Сьогодні велика кількість громадських організацій поставили свої підписи під ось цією статтею, яка доступно і майже вичерпно пояснює чому вибори під час війни неможливі.
Я абсолютно поділяю все, що там написано. Втім прочитавши коментарі, де ця стаття обговорювалась, вирішила дещо додати.
Отже. Можна зустріти таку думку, що голосування в Дії допоможе таки провести вибори під час війни.
Ні, голосування в Дії не зніме питання легітимності виборів, бо теоретичні (або й практичні) втручання в роботу електронних систем з боку рф не дадуть встановити легітимний результат. Також голосування в Дії не знімає питання неможливості чесних та відкритих дебатів і конкуренції між учасниками виборчого процесу. І право бути обраним у військових теж не з'явитися, якщо організувати вибори у Дії. Ще можна згадати, що й всередині країни не існує довіри до такого електронного голосування, і точно не всі виборці мають Дію, тому питання безпеки фізично на дільницях теж нікуди не зникає.
Тому єдиний правильний висновок — вибори під час війни неможливі.
Далі очевидно треба подумати про вирішення проблеми і збереження демократії в країні. Адже багато хто може заперечити: то що, тепер невідомо скільки років влада не буде мінятися і нічого не можна зробити?
Але якщо досить творчо підійти до питання, то виявиться, що можна зробити дуже і дуже багато.
1) на усі посади, де дозволено і врегульовано законом, провести відкриті конкурси. Адже ясно що конкурси наразі заморозили не через велику турботу про безпеку. І у нас тепер на багатьох керівних пасадах знаходяться виконуючі обов'язків (податкова, митна служби і тд). Можливо практику конкурсів треба поширити на ще більшу кількість посад.
2) звільнити з обслуги влади тих осіб, проти яких є сутєєве невдоволення громадянського суспільства, таких як Татаров, Смірнов, Шурма, Єрмак і решта, які мають відношення до старої домайданної влади регіоналів чи які є фігурантами журналістських розслідувань щодо корупції. Призначити інакших діячів в Офіс президента, чи взагалі прибрати цей не конституційний орган, який почав дублювати повноваження уряду.
3)довести в суді та засудити депутатів ВР, щодо яких є підозри в корупції. Натомість ЦВК отримає право назвати депутатами інших осіб, згідно списку партій. Кількість таких нових депутатів могла б нас приємно (або неприємно) вразити.
4)сформувати коаліційний уряд, в тому числі з представниками опозиції та громадського суспільства. Очевидно, що це передбачає закриття політично мотивованих кримінальних справ.
5)переобрати керівництво Верхованої ради.
Цей перелік дій не є вичерпним. А лише показує напрямок руху.
Таким чином може виявитися, що ніякі вибори нам на даному етапі не є потрібними, бо лише розколюють країну під час війни. І навпаки можна провести консолідацію суспільства на основі єдиної мети — перемоги над РФ.
Очевидно, що такий підхід руйнуватиме логіку, на якій будувалась влада з 2019 року. А через це може видатися, що він є апріорі неможливим.
Але це реальна альтернатива виборам під час війни. І це треба озвучувати нашим західним партнерам, які дуже переймаються збереженням демократії, але водночас не хотіли б, щоб вибори розірвали нас зсередини.