Володимир МУЛЯРЧУК, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства
Вісім років триває російська агресія проти українців на Донбасі. 5 березня 2022 року після офіційного визнання Росією так званих «ДНР» та «ЛНР» та офіційного вторгнення Росії в Україну, найбагатший українець Рінат Ахметов офіційно засудив агресію Росії проти Україну та назвав Путіна військовим злочинцем. Тож, проаналізуємо, як змінювалась позиція українських олігархів під час війни в Україні.
Рінат Ахметов
Почнемо з найбагатшого українського олігарха Ріната Ахметова. Його позиція була досить неоднозначна і декілька разів змінювалась. Так, 6 липня 2014 року, коли тривало на Сході АТО, Рінат Леонідович заявляв, що Донбас бомбити не можна і треба сідати за стіл переговорів з сепаратистами. «Донецьк бомбити не можна. Донбас бомбити не можна. Не можна руйнувати міста, не можна руйнувати селища, не можна руйнувати інфраструктуру. А найголовніше не можна допустити того, щоб гинули і страждали люди. Донецьк столиця Донбасу, а Донбас це символ праці», — заявляв бізнесмен. «Іншої дороги немає. І згадайте мої слова – все одно все закінчиться переговорами, і все закінчиться миром… Я не хочу, щоб труни з Донбасу повертались до Західної України, я не хочу, щоб люди гинули на Донбасі. Тому я завжди закликав, закликаю і буду закликати до миру», — додав Ахметов.
У квітні того ж року, коли все починалось, пан Ахметов приїздив на переговори з проросійськими сепаратистами під приміщення донецького ОДА. Разом з ними прибув голова обласної організації «Партії Регіонів» Микола Левченко, але в них нічого не вийшло. У той же час, українські журналісти стверджували, що донецькими і луганськими озброєними сепаратистами, які захопили на початку квітня 2014 року донецьку та луганську ОДА та низку інших будівель та частково замінували їх і, за твердженням СБУ, утримували понад 60 заручників, керували люди Ахметов і Єфремов. До того ж, під час переговорів з сепаратистами, пан Ахметов заявляв, що якщо почнеться штурм будівлі Донецької ОДА силовиками – буде разом з цими людьми.
Лідер сепаратистів Ігор Гіркін заявляв, що батальйон «Восток» контролюється саме донецьким мільярдером. 31 січня 2015 року Генпрокурор Віталій Ярема заявив, що Ахметова як свідка допитали у справі про фінансуванні тероризму на Донбасі. ЗМІ повідомляло, що Ахметова допитували 22 січня протягом шести годин. Пізніше Ахметов підтвердив цю інформацію у своєму коментарі ЗМІ, зазначивши, що, на його думку, до нього більше питань немає.
1 жовтня 2015 року український військовий журналіст Дмитро Тимчук повідомив, що у вересні Ахметов їздив на територію окуповану «ДНР» та відвідав школу, у якій він навчався, і пообіцяв відремонтувати власним коштом один з районів Донбасу. Прес-служба Ахметова назвала цю новину провокаційною і запевнила, що Ахметов не був в Донецьку, як покинув місто у травні 2014 року. Через декілька тижнів після цього журналіст Тимчук повідомив, що цілі райони залишаються під контролем Ахметова.
5 березня 2022 року після офіційного вторгнення Росії в Україну Ахметов публічно засудив агресію Росії проти України, назвав її країною — агресором, а Путіна — воєнним злочинцем. «Росія — країна-агресор, а Путін — воєнний злочинець. Тому що Україна завжди була мирною і ніколи ні на кого не нападала. А сьогодні в нашій країні руйнуються селища, міста та інфраструктура, гинуть і страждають мирні люди», — заявив олігарх. Крім того, Ахметов додав, що будь-які контакти його бізнесу з Росією розірвані, контроль над бізнесом втрачено — зараз він немає там жодних інтересів та активів. Найбагатший українець додав, що «допомагає Україні, українській армії захистити суверенітет нашої країни, а українцям вижити та вистояти.
Ігор Коломойський
Такою ж суперечливою щодо війни на Сході України була позиція українського олігарха Ігоря Коломойського. Спочатку, на початку війни цей крупний підприємець мав проукраїнську позицію й рішуче боровся з сепаратизмом, але потім змінив позицію. Ось як це відбувалось.
Ще 22 лютого 2014 року, коли 4-й президент Віктор Янукович склав із себе повноваження, своєю втечею в Росію, мер Харкова Геннадій Кернес відкрито підтримував сепаратистів, а у самому місті готувався з'їзд „Партії регіонів“, Ігор Коломойський одразу підтримав проукраїнську сторону, заявивши: „На моїй рідній Дніпропетровщині сепаратизм не пройде. Сепаратизм не пройде ні в одному південно-східному регіоні нашої країни. Я хочу, щоб усі політики тверезо подивилися на ситуацію і формували свою позицію, вперш за все враховуючи Конституцію України та кримінально-процесуальний кодекс. Той, хто піде проти єдності України обов'язково програє… Україна ніколи не проводила загарбницькі війни, але й своєї землі ні шматка не віддасть. Пане Кернес, якщо ви почнете грати судьбами мільйонів людей, ви можете дуже серйозно ускладнити свою і так непросту долю“.
Коли розпочалась АТО на Сході України, командою Коломойського було створено відразу декілька добровольчих батальйонів, які підпорядковувалися МВС, а також 4 батальйони територіальної оборони під керівництвом ЗСУ, крім того у різних ЗМІ неодноразово повідомлялося про зв'язки команди олігарха із „Правим сектором“. „Ми взяли військових інженерів…зробили розбивку по двох областях Дніпропетровській та Запорізькій, які межують з зоною АТО і почали роботу зі створення трьох рубежів. Це були основні рубежі для артилерії та важкої техніки, які прикривали Дніпропетровську та Запорізьку області…Також зробили рубежі на території Донецької області в 4-х районах, котрі ми першочергово взяли під контроль, вибивши звідти ДНР… Ми створили в Дніпропетровській області більше 100 блокпостів, оснащених системою відеоспостереження. Сигнал звідти напряму транслювався у командні пункти, які ми побудували за свої кошти, у штабі Південного командування. Можливість отримувати цей відеосигнал були також у СБУ та МВС, тому в Дніпропетровській області за час проведення АТО не було жодного терористичного акту“ — згадував той самий Геннадій Корбан.
17 квітня керівництво дніпропетровської облдержадміністрації об'явило винагороду за здачу міліції диверсантів та сепаратистів. Зокрема, вони пропонували більше тисячі доларів за здачу зброї та 10 тисяч за передачу російських найманців. „У нас є пропозиція. За кожен повернений ствол виплачується винагородження: за автомат 1000 доларів США, кулемет – 1500 доларів США, гранатомет – 2000 доларів США“ — заявляв Б. Філатов. Того ж дня, коли персональний склад військової частини Маріуполя відбив атаку сепаратистів, Філатов обіцяв, що на винагороду військових буде виділено 500 тисяч гривень. 3 червня Штаб національного захисту Дніпропетровської області, підконтрольний команді Коломойського оголосив винагороду за доставку до міліції Олега Царьова в розмірі 500 тисяч доларів США.
У червні 2014 р. Президентом України було обрано Петра Порошенка. Спочатку, стосунки між олігархом та Президентом не здавалися напруженими, але зрозуміло, що певна неприязнь між ними існувала. Перші чутки про можливу відставку Коломойського почали ходити ще у вересні. Але Президент Порошенко запевняв, що відправляти його у відставку не збирається. „Якби я воював з Коломойським, перше рішення, яке я би прийняв – відправив у відставку. Функцію голови Дніпропетровської області він виконує добре. Змінювати його я не збираюся“ — казав Петро Олексійович під час презентації своєї „Стратегії – 2020“. Втім, більшість авторитетних політологів прогнозували швидку відставку Ігоря Валерійовича з посади голови ОДА. Зокрема, директор Інституту глобальних досліджень В. Карасьов прогнозував, що „як тільки центральна влада зміцниться, його приберуть“. Особливо політолог робив акцент на тому, що з посиленням Коломойського перед Україною постала реальна загроза „феодалізації“.
Справжня війна між Коломойським та Порошенком почалася в березні 2015, коли Верховна Рада ухвалила постанову про позбавлення Коломойського контролю над „Укрнафтою“ та „Укртранснафтою“. Олігарх довго не чекаючи вирішив відвоювати „Укртранснафту“ але переможцем знову вийшов Порошенко.
Згодом, пан Коломойський змінив позицію щодо війни на Донбасі, і у листопаді 2019 року заявив, що хоче, щоб Україна відновила партнерські відносини з Росією і взяла у неї 100 млрд. дол. Декількома місяців раніше олігарх казав: „Громадянський конфлікт, можна сказати і громадянська війна, але це занадто глобально, а це громадянський конфлікт“. За його словами, на сході України „воюють українці з українцями“, а Росія „підтримує одну частину українців і якби її не було, то українці уже давно помирилися“. На думку Коломойського, спровокувала і організувала конфлікт з однієї сторони Росія, а з другої – „революціонери, які бігали по парламенту і відміняли закони“ і також „взаємна ненависть“.
Віктор Пінчук
Для багатьох українських політологів та політиків великою несподіванкою стала перемога Дональда Трампа на президентських виборах у листопаді 2016 року. Після цього багато українських аналітиків обговорювали різні можливі варіанти політики нової американської адміністрації у відношенні України та Росії.
Якою буде позиція американської влади тоді ніхто не знав. Тоді український олігарх Віктор Пінчук одним з перших опублікував свій план врегулювання конфлікту, котрий був опублікований в газеті 'The Wall Street Journal'.
В тексті Пінчука було сказано, що анексований Росією Крим не повинен бути перешкодою для рішення, котре поклало б кінець війні на Донбасі, тому питання повернення півострова слід тим часово закрити для обговорення. Крім того, він пропонує Україні тим часово відмовитись від членства в ЄС і НАТО, після чого Росія, на його думку, зможе гарантувати Україні стабільність. Пінчук також вважає, що всі сторони протистояння мають виконувати Мінські домовленості. Проведення справедливих виборів в ОРДЛО він визнав неможливим, поки Україна не отримає контроль над цими територіями. Санкції з Росії олігарх радив поступово знімати по мірі приближення до рішення, котре забезпечить свободну та єдину Україну.
Пропозиції Віктора пінчука були розкритиковані в українському суспільстві. Колишній редактор української версії „Форбс“ Володимир Федорін назвав це „планом згортання реформ, збереження олігархічної системи, підриву обороноздатності країни, планом першого поділу України, за котрим неминуче підуть й інші – поки Кремль не наїсться“.
Дмитро Фірташ
Найбільш рідко з приводу війни на Донбасі висловлюється український олігарх Дмитро Фірташ. Під час президентських виборів 2014 року він активно підтримував прозахідного кандидата у президенти Петра Порошенка, однією з головних обіцянок якого був мир на Донбасі. Основні напрямки діяльності групи – азотний, титановий і газовий бізнеси.
7 лютого 2022 року голова Ради директорів 'Group DF' Дмитро Фірташ в інтервю 'Die Presse' заявив, що не вважає, що світова зовнішньополітична криза може призвести до війни, зокрема між Росією та Україною. „Я не ясновидець, але особисто я не думаю, що справа дійде до війни. Тому що я не бачу жодної причини, через яку Росія повинна хотіти цієї війни“, – заявив Фірташ.
Він вважає концентрацію російських військ біля українських кордонів частиною великої геополітичної гри між США, Росією та Китаєм. Фірташ додав, що в НАТО на Україну „ніхто не чекає“, але в Конституції України закладено прагнення країни до Північноатлантичного Альянсу, що непокоїть Росію. Бізнесмен вважає помилкою закріплення такої норми в Конституції без референдуму і вважає, що нейтралітет України був би найкращим виходом із ситуації Як повідомлялося, Group DF – диверсифікована міжнародна група компаній, бізнес якої представлений в 11 країнах Європи й Азії.
Олігарх Дмитро Фірташ закликав Україну відмовитись від шляху до членства в НАТО та оголосити нейтралітет, бо від цього „виграють усі“.
„Моє питання сьогодні таке: чому Україна має бути змушена обирати між Анти-Росією та членством у НАТО чи проросійською орієнтацією та Анти-НАТО? Чому ми не можемо бути нейтральними – «Швейцарією Євразії»? Це відповідало б історичному становищу України, що сягає корінням у середньовіччя, на торговому перехресті між Європою та Азією“, — сказано у статті Фірташа. Це моя точка зору щодо нинішньої кризи: Америка, Європа та Росія можуть отримати вигоду з нейтральної України як економічні та торгові партнери. Я майже не сумніваюся, що говорю від імені багатьох українців, які хотіли б мати найкраще з обох світів — нейтралітет, торгівлю з усіма та добрі стосунки з усіма. І чому б ні? Це означало б більше робочих місць та процвітання для України. Нейтральна Україна не має розглядатися як загроза Америці, Європі чи Росії». Український журналіст Олег Чеславський заявив, що Фірташ закликає Україну капітулювати, щоб зберегти свій бізнес.
27 лютого після того, як Росія таки напала на Україну, підприємець засудив агресію Росії проти України, назвав її неправомірною та попросив суд Австрії дозволити йому повернутись в Україну.
Отже, позиції олігархів щодо війни на Донбасі та збройної агресії Росії проти України є досить мінливою та неоднозначною і змінювалась залежно від ситуації. Так, на перший погляд вони усі виглядають антиукраїнськими та проросійськими людьми. Хтось з них виступає за нейтральний статус України, хтось закликає до дружби з Росією, і дуже мало хто каже, що Україні потрібен Захід, ЄС, НАТО. Але у критичний момент – після визнання Путіним незалежності ОРДЛО та офіційного вторгнення в Україну, майже всі вони підтримали Україну та українську армію. Це говорить про те, що хоча вони й не є патріотами, але вони зацікавлені у територіальній цілісності України.