Виставка сучасного українського патріотичного плакату

Музейна експедиція «Балтія-19»: Вільнюс-Рига-Стокгольм-Хельсінки-Таллінн

Вісім років в Україні діє Музей плакату України при журналі «Музеї України». В фондах – тисячі робіт сучасних українських художників. Музей провів сотні виставок, у тому числі у музеях і військових частинах прифронтової зони Донбасу, забезпечив плакатними комплектами всі основні музеї Донецької області.

Розвиток плакатного мистецтва в Україні почався під час Євромайдану 2013-14 років. Масові акції протесту потребували яскравих графічних символів з короткими, зрозумілими гаслами.

Саме тоді до плакатотворення долучився художник з Харкова Юрій Нерослік. Він створив цілу серію плакатів Майдану.

Потім почалася окупація Криму Росією, було спровоковано війну на Донбасі, що перетворився на зону АТО-ООС. Про ті події теж створено плакатні серії.

Не дивно, що переконаний український патріот, майданівець Юрій Нерослік, влітку 2014 року став добровольцем 92 бригади ЗСУ. Після коротких навчань, їх підрозділ переправили під Волноваху з наказом розблокувати оточені під Іловайськом добровольчі батальйони.

Однак, колона 92 бригади потрапила в засідку, організовану регулярними російськими військами, таємно введеними в Україну, оснащених потужними ракетно-артилерійськими системами.

Українські воїни зазнали великих втрат, була спалена практично вся бронетехніка. Кілька днів, без їжі і води, пішки, підрозділ Юрія Неросліка, якого контузило, пробивався до своїх. Ніхто не здався в полон! Вийшли!

Після лікування, Юрій Нерослік повернувся до бригади, яка прикривала одну з найнебезпечніших і найвіддаленіших ділянок фронту в районі міста Щастя і Станиці Луганської. Легендарний Сектор А.

У вільні хвилини молодший сержант Нерослік продовжив малювати плакати, які Музей плакату України роздруковував, формував виставки, які проходили у школах, музеях, вузах, військових частинах у багатьох регіонах України та за кордоном.

Плакати Юрія Неросліка широко представлені у соціальних мережах, перш за все у Фейсбуку. Українці їх масово поширюють, роздруковують, формують народні виставки.

Великої популярності в українській діаспорі США, Франції, Італії, Іспанії, Польщі, Канади здобули флешмоби – коли учасники, протестуючи проти окупації Криму, війни на Донбасі, арештів українських моряків, збираються під ООН, чи в центрі європейських столиць, тримають в руках тематичні плакати Юрія Неросліка.

Після повернення з війни, Юрій Нерослік став безробітним, хворіє. На громадських засадах – арт-директор Музею плакату. Отримав інвалідність. Несподівано для себе, почав малювати неймовірні картини, художню виставку з яких, сподіваємося, теж буде презентовано в Європі…

Чергова акція Музею плакату при журналі «Музеї України» – Музейна експедиція «Балтія-19», мета якої – відкриття виставок сучасного українського патріотичного плакату в Литві, Латвії, Швеції, Фінляндії, Естонії, аби нагадати Європі про війну в Україні, мобілізувати ЄС на підтримку українського народу.

Виставкові плакатні комплекти передаються Посольствам України, зацікавленим музеям, для експонування в публічному просторі.

Подібні акції будуть продовжені.

Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України», директор Музею плакату України