Президент Зеленський в квітні 2022 року пообіцяв усіх ветеранів, захисників та постраждалих забезпечать власним житлом. До честі влади, навіть в умовах війни уряд знаходить фінансові можливості для виконання цієї обіцянки. Протягом цього і наступного року заплановано забезпечити у держбюджеті кошти на грошову компенсацію для 5000 сімей ветеранів, у першу чергу осіб з інвалідністю, на придбання нового житла, які стояли в черзі, сформованій Міністерством ветеранів станом на 01.03/06.2023. Мінветеранів розробило також покроковий механізм (інструкцію) отримання таких дотацій, який вже працює.
Втім, з перспективи довготривалої війни, зрозуміло, що це – лише крапля в морі, адже кількість ветеранів війни, які потребують покращення житлових умов вже зараз є в рази більшою, а буде їх ще більше. За даними Мінветеранів у 2022 році понад 16 тисяч ветеранів російсько-української війни набули статусу внутрішньо переміщених осіб. Саме для них проблема забезпечення житлом та житловими субсидіями на нових місцях проживання є гострою і пріоритетною. За результатами опитування Українського ветеранського фонду, яке було проведено влітку 2022 року, 68% опитаних зазначили потребу в допомозі з житлом як одну з найбільш поширених та пріоритетних. Водночас, серед майбутніх потреб 42,6% військовослужбовців та 28,2% членів їх сімей таку потребу озвучили як першочергову.
В інструментарії держави сьогодні є декілька програм допомоги ветеранам у покращенні їхніх житлових умов: «Доступне житло», «Власний дім», а також пільгове кредитування та позика на будівництво. Крім того, також є кредити і субсидії на сплату оренди житла. Правильним кроком з боку держави було запровадити інститут помічника ветерана, бо розібратись у всіх нюансах перерахованих вище програм, а також позбирати документи, щоб скористатись їхніми можливостями, фізично здоровій і освіченій людині складно, а не те що людині, яка пройшла війну — занадто забюрократизованими вони є.
Мені видається не зовсім правильним те, що держава акцентує проблему покращення житлових умов ветеранів передусім на придбанні чи будівництві ними нового житла. Проблема реально є значно ширшою. Влада не врахувала те, що ще є й інші категорії військових ветеранів. Частина з них потребує не так покупки нового житла, як покращення чи адаптації житлових умов, які в них є. Серед ветеранів також формується значна група тих, хто потребує тимчасового житла до моменту, коли вони остаточно визначяться з місцем постійного проживання і роботи. Також, очевидно, є й ті, хто не планує купівлю власного життя, а надає перевагу оренді помешкання. Для таких категорій ветеранів держава не передбачила пільг.
Понад це, існує ще й інша проблема: ветерани погано обізнані, а тому рідко користуються пільгами для отримання житла, які надала їм держава. Багато з них до того ж скептично ставляться до можливості отримання житла від держави, оскільки відомо, що в черзі на квартиру можна стояти десятки років.
І ще один момент, який насторожує, це те, що комунікація держави і ветеранів в житловому питанні залишається не лише надто складною, але й доволі непрозорою. Насправді, коли я занурився цю в цю проблему, то з подивом довідався, що в Україні немає єдиного реєстру ветеранів, які потребують покращення житлових умов. Частина з них перебуває на квартирному обліку військових частин, а інші — значяться в реєстрах, які ведуться органами місцевого самоврядування. Тому визначити кількість ветеранів, які потребують такої послуги, можна лише приблизно.
Тому кроками, які дозволять державі більш реалістично і комплексно підійти до вирішення проблеми покращання житлових умов ветеранів війни, на мою думку, маються стати:
- Визначення критеріїв і формування єдиного ветеранського реєстру покращення житлових умов ветеранів
- Розширення напрямків державної фінансової підтримки ветеранів у питанні покращення житлових умов
- Забезпечення прозорих і зрозумілих механізми отримання ветеранами державних допомог на покращення житлових умов
- Посилення інформаційної і консультативної роботи серед ветеранів з інформування щодо пільг, які вони мають для покращення житлових умов.