Заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій І.Яременко вважає, що одне з двох – помилка. Про це він заявив під час презентації аналітичної доповіді «Нова політика деокупації: дороговкази та перестороги» (підготовлена Радою зовнішньої політики «Українська призма»).


Як би ви ставилися до людини, яка показала б на дерев'яний столовий стіл і сказала, що стіл правильно називати столовим, а не дерев'яним?

Звісно, що це якась дурниця!

От такою самою дурницею з професійної точки зору є спроба визначати, що є більш правильним по відношенню до Криму – «анексований» чи «окупований»?

Бо насправді Крим є анексованим та окупованим. Анексія – спосіб взяття під контроль, окупація – інструмент фіксації контролю.


Анексований – це міжнародно-правова кваліфікація того способу, яким Росія взяла під контроль Кримський півострів. Анексія – це взяття якоюсь державою в односторонньому порядку території, що їй не належить. Як правило, анексія – це завжди незаконна одностороння дія однієї держави по відношенню до іншої.

І анексія – це взяття під контроль території не внаслідок військових дій (війни). Тобто, не внаслідок війни.

Взяття території під контроль за допомогою військових дій (війни) – це захоплення, яке не завжди має на меті анексію цієї території.


Окупація – це однією державою за допомогою збройних сил території, яка не належить цій державі. І, як було зазначено, окупація не завжди має за мету приєднання окупованої території.

Отже, Крим – анексований (незаконно взятий Росією під контроль) і окупований (контролюється збройними силами РФ).


Заступник міністра говорить, що експерти помиляються, бо немає анексії, а є «спроба анексії».

Цитата:

«Єдина країна, яка називає Крим і Севастополь анексованими — це Російська Федерація. Вся міжнародна спільнота використовує формулювання „тимчасово окуповані території“ як щодо півострова, так і щодо Донбасу. Дозволяється також використання формулювання „спроба анексії“ щодо Криму, але не „анексія“».


«Спроба анексії» — це про незавершеність дії.

І на думку І.Яременка це виглядає так: застосування визначення «анексія» є підтвердженням російської риторики, що питання Криму та Севастополя закрите остаточно.

Що на це можна сказати?

1) Анексія зазвичай тимчасова. І у держав, які здійснювали анексію, завжди були проблеми визнання законності таких дій з боку інших держав. І це не залежало від того, які обґрунтування своєї правоти і безповоротності територіальних придбань озвучувала держава, яка здійснювала анексію.

Тобто, анексія – це не про тривалість. Це про факт контролю однією держави над територією, яка їй не належить. І це про відсутність визнання законності такого контролю.

І анексія – це не про те, що з цього приводу говорить і вважає Росія, а про фактичну сторону.

2) Реальна політика – це мова фактів. Анексія є завершеною дією, бо вона закріплена військовою окупацією, яка є найвищим ступенем контролю території.

Такою виглядає фактична сторона справи на найближчі 7-10 років. Ніщо не вічне, але поки що так.


Іще заступник МінТОТ заявив, що ніхто в світі, крім РФ не говорить про «анексію».

Канцлер ФРН А.Меркель у травні 2020 року: «Росія створила пояс невирішених конфліктів у безпосередній близькості і анексувала український Кримський півострів у порушення норм міжнародного права».

Президент Франції Е.Макрон: «Агресія походить з Росії, тобто агресором є не Україна. Також ми визнаємо, що анексія Криму є незаконною, значить, ми всі знаємо, хто розпочав війну і хто створив цю ситуацію, в якій ситуації ми перебуваємо».

Держсекретар США М.Помпео: «Через шість років після анексії Криму РФ і надалі покладається на брехню та дезінформацію у своїй невдалій спробі узаконити нелегітимні дії. Її зусилля приречені на провал. Світ ніколи не забуде безпричинне вторгнення Росії в Україну».

Прем'єр-міністр Великої Британії Б.Джонсон: «Це передбачає збереження санкцій, накладених на Росію через анексію Криму, доки регіон залишатиметься під контролем Кремля, а також збереження подальших санкцій до тих пір, поки ігнорується виконання Мінських домовленостей».

Президент Польщі А.Дуда: «Напад на Грузію в 2008 році, а також незаконна анексія Криму та військове вторгнення в Україну у 2014 році показують, якими є справжні наміри Росії».


Ось так вони «ніхто в світі, крім Росії».


РЕЗЮМЕ.

У президента В.Зеленського немає проблеми кадрів, бо бажаючих попрацювати можна знайти.

Але серйозна проблема професійних кадрів, в тому числі тих, що займаються кадровим відбором.

Володимир Воля,

магістр державного управління, політолог, міжнародник, соціолог

20 листопада 2020 року