Автор: Лейда Схурінга
(Це завершення статті, перша частина тут)
7. Характеристики інтегрального (Жовтого/Смарагдового) проекту
Ми описуємо, як мав би виглядати інтегральний проект, виходячи з нашого (обмеженого) досвіду стосовно переходу від Першого до Другого Порядку мислення та знань про те, що означає мислити і діяти з Жовтої/інтегральної Парадигми. Він буде характеризуватися певними цінностями, специфічною структурою, лідерством та комунікацією. Нижче наведено результати першого мозкового штурму.
7.1 Цінності/принципи/енергія:
- Мета/Призначення проекту стосується більшого цілого: виживання людства, прояв еволюції та підвищення обізнаності/усвідомленості. Більш конкретно, він надихає до інтегрального духовного життя і фокусується на сталості (sustainability), поліпшенні якості життя, пошуку нових рішень для нагальних і складних проблем, на покращенні здоров'я Спіралі (сукупності проявів різних рівнів розвитку) для індивідів, організацій та суспільства.
- В основі дизайну, розробки та реалізації проекту лежить Інтегральна перспектива. Вона враховує всі попередні системи цінностей та інтегрує передові інсайти в нові форми, продукти та співпрацю.
- Керівним принципом є Проявлення (emergence): спостереження за системою; усвідомлення того, що стане наступною дією; її реалізація та знову спостереження. Гармонізація з уже існуючим зв'язком.
- Інші важливі принципи: починати з того, ЩО Є; працювати з тиші; підлаштовувати темп до ДНК проекту; цілком приймати відмінності; зосереджуватись на нагодах та можливостях (а не на обмеженнях); прогресувати крок за кроком; сталість (sustainability) в питаннях екології, людей і часу. Проект фокусується на розвитку та слушних нагодах. Підхід «і-і» (and-and). Пошук win-win-win рішень (створення мультицінності), одночасне переслідування декількох цілей, наприклад: догляд за аутичними підлітками, створення громад, нові рекреаційні можливості та заробіток грошей. Все це можливо. Головне питання: чи це працює?
- Інтегральний проект вбудований в більший контекст або орієнтований впливати на нього. Фокус — на те, щоб здійснювати вплив. Співпраця з вищими структурами є важливою від самого початку. Проект може розпочатись як пілотний або як експеримент, але він повинен бути пов'язаний з іншими організаціями та державними органами, щоб бути здатним поширювати результати проекту та впливати на національну політику.
7.2 Організація/структура:
- Проект організовано на основі трьох принципів Ф. Лалу: еволюційна мета, самоуправління (самоорганізація) та цілісність (див. "Teal Concepts" на сторінці).
- Першим кроком у розробці проекту є застосування процесу Stepping Stones of the Chaordic Design (читайте і дивіться англійською):
- Опишіть потребу, в чому полягає необхідність, унікальність та ДНК цього проекту. Чому ви хочете розпочати його?
- Сформулюйте мету та принципи.
- Подумайте про людей, концепцію, обмежуючі переконання і структуру.
- Проект завжди знаходиться між Хаосом та Порядком на межі не-знання, між мріями з одного боку та конкретними цілями з іншого. У взаємодії між обома сторонами будуть запрошені і з'являться нові ідеї. Це постійний процес, який безперервно розвивається та поновлюється, зокрема і під час впровадження. Знову, знову і знову... Цей відкритий спосіб роботи є новим для більшості людей. Вони звикли працювати в одному напрямку і хочуть мати визначеність. Тут Мета та Принципи забезпечують фокус та заземлення. Це все про довіру до процесу та зосередження уваги на врожаї.
- Всі системи цінностей Першого Порядку присутні та виявляються у здоровий спосіб. Часто бажання власників проекту — відчувати свободу та творчість (Червоний, Зелений та Жовтий), і ми можемо побачити супротив до Фіолетового (створення зв'язку), Синього (структури, процедури) та Помаранчевого (бути ефективними та продуктивними). Це виклик для них — охопити все.
- Використовуються прозорі структури управління, такі як Холакратія: чітка структура з чіткими ролями, пов'язаними з відповідальністю. Шукаються люди, які можуть виконувати ролі, визначені для служіння спільній меті. Прагнеться до згоди (робочих неідеальних рішень) замість консенсусу.
- Збалансований підхід у наданні уваги і результатам, і відносинам.
- Розробка проекту базується на його Меті і Принципах. Чітке бачення, конкретні видимі цілі, визначена стратегія проекту, кроки на короткий термін і чіткі рішення допомагають стартувати. Коли змінюються обставини та можливості, безперервна увага до Мети й Принципів дає гнучкість і стабільність для адаптації стратегії.
7.3 (Особисте) лідерство:
- Лідери проекту — особи, які відповідають за управління, — мають бути розвиненими до Жовтого. Це є важливою умовою для інтегрального проекту (див. Laloux). Для створення успішного проекту, засновникам також необхідно мати якості «мотиватора» [8]. Жовтий керівник проекту або радник не лише добре управляє процесами, але і володіє достатніми знаннями, щоб зробити проект успішним.
- Інші люди, активно залучені у проекті, можуть функціонувати з інших систем цінностей. Фактично, потрібні люди з талантами, які бачать світ із різних систем цінностей. Бажано, щоб у людини, яка відповідає за фінанси, був добре сформований Синій.
- Лідери мають бути здатними залучати людей, які функціонують з інших систем цінностей, використовуючи цілеспрямовану, зрозумілу мову, перекладену мовами всіх систем цінностей; а також вміти вирішувати конфлікти, які виникнуть. Загалом випадки напруги (tensions) є необхідними для розвитку організації, оскільки вони містять інформацію про те, що не спрацьовує.
- Всі залучені люди мають бути готові спілкуватися у відкритий спосіб, приймати зворотній зв'язок та роздумувати над своєю поведінкою. Особистісний розвиток — це постійний процес, і він потребує фасилітації. Важливе питання для всіх учасників полягає в тому, щоб чітко зрозуміти: що потрібно особисто мені і чóму я маю навчитися, щоб робити цінний внесок у цей проект? Інтегральний проект побудований на волі свідомих людей, які можуть функціонувати як інструмент для служіння чомусь більшому, ніж вони самі.
7.4 Способи комунікації, прийнятні для Другого Порядку мислення:
Інтегральна комунікація передбачає нові методи та робочі форми, такі як:
- Використання моментів мовчання (тиші), щоб зупинити обмін словами, щоб знайти опору в тілі («заземлитися"), а потім дозволити словам вийти з більш глибинної мудрості.
- Вдячне Дослідження (Appreciative Inquiry); Визнання і вдячність за те, що є, і за всі значущі елементи, які вже наявні. Почніть із вже доступних ресурсів і якостей.
- Здатність чітко сформулювати свою позицію та уважно слухати інших.
- Впевненість, що ваш власний внесок скерований вищим інтересом, а не особистими інтересами, підконтрольними вашому его.
- Прийняття один одного і всіх відмінностей з повагою, подивом та радістю. Не критикуйте, але будуйте, спираючись на внесок іншого, співзвучний Цілому.
- Для лідерів: розмовляти мовою всіх систем цінностей, щоб бути зрозумілим для всіх учасників.
- Завжди слухати і говорити з відкритої, допитливої позиції (ставлення).
8. Як ми можемо побачити, що цей перехід відбувається в суспільстві (його частинах)?
Наразі суспільства Другого Порядку мислення ще не існує. Але в деяких країнах, таких як Нідерланди, та особливо в світових мережах Жовтих людей, щось нове з'являється. Під час моїх міжнародних зідзвонів з Інтегральними Коучами (Integral Coaching Canada®), практиками MondoZen та з іншими інтегральними людьми відразу ж виникає близькість, відкритість та розуміння, ми можемо легко слухати один одного, ставити потужні проникливі питання, глибоко занурюватись, а іноді й давати мудрі поради, хоч і не зустрічались раніше. Все більше і більше створюється таких мереж, як Integral City, Гаазький центр [9] і, звичайно ж, зустрічі IEC (Integral European Conference)! Це так, ніби ми говоримо новою міжнародною мовою, яка з'єднує і живить нас. Можливо, це все ще ніжна квітка, але, сподіваюсь, вона сильна і розростатиметься зі швидкістю бур'яну.
Що ми можемо побачити в цих частинах суспільства та у світі?
Більшість суспільств все ще функціонують у традиційних (Фіолетове/Червоне/Синє) та Помаранчевому царствах. Нідерланди є однією з країн із пробудженим Зеленим світоглядом. Зелена перспектива вірить у безмежні можливості та саморозвиток для кожного. Вона зосереджується на доброму та відкритому спілкуванні, включенні всіх, турботі один про одного, інвестуванні у "не переможців". Вона прагне до гармонії, щастя і гарного життя для всіх, не любить конфліктів та болісних заходів. Вона не може впоратись із (Червоною) агресією/діями та не любить (Сині) судження, ієрархії та процедури. Зелений шукає рішення, які відповідають його баченню, і витрачає достатньо часу, щоб знайти їх. "Польдерен" (Polderen, пошук компромісу, особливо в політичному контексті, для досягнення згоди) є типовим голландським словом. Рівність є дуже важливою цінністю.
У розділі 3 ми вже бачили, що дослухання до всіх голосів без розбору призводить до стагнації у суспільстві. Щоб досягати прогресу, Зелений має зайняти лідерську позицію. А взяти на себе лідерську позицію в даний момент історії означає прийняття непопулярних заходів, таких як: заборона бензинових автомобілів; зменшення кількості особистих та ділових польотів; зміна моделей харчування (менше м'яса); купівля одягу, створеного сталим шляхом (sustainably); швидкий перехід до поновлюваних джерел енергії; пошук змішаних стратегій, щоб вирішувати питання мігрантів; будівництво енергетично-нейтральних теплиць; зниження енергоспоживання в промисловості; припинення використання газу з Ґронінгена; прийняття складних рішень в будь-якій сфері. Ми стикаємося зі складними дилемами:
- дорогі хірургічні операції для декількох <-> лікування багатьох людей дешевими ліками
- індивідуальна свобода вибору <-> заборона бензину, м'яса або зброї
- допускати більше мігрантів <-> більше витрат і менше громадської підтримки
- краща освіта <-> вищі соціальні витрати
Звичайно, це може викликати конфлікти і порушити гармонію, чого Зелений не любить. Інша велика перешкода полягає в тому, що реалізація Зеленого порядку денного, здається, стає неприпустимо дорогою. Отже, Синьо-Помаранчева парадигма має тенденцію знову перебирати ініціативу на себе, що веде до політики, все більше орієнтованої на гроші, та більшої бюрократії. (Ого!) Як можна подолати цю регресію і як ми можемо використати потужні Жовті тенденції в нашому суспільстві, щоб досягти Інтегрального рівня та Другого Порядку мислення?
Щоб підтримати суспільство у переході до Другого Порядку мислення, необхідно зробити такі важливі кроки, як передача знань про еволюційний погляд (прим. ред.: еволюційні моделі, які демонструють еволюцію мислення, цінностей, зрілості Его індивідів та суспільств), глибоке дослідження та сповільнення.
8.1 Передача знань (інтегральна обізнаність)
Першим кроком у процесі переходу до Інтегрального рівня є визнання цінності всіх попередніх перспектив, оскільки нам потрібні всі системи цінностей, інтегровані в здоровий спосіб, щоб функціонувати на вищому рівні. Це означає, що люди мають знати про інтегральну карту і про те, що всі події у світі можна краще пояснити, використовуючи цю карту. Ми повинні навчитися спостерігати за тим, що відбувається, з еволюційної точки зору.
8.2 Дослідження
Потім, подібно до того, як людям необхідно пізнати себе в усіх доступних власній свідомості рівнях розвитку, їм також необхідно відкрити кольори своїх тіней, працювати зі своїми витісненими і недорозвиненими частинами, проводити роботу над собою з відкритим серцем та розвивати свій духовний інтелект для того, щоб навчитися жити чесно, в мирі з собою та своїми товаришами — людськими істотами. Аналогічно, організації та суспільства повинні взяти на себе відповідальність здійснити цю глибинну роботу. Ми повинні сформулювати надихаючі цілі для політик і активностей в усіх суспільних сферах, включаючи всіх громадян (це один із принципів). Наприклад, реалізація більш сталих (sustainable) енергетичних систем є цікавою не тільки для впровадження Зеленого порядку денного, але може бути дуже прибутковою для (нових) підприємств та забезпечить нові можливості для працевлаштування. Ми повинні з'ясувати, де застрягли нові ідеї та можливості, і як відновити цей потік. Це можна порівняти з тим, як можна взяти під контроль воду: побудувати дамби і мости, створити більше місця для великої кількості води, викопати нові канали, замислитися над новими стратегіями захисту від повеней. Ми повинні з'ясувати, які погляди та дії перешкоджають еволюційному прогресу суспільства, та зрозуміти, як ми можемо розпочати веслування в одному напрямку. Часто нам доводиться вчитися бути скромними і вміти чекати того моменту, коли нові нагоди стають видимими.
8.3. Уповільнення
Важливою умовою для дослідження та зміни є уповільнення — як це відбувається при застосуванні U-процесу (U-process, див. також Connecting to Source: The U-Process). CHE-NL розробляє новий інструмент для проведення зустрічей під назвою "Форум розвитку" (the Development Forum), на якому ми намагаємося знайти відповіді на конкретне питання/проблему, починаючи з уповільнення та висловлювання з позиції нашої внутрішньої мудрості. Ми називаємо це "Мистецтвом комунікації Другого Порядку". Практика уповільнення і висловлювання від серця — чудовий спосіб ознайомлення з Інтегральною перспективою і може застосовуватися у багатьох різних ситуаціях. Уповільнення відкриває доступ до налагодження зв'язку з усіма людьми, усіма істотами, всіма речами, цілим космосом. Зв'язок завжди існує, але більшу частину часу ми про це забуваємо і прагнемо діяти з позиції відокремленості. Уповільнення підтримує глибоке прислухання до внутрішньої мудрості, довіру до того, що проявляється, і природну самоорганізацію. Тоді рішення виникають з морфологічного поля нескінченних можливостей.
9. Насамкінець
Погляд з інтегральної перспективи Другого Порядку мислення створює більше зв'язків між людьми, більшу чіткість щодо наступних кроків, необхідних для вирішення наших проблем, більше енергії та дій, які ведуть до конкретних результатів на основі діалогу з усіма залученими сторонами. Центр прояву людини в Нідерландах (CHE-NL) хоче зробити свій внесок у цей перехід від Першого до Другого Порядку мислення разом з усіма організаціями та особами, які бачать у цьому сенс. Ми вже бачимо в різних місцях, як ця перспектива працює, перетворюючи організації у місця реалізації призначення. Особистісний розвиток кожного як інтегрального лідера є важливим і необхідним для вирішення поточних проблем. Як стверджує вчений з інтегральної Спіральної Динаміки, д-р Дон Бек (Dr. Don Beck): "Більше не винагороджувати за прогнозування дощу, винагороджувати лише за будівництво ковчегів".
Примітки:
- Див. Ken Wilber: Trump and the post truth world, 2017
- Див. Clare Graves: Human nature prepares for a momentous leap, 1974
- Див. www.spiraldynamicsintegral.nl/en
- Toine Leroi, Rob van Drunen and Leida Schuringa: Nederland is een dictatuur van gelijkheid geworden. En nu? (The Netherlands has become a tyranny of equality. Now what?), March 2018
- Follow the Money — це рух, що досліджує людей, системи та організації, які демонструють (фінансово-економічні) неправомірні дії в суспільстві.
- У Спіральній Динаміці цей перший рівень Другого Порядку мислення отримав позначення Жовтого "кольору". Кен Вілбер називає його Смарагдовим або Інтегральним.
- Див. https://soundcloud.com/superhuman-os A Brief Introduction to Second Tier.
- Див. https://www.belbin.com/about/belbin-team-roles/ The teamroles of Belbin
- Гаазький центр глобального врядування, інновацій та прояву (The Hague Center for Global Governance, Innovation & Emergence) існує для того, щоб допомогти впорядкувати необхідні ресурси для поточного людського та планетарного переходу. Цей перехід, за своєю суттю, полягає у переході від поділу та поляризації до узгодженості та взаємодоповнюваності. Цей самий перехід проявляє себе у всіх галузях — екології, економіці та управлінні та інших.
Утрехт, квітень 2018 року, Лейда Схурінга, leida@humanemergence.nl
Перекладено українською у липні-вересні 2018 року.
Про Лейду
Лейда Схурінга є тренером, автором та тренером з інтегральної Спіральної Динаміки (Spiral Dynamics Integral, SDi). Вона глибоко цікавиться застосуванням інтегральної Спіральної динаміки до суспільних задач. Працювала в некомерційному секторі та у сфері міжнародного розвитку (на даний момент в проектах у Малаві та Чехії), бере участь у Центрі прояву людини (CHE-NL). Вона написала книги з управління проектами, управління різноманітністю (diversity) та розширення можливостей громад. Її пристрасть полягає в тому, щоб сприяти співпраці між людьми різних професійних профілів та інтересів. Вона активно залучена у питання інтеграції біженців.
Додатково від перекладачів
- Пропонуємо переглянути онлайн-курс з 16-ти занять: Інтегральна динаміка. Еволюція мислення, лідерства, економіки і політики.
- В YouTube є чимало виступів Валерія Пекаря на тему застосування Інтегральної динаміки в українських реаліях (наприклад, це відео). Також, у продажу є його невеличка, але дуже пізнавальна книга "Різнобарвний менеджмент".
- У Києві відбувся тренінг литовсько-українського колеги Лейди, Інтегрального Коуча і тренера з Інтегральної Спіральної Динаміки Вітаутаса Бучюнаса "Еволюція лідерства і практики "живих" організацій" https://www.facebook.com/events/1332614993550170/. Більше інформації на сайті www.uintegral.com
- Спершу ми переклали ось цей оригінальний текст, а після цього знайшли PDF-варіант оригінальної статті з чіткою структурою і авторським виділенням важливих фраз і слів. На точне співпадіння контенту ці два тексти ми не порівнювали.
- Абревіатура SDI також може означати Strength Deployment Inventory — цей метод в українському перекладі отримав назву 7 мотиваційних систем.
- Звертаємо увагу на статтю 1, статтю 2 і статтю 3, в яких написано про правильний переклад термінів: Teal — Смарагдовий (за термінологією Кена Вілбера) / Жовтий (за термінологією Дона Бека) йде після Зеленого рівня, Turquoise — Бірюзовий — це ще більш висока і небачена форма свідомості та її організації. Дивіться зображення нижче: