Одна з величезних проблем зовнішньої політики України з 2014 року – це застосування підходів внутрішніх юристів (тобто контексту внутрішнього для держави права) для кваліфікації ситуацій і подій, які належать до сфери міжнародного права та міжнародних відносин.

От дуже гарний приклад: міністр Резніков (внутрішній юрист) називає терактом знищення відступаючими російськими військами електростанції у м. Берислав (Херсонська область). При цьому згадується Перший Додатковий протокол до чотирьох Женевських конвенцій 1949 р.

Немає у документі таких кваліфікацій. Все, що забороняється згаданими конвенціями та двома додатковими протоколами, це опис складу воєнних злочинів.

 

ОТЖЕ, знищення електростанції у Берислав правильно кваліфікувати як воєнний злочин. І в цій ситуації є ознаки геноциду, як розглядати його у контексті завдань Росії у цій війні, спрямованих на знищення української ідентичності.

Така кваліфікація – це вже частина процесу по притягненню РФ до відповідальності за воєнні злочини у рамках Гаазького трибуналу.

А з кваліфікацією «терористичний акт» можна лише йти до української прокуратури. Бо так такі самі внутрішні юристи, які не розуміють особливостей міжнародного права.  

 

Володимир Воля,

політолог, міжнародник, магістр державного управління.

Експерт у галузі стратегічної аналітики.

 

 

8 січня 2023 р.