Ракетна зброя — один з основних стовпів сили та міфології нашого ворога. І хоча ця сфера науки та промисловості зі зрозумілих причин захищена військовою таємницею, нам вистачає відкритих даних, щоб отримати доволі повну картину про російські «передові ракетні озброєння».

Ракетні обстріли у часі та цифрах, тенденції розвитку

За даними US DoD, станом на 06.04.2022, російська федерація використала більше 1400 ракет різних типів (вже 1500+ на момент публікації) з початку відкритої війни проти України. Йдеться саме про крилаті ракети середньо-великої дальності, оперативно-тактичні крилаті та балістичні ракети, пуски яких виконують з наземних, морських та повітряних носіїв. Авіаційне тактичне озброєння та ракети для систем залпового вогню вимагають окрему статтю.

Загальна тенденція розвитку подій: зазнавши невдачі у «блискавичному» захопленні України, ворог змушений виконувати велику кількість ракетних обстрілів для руйнування інфраструктури, залякування та знищення намічених цілей (іноді військових об'єктів). 

Заготовлені запаси балістичних Іскандерів та крилатих Калібрів для «блискавичної» війни вичерпалися, ворог змушений: 

Такі вимушені дії знижують ефективність ракетних ударів ворога, обмежують його можливості та різко підвищують складність і вартість виконання ракетних обстрілів.

Коротко про типи та характеристики використаних ворожих ракет

Загалом, ракетне озброєння ворога, яке він використовує проти України, поділяється на дві принципово різні групи:

Х-555 — крилата ракета повітряного старту

Радянська дозвукова (рухається повільніше за ~320 м/с, швидкість звуку в повітрі) стратегічна крилата ракета, використовується літаками для боротьби зі складами, штабами та об'єктами інфраструктури чи промисловості за заздалегідь розвіданими координатами. Модифікація для неядерної бойової частини ракет типу Х-55/Х-55СМ.

Гарні новини:

Погані новини:

Х-101 — крилата ракета повітряного старту

Радянська/російська дозвукова стратегічна крилата ракета, використовується літаками для боротьби зі стаціонарними наземними цілями за заздалегідь розвіданими координатами.

Гарні новини:

Погані новини:

9M728/9М729 Іскандер-К — крилата ракета наземного старту

Російська крилата ракета наземного базування на мобільній платформі (пересувний колісний комплекс). Незважаючи на поширення різних назв типу Р-500 та 9М728, це є чергова ракета сімейства 3М-54/3М-14 Калібр. У стрій стала в 2007 році.

Гарні новини:

Погані новини:

3М-54/3М-14 Калібр — сімейство крилатих ракет

Сімейство російських крилатих ракет різноманітного базування. У контексті ракетних ударів по території України нас цікавить модифікація ракети 3М-14. Це дозвукова крилата ракета середньої-великої дальності.

Гарні новини:

Погані новини:

П-800/3М55 Онікс — надзвукова універсальна протикорабельна ракета

Радянська/російська надзвукова (рухається швидше за ~320 м/с) універсальна ракета середньої дальності, морського та берегового базування. Ракета розроблялась з 1983, прийнята на озброєння у 2002. Може атакувати кораблі та наземні цілі. Постачається на експорт під назвою «Яхонт». З вересня 2019 рокі повідомляється, що покращений варіант ракети, під назвою Онікс-М з дальністю 800 км, проходить випробування.

Для ракетних ударів по Україні використовують ракетний береговий комплекс «Бастіон-П» з ракетами П-800 «Онікс». Комплекс прийнятий на озброєння у 2015.

Гарні новини:

Погані новини:

9M723 Іскандер-M — оперативно-тактична балістична ракета

Радянська/російська твердопаливна одноступенева балістична ракета наземного базування на мобільній платформі. «Онук» ракетного комплексу «Точка-У». 

Гарні новини:

Погані новини:

Х-47M2 Кинджал — оперативно-тактична балістична ракета

Російська твердопаливна одноступенева балістична ракета повітряного старту з літаків МіГ-31К та Ту-22М3М. Розпіарена «гіперзвукова» зброя, один з шести вундерваффе-аналоговнетів, якими хуйло лякав світ у своїй промові у 2018 році. Фактично, однотипна з ракетою 9М723 Іскандер. 

Гарні новини:

Погані новини:

9M79М Точка-У  — тактична балістична ракета

Радянська твердопаливна одноступенева балістична ракета наземного базування на мобільній платформі.

Гарні новини:

Погані новини:

Про кількість ворожих ракет

Відповідно до інформації Генштабу ЗСУ на 24.03.2022, менше 40% випущених ракет влучають та наносять певних пошкоджень певним об'єктам. Дійсних уражень намічених цілей (а не випадкових об'єктів) має бути ще менше. На інфографіці окремо не вказано, але скоріше за все, ракети П-800 «Онікс» та ракети 9М728 «Іскандер-К» враховані серед крилатих «Калібрів», а ракети Х-47М2 «Кинджал» враховані разом з балістичними «Іскандерами».

Використовуючи дані від US DoD (загальна кількість випущених ракет) та Генштабу ЗСУ (кількість ракет, що влучили), можна зробити припущення щодо використаних ворожих ракет за типами у період з 24.02.2022-06.04.2022 :

Щодо загальної кількості наявних на 24.02.2022 ворожих ракет, того чи іншого типу, можна робити припущення виходячи з публічної інформації та аналізу частоти використання:

1) Наприклад, про крилаті ракети сімейства «Калібр» відомо що, у квітні 2019 року міністр оборони РФ С.Шойгу заявив, що за 4 місяці поточного року їхня армія отримала 48 ракет «Калібр», що дає річний темп виробництва ~150 штук. Сімейство ракет «Калібр» нараховує в собі 6 видів: два види протикорабельних ракет морського базування, два види протичовнових ракето-торпед, та два види ракет, які вражають наземні цілі — 3М14 і 9М728, морського та наземного базування, відповідно. Власне, останні два види ракет використовуються ворогом для нанесення ракетних ударів по Україні.

Випробування ракети завершилися 3М14 у 2004 році, ракету 9М728 завершили випробовувати у 2007 році. Серійне виробництво виробу, зазвичай, починається тільки після завершення його випробувань. 

Тому, маючи річний темп виробництва для сімейства ракет, знаючи кількість видів всередині сімейства та рік розгортання серійного виробництва, неважко розрахувати оціночну кількість вироблених ракет для 3М14 і 9М728: 540 та 450 штук, відповідно. Загалом, близько 990 шт ракет для нанесення ударів по наземним цілям було в запасі у ворога до нападу, з яких ~560 ворог вже витратив на сьогодні.

Оціночний залишок крилатих ракет типу 3М14 та 9М728 — 430 штук.

2) Про балістичні ракети типу «Іскандер» відомостей про темпи виробництва ракет не виявлено. «Кинджал», оціночною кількістю в декілька десятків штук, не сильно впливає на загальну картину.

Мінімальна оцінка кількості балістичних Іскандерів становить 2 боєкомплекти на 152 наявні самохідні пускові установки Іскандер-М, тобто 608 ракет. Враховуючи використані 540 штук, для подальших ракетних дій залишається приблизно 68 ракет. Саме тому ворог змушений розгортати Точки-У, зняті з озброєння в 2019 році.

3) Оцінка кількості крилатих ракет типу Х-555/Х-101 ускладнена спадковою секретністю з часів СРСР. Мінімальна оцінка кількості Х-555 ~600 штук, як не основний боєприпас для стратегічних бомбардувальників (основний — ракети з ядерними бойовими частинами). Про крилаті ракети Х-101 відомо, що на 2022 рік, вони все ще виробляються для насичення частин стратегічної авіації ворога. Тобто, приймаючи до уваги кількість стратегічних ракетоносіїв Ту-160, маємо кількість Х-101 в районі 100-200 штук. Незважаючи на відстріляні ~300 штук крилатих ракет цих двох типів, не менше 400-500 штук Х-555/Х-101 ще в запасі, за мінімальною оцінкою.

4) В контексті та масштабах обстрілів усієї країни, кількість ракет П-800 (дальність до 300 км) та Точка-У (дальність до 120 км) не становить інтересу.

Таким чином, виходячи з мінімальної оцінки наявних та залишкових запасів вказаного ракетного озброєння ми не можемо очікувати закінчення ракетних обстрілів «до обіду в цю неділю»: