2 червня 1953 року на британський престол коронували 27-річну принцесу Єлизавету II. Церемонія відбулася у Вестмінстерському палаці й стала першою великою подією у Великій Британії після закінчення Другої світової війни. За дійством спостерігали 27 млн телеглядачів і 11 млн слухали репортаж на радіо.
Незважаючи на те, що нині королева Великої Британії, Єлизавета ІІ та її сім'я — люди дуже відомі, їхнє прізвище відоме далеко не всім. Дехто навіть вважає, що його взагалі не існує.
Насправді прізвище у королівської сім'ї все-таки є, хоча воно використовується вкрай рідко або й зовсім не використовується. Британські монархи не користуються своїм прізвищем в основному тому, що воно їм просто не потрібне. Вони настільки знамениті, що їх прекрасно впізнають без зайвих формальностей.
Аж до 1917 року члени королівської сім'ї обходилися без єдиного прізвища, користуючись лише своїми особистими іменами та ім'ям династій, до яких вони належали, поки король Георг V (1865-1936) не вирішив внести в цю традицію деякі зміни. Річ у тім, що Георг належав до роду Саксен-Кобург-Гота. В цьому прізвищі були німецькі корені, що в розпал Першої світової війни викликало неприємні асоціації.
Тому король вирішив змінити непопулярне ім'я своєї династії на щось більш прийнятне і зупинив свій вибір на прізвищі Віндзор — за назвою одного з замків, яким володіла королівська сім'я. Але Георг V не просто змінив ім'я династії, він також зробив прізвище Віндзор офіційним для всієї британської королівської сім'ї.
У 1947 році тоді ще принцеса Єлизавета (онука Георга V та дочка Георга VI) вийшла заміж за Філіпа Маунтбеттена, грецького і датського принца, який служив на британському військово-морському флоті. Таким чином, нинішнє прізвище королівської сім'ї — Маунтбеттен-Віндзор, але і його членам сім'ї використовувати зовсім не обов'язково.
А от чого справді немає у британської королеви, так це паспорта. Виявляється, цього документа у правлячого монарха просто не може бути, тому що неможливо видати паспорт самому собі, адже у Великій Британії він випускається від імені Її Величності. Проте це не заважає їй безперешкодно пересуватися всім світом, бо для перетину кордону королеві достатньо пред'явити будь-яку купюру, на якій видрукуваний її портрет.
На світлині: принцеса Єлизавета в однострої Жіночого допоміжного територіального корпуса, квітень 1945 року