Боргова політика України залишається незмінною. Нас все більше ставлять в залежність від боргових зобов’язань.

Наступного фінансового року влада планує позичати більше, активніше та сильніше!

Хто пам’ятає лозунг олімпійців «Citius, Altius, Fortius!», що в перекладі означає дослівно «швидше, вище, сильніше». Це точно про нас!

У 2021 році Україна позичить на внутрішньому та зовнішньому ринках понад 702 млрд.грн, з яких понад 439 млрд.грн спрямує на погашення боргів.

Один з інстурментів залучення коштів – ОВДП (облігації внутрішьної державної позики) і часто короткострокові. Відтак сума запозичень буде значно більшою прогнозованої.

Якою саме?

Усе залежить від того, як ОВДП купуватимуть, як будуть сформовані відсотки цінних паперів та якими будуть терміни їх погашення (а це буде визначатися кон’юнктурою фінансового ринку) і таке інше.

Для прикладу, станом на 17.09.2020 року загальна сума залучених коштів стосовно виконаних угод з купівлі/продажу ОВДП на вторинному ринку за 2020 рік склала 256,8 млрд.грн. У державному бюджеті на 2020 рік заплановано провести таких запозичень на суму 377,6 млрд.грн. Є ймовірність, що до кінця року план навіть можуть не виконати.

У 2019 році картина була дещо іншою. Планувалося позичити 202 млрд.грн, а по факту було залучено на внутрішньому ринку 295,73 млрд.грн.

От саме тому цікавою, на наш погляд і динаміка зміни прогнозованих платежів за державним боргом (за даними Міністерства фінансів України).

Прогнозні платежі за державним боргом у 2020-2045 роках за діючими угодами станом на 01.09.2020 за підсумками фінансового року становитимуть 517,94 млрд.грн з яких потрібно буде сплатити за ОВДП в якості погашення та обслуговування 322,11 млрд.грн. На початок фінансового року ці суми були відповідно 400,7 млрд.грн та 231,22. За 9 місяців поточного року ми збільшили боргове навантаження лише на ринку ОВДП на 90,89 млрд.грн.

Іншими словами – ми позичали більше та під більші відсотки й на короткий термін ніж нам потрібно віддавати борги по ОВДП впродовж фінансового року.

Борг на борг завжди породжує більший борг!valerii.klochok
Валерій Клочок

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації