Тарологи ще не передрекли, чи передадуть нам поляки леопардів без дозволу німців?
Мене вже трохи плющить від усіляких прогнозів та й пояснень (почасти й моїми колегами — політологами), які перш ніж виходити в ефір не ознайомились бодай із базовими документами експортного контролю.
💡Лайфхак: як відрізнити «експерта», котрий гадки не має про експортний контроль, але продовжує їздити самокатом по вухах? — Він (вона) обовʼязково використає словосполучення «товари подвійного призначення» замість «товари подвійного використання». Якщо таке чуєте — одразу сприймайте цей спіч як виступ ворожки Клари.
А тепер короткими тезами.
Чи може Польща або якась інша країна без погодження Німеччини передати нам танки чи іншу німецьку зброю без погодження 🇩🇪? — Ні, не може. І ні, не передасть.
Таке потенційне рішення Польщі, щонайменше, суперечить Спільній позиції Євросоюзу, Вассенаарським домовленостям і ще малій купі актів міжнародного та національного законодавства. Але детальніше ми зупинимось на Спільній позиції ЄС.
Спільна позиція — це ключовий документ ЄС, що визначає загальні правила торгівлі зброєю для країн Євросоюзу, у який ми вступаємо.
Спільна позиція передбачає, зокрема, й ліцензування на придбання зброї державою та критерії надання цих ліцензій.
Ліцензії, звісно, видає не Європейський Союз, а конкретна держава — експортер, згідно власного національного законодавства і з оглядом на критерії згаданої вище Спільної позиції.
Якщо немає часу занурюватись у законодавство Німеччини, то навіть у Спільній позиції Ви знайдете обмеження, що країна-імпортер не можна реекспортувати зброю, придбану в іншої країни, без отримання відповідної нової ліцензії — дозволу на цей експорт.
Простіше кажучи, якщо Польща отримала у Німеччини ліцензію на придбання танків Leopard для використання у Польщі — застосовувати ці танки має винятково Польща. Якщо Польща хоче продати, подарувати, задонатити чи зробити щось інше із німецькими танками — вона має отримати на це дозвіл від Німеччини.
Ще один лайфхак. Щоб довго не розбиратись у Спільній позиції — зазирніть у User Guide.
Що треба робити, щоб отримати німецькі танки? Нарощувати підтримку України у Німеччині та здійснювати дипломатичний тиск, що українська дипломатія цілком успішно робить. Та не все буває так швидко, як ми хочемо.
Дякую учасникам Рамштайну за понад сотню танків, Patriot та усю іншу зброю, яку нам надають.