Наприкінці 2020 року на Балканах вибухнуло аж два масштабних скандали довкола викрадених культурних цінностей з України.

Навколо стародавньої ікони Миколая Чудотворця, незаконно вивезену сербськими найманцями-терористами з окупованого Росією Луганська, пізніше офіційно подаровану шефом Боснії і Герцеговини Додіком очільнику МЗС РФ Лаврову.

Прекрасно спрацювали українські дипломати – після певних зусиль, Росія офіційно повернула ікону в Посольство БІП у Москві, фактично визнавши незаконність ЛНР, та здавши проросійських сербів Боснії. В країні почалася політична криза, Додіку загрожує відставка…

МЗС України блискуче продовжує тиск, і преса повинна процес активно підтримати!

Міністр Дмитро Кулеба демонструє високий професіоналізм і є реальним кандидатом на отримання Почесної відзнаки «Лицар національної ідеї», заснованої журналом «Музеї України».

Майже відразу «відзначилася» Сербія.

На сербському кордоні митники у ніч проти 29 грудня 2020 року, запобігли спробі контрабанди багатої археологічної колекції з понад двох тисяч предметів антикваріату різних періодів. Така колекція була виявлена у вантажівці з румунськими номерами, якою керував 46-річний громадянин Сербії.

Під час детального огляду транспортного засобу було встановлено, що кабіна вантажівки та бічний ящик для інструментів були заповнені незадекларованими антикварними речами різних періодів: Бронзового віку, Візантійського періоду, Середньовіччя, а також предметів давніх слов'ян та кельтів.

Виявивши порушення, водій сказав митникам, що колекція не його, але він погодився перевезти її з України в Сербію за невелику плату, і що йому сказали, що хтось зв'яжеться з ним після його прибуття в країну…

І тема з Сербією теж вимагає уваги МЗС і Мінкульту… Як і СБУ і МВС…

Правда, Мінкульт чомусь демонстративно «морозиться», хоча, дуже можливо, частина предметів з арештованої колекції була викрадена з державних музеїв…

Журнал «Музеї України» продовжує відслідковувати події…

Тоді ми написали Д.Кулебі, і як не дивно, отримали відповідь… Ось наш лист.

За традицією, журнал «Музеї України» пише листа кожному новому Міністру МЗС України з проханням створити Відділ розшуку культурних цінностей. Традиційно, ніхто не реагує. Тож не будемо порушувати традицію, напишемо і Дмитру Кулебі…

Міністру закордонних справ України Кулебі Д.І.

Шановний Дмитре Івановичу!

Існує гостра проблема розшуку і повернення культурних цінностей України, з різних причин незаконно переміщених за кордони України. Питання має конкретне геополітичне значення.

Журнал «Музеї України» долучався до повернення козацьких регалій з США, пошуків шаблі Мазепи в Канаді і Росії, ревізію аукціонів в Англії, Німеччині…

Нині вивчаємо питання пограбування російськими терористами музеїв Донбасу…

МЗС має блискучий досвід з Луганською іконою в Боснії і Герцеговині…

Процесу не вистачає системності і державного підходу. Тому просимо Вас розглянути питання створення Відділу розшуку культурних цінностей МЗС, аби координувати зусилля всіх відомств, Посольств на цьому важливому напрямі!

Сподіваємося на співпрацю і розуміння!

Успіхів!

Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України»

Ось таку відповідь надіслало МЗС України

Очікуємо на реакцію Міністерства культури…

Музеї України