15 листопада 2022 року, після масованого обстрілу РФ об'єктів критичної інфраструктури України, на територію Польщі поблизу міста Пшеводув на кордоні з Україною, впали ракети. Вдарили по зерносушарках, загинуло двоє людей.
Невдовзі після того кореспондент Рolsatnews Матеуш Ляховскі написав: «Я мав телефонну розмову з експертом, який оцінив, що залишки цієї крилатої ракети схожі на залишки ракети Х-101. Такими крилатими ракетами росіяни сьогодні обстрілювали цілі в Україні». Отже, польські експерти відразу прибули на місце удару і, відповідно, якщо вони спеціалісти, їм не важко було визначити, яка саме це ракета.
У зв'язку з цим інцидентом того ж дня прем'єр Польщі Матеуш Моравецький скликав екстрене засідання ради безпеки. Президент Польші Анджей Дуда обговорив це питання телефоном з президентами США і України.
Наступного дня міністр закордонних справ Польщі Збігнев Рау викликав посла РФ в МЗС з вимогою негайно надати достеменні пояснення. Потім міністерство закордонних справ Польщі заявило, що на територію їхньої країни в другій половині дня у вівторок, 15-го листопада, упала ракета російського виробництва.
Отже російська ракета упала на територію країни НАТО. І тут, здавалося б, мали вступити в дію пункти 4 і 5 Статуту НАТО. Натомість почалися якісь інсинуації.
Президент США Джо Байден назвав «малоймовірним», те, що ракета, яка призвела до вибухів і загибелі людей в Польщі, була випущена з Росії, і ситуація потребує ретельного розслідування. Літак НАТО, що відслідковув ракету, яка упала на територію Польщі, передав інформацію з радіолокаційними слідами НАТО і Польщі.
Тим часом заголовки британських та американських ЗМІ на перших шпальтах їхніх офіційних видань вийшли з конкретними твердженнями: «Росіяни бомблять Польщу», «Росіян звинувачують у смертельному ударі по Польщі», «Російські ракети вбили двох людей у Польщі», «Російські ракети б'ють по Польщі».
І ось 16 листопада Байден поінформував G7 і партнерів по НАТО, що ракету, яка впала в Польщі, було випущено українськими силами ППО. Про це повідомила агенція Reuters з посиланням на неназване джерело в НАТО.
В той же час європейські лідери почали заявляти, що вина лежить на Росії, яка бомбила Україну, а Україна захищалась і падіння ракети ППО – це нещасний випадок.
Так, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив: «очевидно одне: цього не сталося б, якби не страшні ракетні удари РФ проти України».
«Німеччині не має значення, чия ракета впала в Польщі, у будь-якому разі винна Росія, тому що напала на Україну», — сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц.
«Якби не напад Путіна на Україну, нічого б не сталося», — висловився про інцидент у Польщі прем'єр Великої Британії Ріші Сунак.
«Імовірність того, що ракета, яка впала на Польщу, була не російською, а українською мало що змінює», — заявила прем'єрка Італії Джорджа Мелоні.
Російський журналіст і політичний діяч Андрій Піонтковський навів досить чітке формулювання з цього приводу: «Украина единственная выполняет ту функцию, ради которой было создано НАТО. 70 лет шла подготовка к тому, чтобы защитить Запад, цивилизованный мир от наступления кремлевской орды. И когда это наступление реализовалось… только Украина смогла защитить Запад от этой орды и выполнить ту функцию, ради которой было создано НАТО».
Країни НАТО бачать, що Україна сама справляється із кремлівською ордою і всіляко відтягують той момент, коли потрібно відкрито вступити в бій заради відстоювання демократії і всього іншого, що вони зазначили у своєму Статуті наряду з пунктами 4 і 5. Сьогодні вони всі готові ще надати Україні зброї, але при цьому воліють не вступати у відкрите протистояння з Росією.
Хоча, безумовно, поставки зброї Україні продовжаться. Швеція вже заявила, що надасть Україні найбільший пакет військової допомоги від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. До пакета допомоги обсягом 3 млрд. крон (287 млн. доларів) входять системи протиповітряної оборони, а також боєприпаси й інше озброєння, яке просила надати Україна. Будуть й інші поставки. На засіданні Контактної групи з питань оборони України (так званий Рамштайн-7), яка пройшла в онлайн-форматі 16 листопада, було заявлено, що його учасники планують узимку допомогти Україні закріпити успіхи на полі бою та опанувати ініціативу.
Голова РНБО Олексій Данилов заявив, що Україна має докази, що це була саме російська ракета. Однак українських експертів ще не допустили до розслідування. Дехто припускає, що з керівництвом України можуть домовиться так, щоб ми визнали, що ракета наша. В обмін на додаткову допомогу від країн НАТО.
Між іншим, експерти стверджують, що ракети С-300 класу «земля-повітря», якщо не потрапляють у ціль, автоматично самоліквідовуються. Тобто, навіть теоретично уявити, що в Польщу потрапили українські ракети неможливо. С-300 від нашої ППО не падають на землю, а самознищуються у повітрі, якщо їх не переробити на клас «земля-земля», як це робить Росія, щоб обстрілювати українські міста.
Міністр оборони США Лойд Остін вважає, що на територію Польщі впала російська ракета, яку збили українські бійці ППО.
Міністр оборони Бельгії Людівін Дедондер у своєму твіттері написала, що в Польщі впали уламки російської ракети та української, яка намагалася її перехопити. Також за свідченнями місцевих жителів, вони чули ДВА вибухи, і знайшли ще один об'єкт, що впав, за кілька сотень метрів.
Тож спостерігатимемо, як трансформуватимуться повідомлення у ЗМІ, як будуть це трактувати політики, політоглядачі та експерти: чия ж це все-таки ракета була?