передали до Держдепартаменту. У демарші взяли участь 24 держави – члени ЄС", — цитує видання європейського дипломата. Таким чином, європейський протест проти втручання США отримав сильну підтримку. Хоча будівництво газопроводу Балтійського моря між Росією і Німеччиною піддалося критиці з боку багатьох європейських країн, Європейський Союз зараз в значній мірі єдиний у своєму неприйнятті втручання США.
Тільки три країни ЄС не приєдналися до ноти протесту. Які саме країни відмовились підписати документ, поки невідомо. Зміст демаршу повторює заяву верховного представника ЄС із зовнішньої політики Жозепа Борреля, зроблену 17 липня. У ній він висловив глибоку занепокоєність випадками застосування санкцій проти європейських компаній.
"Ми дуже стурбовані зростаючим застосуванням санкцій США проти європейських компаній та інтересів. Європейський Союз вважає екстериторіальне застосування санкцій порушенням міжнародного права", — йдеться у тексті ноти. Як відомо, проект оборонного бюджету США передбачає посилення санкцій проти "Північного потоку – 2". Зокрема. Нові санкції торкнуться компаній, які будуть сприяти продажу, оренді або наданню суден для прокладки "Північного потоку – 2".
Україна — Білорусь
13 серпня 2020 року перший президент України Леонід Кравчук звернувся до білоруського лідера Олександра Лукашенка у зв'язку з подіями в сусідній країні. "Я хотів би звернутися до білоруської влади – зупініться. Президенте Лукашенко, припиніть кровопролиття" Жодними доказами, жодними переконаннями, жодними прикладами в історії він не може виправдати кровопролиття. Якщо вдатися до неймовірних фальсифікацій, правда історії все одно переможе", — сказав Кравчук в ексклюзивному інтерв'ю білоруській службі Радіо Свобода.
15 серпня президент України Володимир Зеленський назвав рішення Білорусі видати бойовиків ПВК "Вагнер" Росії "м'яко кажучи несправедливим". Заяву глави держави розміщено на офіційному Telegram-каналі. "На мій погляд, це дивно, некоректно й точно неприйнятно в дружніх міждержавних відносинах", — оцінив вчинок Мінська Зеленський. Він додав, що "це погана історія, у якій явно знехтували довірою, обєктивністю й адекватною оцінкою негативних наслідків". Зеленський повідомив, що звернення української генпрокуратури щодо видачі Києву 28 бійців російської компанії, активних учасників війни з Україною, Білорусь залишила без відповіді.
Того ж дня президент Білорусі Олександр Лукашенко провів чергові телефонні переговори з президентом Росії Володимиром Путіним. Російський лідер пообіцяв при першому запиті білоруської влади надасть "всебічну допомогу щодо забезпечення безпеки Білорусі".
Висновок
Однією з ключових подій цього тижня стала активність першого президента України Леоніда Кравчука. Так, він допустив більш широке застосування російської мови на Донбасі. Також він заявив, що пропонує відмовитись від поняття "особий статус" для Донбасу. Перший президент України вважає, що замість "особий статус" краще використати поняття "особливий режим управління".
11 серпня 2020 року стало відомо, що відомий шоумен Сергій Притула йде в мери Києва. Зараз за Притулу готові підтримати 11,6%. Однак, перемагає наразі чинний мер Києва Віталій Кличко, якого підтримують майже 48% виборців.
Президент Зеленський попросив главу ВР Разумкова провести засідання парламенту 25 серпня, після Дня Незалежності України, та закликав народних депутатів підтримати президентський законопроект збільшення розміру мінімальної заробітньої платні. Це точно позитивно вплине на рейтинг президента перед місцевими виборами.
У зовнішній політиці однією з ключових подій стала реакція українських політиків на вибори в Білорусі. Так, Леонід Кравчук закликав білоруську владу зупинити кровопролиття, а президент Зеленський засудив передачу Росії "вагнерівців". Іншою важливою подією стала підтримка майже всіма країнами Євросоюзу ноти протесту, яка вимагає вимагає від США припинити втручання в будівництво газопроводу "Північний потік-2".