Гра Престолів безумовно багатогранна і масштабна. У ній є багато переживань, особистісних криз; проблем кланів та окремих груп; зіткнення інтересів окремо взятих королівств, в які замішані кілька континентів. Але ще, Гра Престолів — це віддзеркалення кризи соціально-політичної хвилі.

Перший сезон серіалу нам показав початок кризи соціально-політичного устрою Вестероса. Хоча, насправді, його початок було покладено ще за часів Таргарієнів. Після повалення їх клану та боротьби за трон королем став Баратеон, який встановив період стабільності, хоч і не на довго за історичними рамками. Після його смерті боротьба за престол спалахнула з новою силою. Укладались ситуативні домовленості, а обставини та фігури на ігровій дошці постійно змінювалися. Виникали нові конфлікти з ще більшою інтенсивністю та неминуче з'являлися зовнішні загрози.

Результатом регулярних кланових воєн стало уособлення всього негативного до чинного правителя, той хто займає трон, той і є символом всього жахливого. Також об'єднання різних класових фігур навколо однієї, в надії, що саме вона покладе край хаосу і несправедливості, встановивши розумні правила для більшості. Але її методи виявилися згубними бо разом зі старою системою знищували й тих, хто до цієї системи причетний. Перемога не має сенсу, якщо на шляху до неї ти втрачаєш те, заради чого боровся. Одна справа перебудувати систему взаємовідносин, зовсім інше її знищити та втратити суб'єктність. Так з надії Дайнеріс перетворилася на пряму загрозу.

Не можна будучи тираном будувати вільне суспільство, не можна будучи алкоголіком вчити тверезості, не можна будучи порушником вчити праведності. Але тиран своїми діями може привести до руйнування тиранії. Алкоголік до усвідомлення необхідності тверезості. А злочинець бути прикладом наслідків своїх діянь.

Вихід з кризи завжди однаковий, суб'єкти які впливають на події приймуть рішення змінити правила гри, зробити їх інакшими, не схожими ні на що з того що було раніше — це і є майбутнє. А можливо це тільки лише при консенсусі переважної більшості суб'єктів. Незгодні не перейдуть межу між сьогоденням та майбутнім і поступово втратять суб'єктність.

Соціально-політична криза торкнулась більшості світової спільноти. Також, вона торкнулась і України. Не шукайте прямих аналогій Гри Престолів з подіями в нашій країні, хоча вони є. Важливо розуміти, що ми підходимо до деструктивної фази хвилі та нам треба буде пройти через дуже складний період. Нам доведеться відчути на собі не тільки знищення символів зла, але і руйнування всієї системи взаємовідносин до якої ми звикли і яка склалася протягом декількох століть. Ми підходимо до межі іншого. Майбутнє перебудовує наш побут і краще бути до цього готовим.

shum1634
Volodymyr Zubkov

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації