«Великий будівельник» Зеленський замахнувся на новий великий проект – великий український флот, який зможе дати відсіч ворогу на морі. Безумовно, велика гарна й амбітна ідея.
Проект розрахований до 2035 року. Певне Зеленський планує царювати до того часу – до 2035 року.
Чому царювати? Бо рішення ухвалює він сам і як йому заманеться.
Мої колеги вже писали чимало про те, як він організував святкування 30-річчя незалежності України. Згідно плану заходів, затвердженого урядом, буде витрачено 5,4 млрд.грн. На початку червня парламент ухвалив навіть відповідні зміни до законодавства про державні закупівлі й дозволи витратити ці кошти поза тендерними процедурами. Тобто, так як то вважатиме за доцільне розпорядник коштів. Ну і «причіпом» протягнули можливість так само без тендерів освоїти 85 млрд.грн. на Велику обхідну дорогу навколо Києва.
Але нова заява Зеленського вражає ще більше. Бо варто розуміти, що стоїть за бажанням створити власний потужний флот.
Про кількість та типи кораблів мова не йде у заяві президента. Для довідки, військові кораблі є такі: авіаносці, крейсера, універсальні десантні кораблі, есмінці, фрегати, корвети, десантні кораблі. Є ще підводні човни, яких також тьма тьмуща.
Для прикладу найдорожчий військовий корабель в світі був спущений на воду восени 2016 року. Це американський авіаносець Gerald R. Ford (CVN 78) вартістю майже 13 млрд. дол. За твердженнями фахівців вартість сучасного авіаносця може перевищувати 10 млрд.дол. Свого часу мали такий будувати в Росії але щось поки що не складається. Ймовірно і для Росії задорого.
Будівництво Gerald R. Ford в США – це частина великої програми з оновлення військово-морського флоту США. У відкритій пресі говориться, що такі багатоцільові атомні авіаносці будуватимуть з інтервалом в п'ять років, замінюючи тих, які наближаються до граничного п'ятдесятирічного терміну служби. І так до 2058 року.
Програма створення найбільших військових кораблів для ВМС США, за словами Шона Стеклі (колишній Міністр військово-морських сил США), передбачає витрати в сумі $ 81,3 млрд до 2021 року на будівництво 38 бойових кораблів.
Проста арифметика вказує, що середня вартість морського військового судна біля 2 млрд.дол. (залежно від типу). А от кількість кораблів флоту США в 2021 році має перевищити 300 одиниць – це найбільший флот світу.
Далі йдуть Китай (121 одиниця), Росія (79 одиниць), Великобританія (33 одиниці), Японія (114 одиниць), Південна Корея (станом на 2008 рік понад 170 одиниць).
Тому аби протистояти хоча б тій самій Росії то ми маємо витратити на будівництво-оновлення флоту як мінімум 160 млрд.дол. – це майже річний ВВП України. За умови того, що ми на оборотоздатність витрачаємо біля 2.5% внутрішнього валового продукту, то за поточних темпів щорічного приросту ВВП й існуючої моделі економіки країни нам потрібно буде мінімум 20 років на реалізацію задуму Зеленського без фінансування МВС і всіх його структур, СБУ та ЗСУ. Тобто ми будуватимемо просто флот. Без армії та органів правопорядку. І це за умови достатньої наявної бази й інфраструктури для побудови таких суден, якої нині немає.
Безумовно сама ідея охорони наших берегів і акваторії моря, враховуючи агресивну поведінку Росії та блокування Азовського моря не позбавлена раціональності. Але чи є доречною ідея створення бідною країною великого сучасного флоту? Можливо варто було б подумати про будівництво кораблів чи інших типів суден, які не вимагатимуть непомірних витрат з державного бюджету і під яку можна було б залучати військову допомогу від США та Великобританії?
Примітка: річний державний бюджет України в поточному році біля 48 млрд.дол.