Мій переклад статті з сайту Newsweek.
Російські коментатори зловтішалися з невдалого запуску міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) LGM-30G «Мінітмен III» над Тихим океаном, але цей провал не може свідчити про ядерні спроможності США.
Ескалація ядерної риторики з боку Москви з початку її повномасштабного вторгнення в Україну може пояснити хвилю глузування у російських ЗМІ після заяви Командування глобальних ударних сил ВПС США (AFGSC) про те, що «аномалія» змусила перервати запуск неспорядженої МБР біля берегів Каліфорнії після запуску з бази космічних сил Ванденберг 2 листопада.
Але Метт Корда (Matt Korda), старший науковий співробітник Федерації американських учених (FAS), сказав, що випробувальні запуски російських ракет, таких як «Сармат», «зазнають невдачі частіше», ніж у Сполучених Штатах.
Прийнята на озброєння у 1970 році, «Мінітмен» має дальність польоту понад 6000 миль і може рухатися зі швидкістю близько 15 000 миль на годину. Щороку проводиться до чотирьох випробувань цього комплексу. 400 «мінітменів» розташовані на базах ВПС США у Вайомінгу, Монтані та Північній Дакоті, утворюючи ключову частину арсеналу збройних сил США та складаючи одну з опор ядерної тріади стримування.
Військовий експерт Алєксєй Леонков повідомив російському інформаційному агентству РІА «Новості», що запуск показав, що США покладаються на «старі ракети, термін служби яких вже перевищив запланований», а Telegram-канал «Російський інженер» заявив, що ще один невдалий запуск «може поставити під сумніви» можливості ракети.
«Невдалий запуск є аномальним для Мінітмена, — заявив Корда Newsweek, — але я не сказав би, що це обов'язково має відношення до програми в цілому».
Хоча російські коментатори вказують на п'ятдесятирічний віку ракети, вона пройшла через кілька програм продовження терміну служби, і вік може не відображати її можливості.
Існують плани заміни «Мінітмен III» на LGM-35A «Сентінел», і в AFGSC заявили, що «доки в середині 2030-х років не буде досягнута повна спроможність, ВПС мають намір забезпечити життєздатність „Мінітмен ІІІ“ як ефективного засобу стримування».
«Вони працюють над планами щодо заміни „мінітменів“ у співвідношенні 1:1», — сказав Корда, маючи на увазі, що не буде жодного збільшення або зменшення кількості розгорнутих ракет.
«Очікувалося, що новий комплекс буде готовий приблизно у 2030 році. Я думаю, вони все більше нервуються з приводу того, що у якийсь період часу „Мінітмен“ почне виходити з експлуатації до того як „Сентінел“ приймуть на озброєння».
У ВПС США заявили, що «необхідний ретельний аналіз для з'ясування причини» невдалого запуску, при цьому один із користувачів соціальних мереж, M51.4ever, повідомив про «неконтрольований спуск 1-ї ступені після відділення». M51.4ever раніше повідомив Newsweek, що, можливо, було випробувано щось нове, наприклад, «нестандартна траєкторія чи нове обладнання», але, якою б не була причина, більшість ядерних боєголовок встановлено на ракети «Трайдент II D5», які «також дуже надійні, тому спроможності США з ядерного стримування залишаються високими».
У відповідь на повідомлення Newsweek представник AFGSC повідомив у своїй заяві: «Розслідування триває, і жодних додаткових подробиць на даний момент немає».
У будь-якому випадку, Росія має проблеми з власними запусками: незалежне російське видання новин «Сірена» повідомило минулого тижня, що з 30 червня як мінімум шість ракетних випробувань виявилися невдалими.
Повідомляється, що йдеться про російську торпеду нового покоління, здатну нести ядерну зброю «Посейдон», МБР «Ярс» і МБР підводного базування «Булава».
«Регулярні невдалі випробування трапляються у Росії трохи частіше, ніж ми бачили у Сполучених Штатах», — сказав Корда, який також є молодшим науковим співробітником Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI).
За його словами, «Сармат» — це система, яка «наскільки нам відомо, ще не пройшла випробування, але вони збираються її прийняти на озброєння».
У червні Володимир Путін заявив, що МБР РС-28 «Сармат», («Сатана-2" за класифікацією НАТО), яка, як стверджується, здатна нести більше десяти ядерних боєголовок, незабаром стане на бойове чергування.
"Можливо, деякі з їхніх старих ракет необхідно швидко замінити, тому що термін їхньої служби добігає кінця, — сказав Корда, — або, можливо, вони відчувають тиск самого Путін".