Про це він сказав в інтерв'ю Євгенію Кисельову, проявивши себе яскравим представником умовної «рускої ліберальної партії» в Україні.
У бесіді з Кисельовим Валетов захищає Віктора Шендеровича, називаючи «тупим бидлом» тих, хто облив його кетчупом за «наших мальчиков» (це про вбивць-окупантів) і «українців-нацистів».
«Недоумие и быдлячество», — мовить Валетов.
Каже, що навпаки в інтересах України — плекати таких, як Шендерович, брати їх «під крило», ба більше — фінансувати. Всіляко піклуватися про російських антипутінських опозиціонерів, підтримувати їх, а не шукати ворогів серед друзів.
Отже, ті, які разом з путіним називають українців нацистами, для нас, за Валетовим, — теж друзі. Головне, що вони антипутіністи. А те, що для них українці такі самі «нацисти» — Валетов не проти.
А ще жаліється, що від нього відмовляються книжкові магазини через російськомовність його текстів, чому він дуже не радий, позаяк не розуміє, навіщо Україні відмовлятися від того, що корисно. Під корисним він напевно має не лише свої твори, а й російськомовну культуру в цілому.
«Мы проявляем духовитость там, где нужно подумать головой», — говорить Ян Валетов.
І взагалі він боїться перемоги України над росією, бо вважає, що найстрашніше почнеться саме тоді: Яна Валетова непокоять прогнозовані ним пошуки ворогів, «полювання на відьом», зведення рахунків та інші репресії проти тих, хто, на думку влади, недостатньо протистояв російській агресії чи був раніше заплямований лояльним ставленням до росії або членством в опзж чи навіть прихильністю до партії. Серед іншого, Валетов вбачає небезпеку у педалюванні мовного питання і утисках російськомовних.
Продовжуючи логічну лінію, Євгеній Кисельов навіть вдається до метафори про «людей у вишиванках», які приходитимуть за тими, хто їх не влаштовуватиме. Яну Валетову сподобався застосований Кисельовим образ «енкаведистів у вишиванках».
Що ще примітно у сказаному Валетовим, то найкращою владою для України письменник вважає таку, яка б у ставленні до росії раціональністю й прагматичністю нагадувала угорського прем'єра Віктора Орбана.
«Мы видим поведение Венгрии, которую в 1956 году растоптали русские танки... А сейчас венгры руководствуются исключительно выгодой и находящаяся у власти партия реально об этом заботится: она хочет, чтобы в стране были дешевые газ, нефть, бензин. Чтобы люди могли себе многое позволить», — обгрунтовує Ян Валетов свою позицію щодо Віктора Орбана.
Останній відомий різкими антиукраїнськими висловлюваннями та всіляким підіграванням путіну, але Валетову це не завадило поставити того у приклад.
Вочевидь, морально-етичний фактор для дніпровського письменника, як би це не було дивним, явно поступається комерційному, меркантильному. Ну, такі в нас письменники. Вони різні: у кожного свої пріоритети.
Дане Валетовим інтерв'ю, в якому він радше справляв враження Макса Бужанського-ІІ, можна вважати програмним. В ньому — політична платформа «рускої ліберальної партії» в Україні, що дедалі більше викристалізовується. Вірогідно, у майбутньому саме вона і прийде на зміну відмерлої опзж.
Автор — Олексій Мазур
(Степан Бандура), Дніпро
Також за темою:
Задовго до Шендеровича українців з нацистами порівнювали Матвій Ганапольський і Євген Кисельов