На тлі загрози військового вторгнення Росії в Україну, загострення ситуації на фронті, всі інші теми відходять на другий план, втрачають свою актуальність. Проте, є речі, які потребують постійної уваги експертної спільноти, бо вони стосуються кожного українця – це енергетика. Відомо, що Москва поряд «військово-технічними заходами» використовує й енергетику у вигляді зброї масового враження. І сьогодні цей вимір фронту є не менш важливим для Києва.
Нещодавно прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що «Україна має достатню кількість енергоресурсів, аби опалювальний сезон завершився спокійно. Запаси вугілля вдвічі більші, ніж рік тому. Запаси газу більші, ніж були у 2014-2018 роках на цю дату. Паралельно Уряд рухається ще по чотирьох напрямках, аби забезпечити енергонезалежність нашої держави: збільшення власного видобутку газу та вугілля, термомодернізація житлового фонду, приєднання до європейської енергомережі (ENTSO-E), диверсифікація реверсу газу з країн ЄС».
Традиційно не менш оптимістичним виглядає й керівник Міненерго Герман Галущенко. Під час щотижневого брифінгу з відповідями на наші запитання він зазначив, що «міністерство спокійно і надійно пройде закінчення опалювального сезону». До кінця березня прийде ще 10 кораблів із вугіллям, а «Нафтогаз» імпортує в найближчі два місяці щонайменше 1,1 млрд кубів газу.
Поки погода залишається аномально теплою для лютого і, ймовірно, протримається такою до кінця місяця. Це знизило споживання електроенергії та тепла. Вдалося збільшити запаси вугілля на складах ТЕС. З початку лютого вони зросли на 23 тис тонн (+3%). Станом на ранок 18 лютого: ДТЕК мав 510,4 тис. тонн, Центренерго – 166 тис. тонн, Донбасенерго – 18,7 тис. тонн. На 17 лютого постачання – 57,7 тис. тонн (21% – імпортного), витрати – 62,4 тис. тонн.
Як зазначає екс-глава Міненерго Ольга Буславець, за останній тиждень «Центренерго» прийняло ще 2 судна з імпортним вугіллям: 11 лютого судно з 78 тис тонн австралійського вугілля та 17 лютого балкер (сapesize) з 160 тис тонн колумбійського вугілля. До кінця лютого очікуються ще 2 судна з 214 тис тонн імпортного вугілля. Загальний обсяг законтрактованого імпортного вугілля на лютий-березень 2022 року становить 677 тис тонн.
На сьогодні ДТЕК законтрактовано суднових поставок загальним обсягом 858 тис тонн. Усього ж для стабільного проходження опалювального сезону на сьогодні законтрактовано близько 1,7 млн тонн імпортного вугілля, у т.ч. із США, Колумбії, Польщі, Казахстану (у попередні періоди).
Проте, в останні роки морози приходять в Україну з березня і, як завжди, несподівано для нашої влади. Тому напередодні роботи української енергосистеми в ізольованому режимі запаси вугілля повинні бути в рази більшими.
На ранок п'ятниці 18 лютого 19 блоків ТЕС і ТЕЦ не працюють через відсутність палива, 1 блок – в аварійному ремонті, 6 блоків ТЕС та ТЕЦ – у резерві.
Буславець вказує, що «Енергоатом» працює 12-ма блоками загальним навантаженням до 10,8 ГВт. За останній тиждень в планові ремонти виведено 3 атомні енергоблоки (15 лютого енергоблок №2 Запорізької АЕС – у поточний ремонт на 4 доби, 16 лютого енергоблок №1 Рівненської АЕС – в середній ремонт на 49 діб, а 18 лютого енергоблок №2 Хмельницької АЕС – у капітальний ремонт на 92 доби). Про рекорди «Енергоатому» заради рекордів можна вже забути.
«Укренерго» офіційно підтвердило дати проходження ізольованого режиму роботи – 24-26 лютого. 23 лютого розпочнеться процес підключення Острова БуТЕС до Об'єднаної енергосистеми України. При цьому ми відключаємося від енергосистеми, яка нас з'єднує з енергомережами Білорусі та Росії.
Поки Мінськ підтвердив зобов'язання перепідключити нас до своєї системи після проходження ізольованого режиму. Погода також ніби грає нам на користь. Проте, уявімо собі, що Лукашенко, за вказівкою Путіна, заявить про «технічні проблеми» білоруської мережі, і нам почнуть затягувати перепідключення? На два дні, тиждень, місяць? Взагалі відмовлять... Що тоді буде?
Експерти б не били в дзвони та не волали про загрозу, якби на складах ТЕС було б 1,5-2 млн тонн вугілля. Тоді б можна було б перезакриватися 10 кораблями та шукати нові схеми покриття дефіциту. А з запасом вугілля в 695 тис тонн ми ризикуємо за форс-мажору залишитися без світла і тепла. І це в розпал загострення військових дій на фронті!
Чому так сталося і хто винен? Тому що керівництво Міненерго протягом останніх 8 років систематично знищувало вугільну галузь, штучно створюючи дефіцит власного видобутку. «Смотрящі» Порошенка, різні кропачеви, заганяли державні шахти в збиток та банкротили їх. Потім, вже за Зеленського, розгром завершив Коломойський та його менеджери-мародери на «Центренерго». У підсумку, з 10 млн тонн (саме стільки потрібно для теплогенерації), які ми могли б самостійно добувати і не залежати від імпорту вугілля, на сьогодні маємо ледве 5 млн т. та мусимо купувати по $200 за тону за океаном.
Міністр енергетики Герман Галущенко стверджує про приріст власного видобутку. За заявленим планом міністерства, державні шахти в січні мали добути 349 800 тонн вугілля, але по факту отримали – 329 575 тонн, що на 20 225 тонн менше. У грудні ситуація виглядала ще гіршою: план – 522 800 т, а добули – 352 444 т., що на 170 356 тонн менше!
То звідки у Галущенко приріст? Може тому, що міністр, звітуючись про перемогу, забув вказати, що приріст у його статистиці з'явився дякуючи нарощуванню виробництва на приватних шахтах?
Не краща ситуація спостерігається і на оптовому ринку електричної енергії в ОЕС України. Там ціни за останній тиждень так і не змогли піднятися після нокауту і коливаються в діапазоні 1 986 – 2 069 грн/МВт∙год, і складають з початку лютого в середньому 1 990 грн/МВт∙год для базового навантаження. Нічні години закривались за встановленими НКРЕКП мінімальними цінами 987,47 грн/МВт∙год.
Хто тут заробив? Видання «Монополіст» чітко розписало схему. На тлі значного підвищення пропозиції з боку НАЕК «Енергоатом», який працював всіма 15 енергоблоками АЕС з 30 січня, два найбільші покупці е/е знизили попит. Два найбільші покупці – це компанії з групи ДТЕК Ріната Ахметова (в першу чергу Д.Трейдінг) та Юнайтед Енерджі з групи Ігоря Коломойського. Вдвох вони контролюють 77% попиту на РДН. Енергоатом контролює 42% пропозиції на РДН.
В результаті, на РДН пропозиція збільшилась, а попит значно зменшився. Ціна обвалилась. Почалась паніка.
Для чого вони це зробили? ДТЕК хоче змінити нинішній склад НКРЕКП, який не виконує вказівки монополіста щодо обмеження конкуренції на ринку і підняття прайс-кепів. Юнайтед Енерджі сподівався отримати дешеву електроенергію у змові з посадовими особами Енергоатому.
Сьогодні «Енергоатом» і ДП «Гарантований покупець» (ГарПок) починають зливати дешеву електроенергію Ахметову і Коломойському на фоні низького індексу РДН.
Експерти вказують, що наразі вжиті заходи не вплинули кардинально на ситуацію на ринку, адже НКРЕКП не усуває корінні причини поточної кризи на РДН: імпорт електроенергії з Білорусі в умовах профіциту української енергосистеми та спекуляції на РДН.
Що робить Міненерго? А нічого не робить, бо міністр Герман Галущенко, як кажуть знаючі люди, має особистий інтерес в гешефтах «Енергоатому».
Росіяни вже готуються до наступу, включені всі механізми тиску, а менеджмент енергетичної галузі сподівається на «пронесе» та теплу погоду...