Зараз багато хто в Росії та світі задають питання — чому все так відбувається? Чому, навіть при зміні соціально-економічної формації та переході від соціалізму до капіталізму, з приходом у 1991 році демократично обраного та зміненого президента, парламенту, свободи слова та демократичних законів, Росія знову настає на ті ж граблі і отримує авторитаризм, незмінного президента, підконтрольний парламент і розпочинає агресивні імперські війни? У чому причина стійкості такого вектора розвитку країни, який знову і знову повертається Росія? Адже не можна звинувачувати щоразу окремих правителів, які так і норовлять узурпувати владу. Може, справа в самому народі, який у кожному історичному періоді знову і знову потребує сильної руки вождя?

Які ж це особливості російського народу, які повертають його на круги своя, і що криється за поняттям «російська душа»? Щоб відповісти на ці два наріжні питання, що хвилюють світ, необхідно буде проаналізувати життя та творчість Федора Достоєвського. Адже загальноприйнята думка, що завдяки філософії творів Достоєвського з'явилися такі поняття, як «російська душа» , «російський дух» і «загадкова російська душа». Саме словосполучення «російська душа» вперше з'являється в романі Достоєвського «Ідіот» , воно вживається Мишкіним, який розповідає про селянина, солдата і російську бабу.

Розповідь про Достоєвського слід розпочати ще раніше, із графа Бенкендорфа – родоначальника російської пропаганди. Саме під його чуйним керівництвом з'явилося покоління письменників та поетів «Золотого сторіччя» російської літератури. Очолюване Бенкендорфом ІІІ Відділення не тільки здійснювало цензуру всіх творів XIX століття, яким було дозволено друкуватися в Росії, але до того ж ще й допомагало видавати ті твори, які пропагували вигідні для Російської імперії ідеї та настанови, а саме – самодержавність, патріархальність, релігійність та ін. Ті твори, які не відповідали цим установкам, або тим більше критикували їх, не пропускалися цензурою, а їх автори заарештовувалися, були змушені тікати за кордон, або були страчені. А тепер ще раз вдумайтеся у сенс цієї пропозиції. ВСЯ класична література Росії XIX століття, яку обов'язково вивчають усі діти в російських школах, яку читають і якою захоплюються усі російські люди в усьому світі, вийшла під чуйним керівництвом ІІІ Відділення. І було весь час, навіть у часи СРСР обов'язково вивчали і захоплювалися російської літературою ХІХ століття. Таким чином, ІІІ Відділення посіяло зерна своєї пропаганди не лише на своє, а й на майбутні століття існування Росії. Тому Росія завжди повертається і повертатиметься на свої кола, поки в школі буде обов'язковим вивчення російської класичної літератури XIX століття. Лише деякі народи змогли насилу залишити Росію (у хронологічному порядку: поляки, фіни, прибалти, євреї, українці), з подальшим скасуванням у себе в школах обов'язкового вивчення цього літературного продукту ІІІ Відділення, тим самим остаточний розірвавши свій зв'язок з такою Росією.

Граф Бенкендорф безперечно був геніальною людиною свого часу. Він цілком правильно вважав, що найкращим скакуном у стайні може бути тільки жвавий і норовистий кінь, якого необхідно лише правильно об'їздити. Якось він помітив тямущого полковника армії Л.Дубельта , який заразився ідеями європейського вільнодумства ще з часів Вітчизняної війни 1812 року. Дубельта залучили у справі декабристів за участь у таємних масонських ложах, і невдовзі відправили у відставку. Бенкендорф ледве вмовив Дубельта піти служити до Третого відділення. Дубельт, що погодився, пише дружині, що просив передати Бенкендорфу, що він не згоден вступити в жандармський корпус, якщо йому «даватимуть доручення, про які доброму і чесному людині і подумати страшно». Але Бенкендорф вважав жандармську службу благородною справою і вмів переконати в цьому навіть дуже досвідчених. Так піхотний полковник став жандармським. Це виявився талант не лише на ниві розшуку, а й у тонкій агентурній роботі. Він настільки тісно співпрацював з агентом ІІІ Відділення А. Пушкіним , що навіть потоваришував із ним, причому потоваришували вони сім'ями. Пізніше ця сімейна дружба призвела до того, що син Дубельта Михайло одружився з дочкою Пушкіна Наталі. Незабаром нещодавній вільнодумець Дубельт став генералом і начальником штабу жандармського корпусу, а потім керуючим Третім Відділенням імперської канцелярії та членом Головного управління цензурного комітету.

Федір Достоєвський вже був відомий, як автор повісті «Бідні люди», коли він став відвідувати таємний гурток Петрашевського, де народжувалися революційні на той час соціально-утопічні думки ХІХ століття. Дубельт, який керував усією операцією з розгрому гуртка Петрашевського, впровадив у нього свого найкращого агента Івана Ліпранді, який вів у гуртку довірчі бесіди. Цим провокатором була навіть заздалегідь підготовлена ціла операція, пов'язана з людьми Шаміля, який очолював повстанський рух на Кавказі, але Дубельт користувався іншою можливістю. Петрашевців застали за богохульством — читанням забороненого на той час листа Бєлінського Гоголю, що схоже в наш час на передрук неугодних влад і постраждалих з соціальних мереж інтернету, що ображають релігійні почуття.

Що ж було у цьому листі? У ньому Бєлінський говорив, що православна церква дуже далеко пішла від Христа, що вона поборниця кріпосного права, угодниця самодержавства, батіг влади, що якийсь Вольтер, який силою свого глузування припинив фанатизм у Європі і загасив багаття європейських інквізицій, «більше син Христа , плоть від плоті та кістка від кісток його, ніж усі попи, архієреї, митрополити та патріархи, східні та західні». Цей лист, який Достоєвський прочитав на гуртку з глибоким хвилюванням, було йому звинувачено і це називалося богохуленням . Крім того, за Миколи I була 144 стаття Зводу військових постанов про те, що людина, яка не донесла на богохульника, той, хто не розповів про якийсь епізод, який побачив, поділяє провину з самим богохульником.

У 1849 році всіх учасників гуртка Петрашевського було заарештовано за особистою вказівкою імператора Миколи І (це до питання про те, хто насправді стоїть за арештами Л. Пономарьова, фігуранток справи «Нової величі», О. Шевченка; завжди це вищий керівник Росії). На подяку Дубельт підвищив Ліпранді до чину полковника з переведенням в штат Третього відділення. Такий перехід із агентів до офіцерів – небувалий випадок в історії охоронних служб. Дубельт зробив його відповідальним за політичну цензуру та за агентів у політичних колах. Шеф враховував його прихильність до вигадування, його «фантазійний» потенціал. Це надзвичайно допомагало у вигадуванні фейків, цінних для розпропаганди того й нашого часу.

Слідчі допити Достоєвського вів сам Дубельт. Робота з Достоєвським була його лебединою піснею. Власне, часом це навіть були не так допити, як бесіди та суперечки на світоглядні теми. Дубельт виступав як опонент-наставник, він наполягав і переконував. Він мав дар розуміти, що в офіцера політичного розшуку – безцінна якість. На Достоєвського справила величезне враження глибина суджень Дубельта. Достоєвський глибоко перейнявся тезами Дубельта, у яких шостим пунктом йшов: «що Росія без царя, без православ'я? Ніщо!». І навіть почав уже погоджуватися із цими тезами. Однак швидкий військовий суд засудив «сього відставного інженер-поручика Достоєвського за недонесення... позбавити чинів, усіх прав стану і зазнати смертної кари розстрілянням». Вирок був шоком для Достоєвського. Світ скінчився, став чорним. І був таким усі 36 днів, до дня виконання вироку.

У грудні 1849 року у житті Достоєвського відбулося диво. Під час страти, коли він уже попрощався із життям, його не розстріляли. Страта була інсценована за власною вказівкою імператора Миколи I, який виніс остаточний вердикт: «Каторжні роботи на чотири роки, а потім рядовим... Оголосити помилування лише в ту хвилину, коли все вже буде готове до страти». При цьому імператор зробив все можливе, щоб створити враження, що не він, а суд був ініціатором страти. Як актуально, чи не так?

Інсценування страти петрашевців.

У наш час інсценування страти визнано виглядом тортур та психологічного тиску. Цікаво, що приклад такого єзуїтського психологічного тортуру для людини, як інсценування страти, зробленої за командою монарха, президента, або іншого керівника держави, в історії існує лише один, і належить він цареві Миколі І.

Для Достоєвського це було жорстке ламання російською. Спочатку переживання близької смерті на ешафоті, потім чотири роки письменник проводить у Сибіру на каторжних роботах, після цього чотири роки служить простим солдатом. Тільки 1859 року Достоєвський отримує дозвіл жити у Петербурзі. Ці 8 років сильно вплинули на його здоров'я: до самої смерті він страждав від тяжких нападів епілепсії, які після інсценування страти та після каторги значно посилилися та почастішали. За ці роки в Сибіру відбувся переворот у його душі та у світогляді. Про це Достоєвський напише у книзі про каторгу «Записки з мертвого дому». Тепер письменник цурається революційної ідеї. Він бачить лише один шлях до досягнення щастя людства, заповіданий Христом: шлях смирення, страждання, братерської любові. Всі ці початки він бачить у російському народі і вважає, що інтелігенція має прийняти цю правду, стати на народну ґрунт. Достоєвський упевнений, що Росія «несе в собі коштовність, якої немає ніде більше, – Православ'я , що вона – хранителька Христової істини, але вже істинної істини, справжнього Христового образу, що затемнився у всіх інших вірах та у всіх інших народах». Ставлення Достоєвського до прозахідних лібералів стає різко негативним.

Після страти та каторги Достоєвський виявився зламаним фізично та морально. Уявіть собі виснажливі напади епілепсії , які відбуваються щотижня (у Достоєвського напади часто траплялися щодня, іноді по кілька разів на день), після яких людина приходить до тями часто у своїх екскрементах і з сильним болем у всьому тілі, яку Достоєвський зазвичай відчував протягом декількох днів після нападу.

У творах Достоєвського після пережитої ним страти та каторги з'явився чітко виражений синдром жертви більшості його героїв. У наш час синдром жертви багатьох росіян проявляється у вигляді Стокгольмського синдрому . Цим пояснюється те, що, на думку Достоєвського, корінна духовна потреба російського народу — потреба у стражданні. Теза «тебе б'ють, над тобою знущаються, а ти терпи і кохай» він екстраполював зі свого життя на весь російський народ. Без жодних застережень ця теза поширюється, зрозуміло, насамперед на жінок. Ні про яку гендерну рівноправність у його творах і близько не йдеться. Втім, й у особистому житті він був справжнім главою сім'ї, у його розумінні, тобто. тираном та деспотом. Друга дружина Достоєвського , його колишня стенографістка, пізніше писала, що «Федор Михайлович став моїм богом, моїм кумиром, і я, здається, готова була все життя стояти перед ним на колінах», чітко натякаючи на незвичайні статеві уподобання Достоєвського, які, судячи з відгуків повій, часто переходили в збочення. Тургенєв назвав його «російським маркізом де Садом ». І це не дивно, тому що Достоєвський у сімейному житті багато в чому успадкував поведінку свого батька.

Батько письменника, М. Достоєвський, лікар, який відновив втрачене дворянство та придбав два села, Дартьєво та Чермашня, з 570 душами селян. М. Достоєвський, прообраз Ф. Карамазова (Ф. Карамазов, убитий своїм сином, був власником села Чермашня, збіг, звичайно, не випадковий), відрізнявся і в сімейному і поміщицькому побуті прискіпливою дріб'язковістю, підозрілістю і тиранством. Над своїми кріпаками він знущався систематично та садистськи. Виведені його непотребами, зокрема сластолюбством, селяни вбили його, причому за обставин, розрахованих цілком на нестримну запальність М. А. Достоєвського. Поєднання в'їдливої дріб'язковості, граничної деспотичності та жорстокості, як у сім'ї, так і у відношенні до селян, нездатність виділити головне, суттєве, скажена запальність, на думку фахівців, не залишають сумніву в психопатичній епілептоїдності М. Достоєвського. Ці прояви епілептоїдності є спадковими і простежуються у Ф. Достоєвського, а й в багатьох його родичів, зокрема. у дітей.

Обкладинка книги «Брати Карамазови»

Якщо звернутися до творчості Достоєвського з психіатричної точки зору, то впадає в око проектування майже на всіх персонажів цієї епілептоїдності Достоєвського: надзвичайної в'язкості та конкретності мислення, багатослівної ґрунтовності, дріб'язковості та деталізації з постійною втратою головного. Друга спроектована на персонажів особливість — це досконала алогічність, ірраціональність, оголена імпульсивність, патологічність поведінки. Третя особливість творчості — це систематичне, садистське проведення майже всіх персонажів через усі кола Дантова пекла принижень.

У творах Достоєвського часто описуються найрізноманітніші злочини. Ймовірно, їхні сюжети були почерпнуті письменником за часів його перебування у в'язниці та на каторзі. У творах Достоєвського часто описуються відверті та приховані психопати, кримінальний злочин чи злочинний намір його вчинити. Неврівноваженість, знервованість, підозрілість, агресивність – це лише деякі риси характеру, які проявляються у героїв творів Достоєвського. У такому разі, чи можна вважати їх необхідними складовими т.зв. «російського духу»?

Кадр із фільму «Злочин та покарання»

У «Злочині та покаранні» герої – це алкоголік і ексгібіціоніст Мармеладов, надістерична, самозакохана Катерина Іванівна, сексопат і садист Свидригайлов і навіть тверезо розважливий Лужин, що підло підкидає сотню її Сонечці Мармеладової, щоб обвинуватити. В «Ідіоті» — князь Мишкін, початківець і закінчуючи епілептичним недоумством, прогресивний паралітик, брехун і злодюжка генерал Ардальйон Іволгін, купчик-вбивця Рогожин, Настасья Пилипівна, яка без кінця виставляє напоказ те, що її ще дівчинкою спокусили і на цій підставі з нею стикаються, що влаштовує огидно-огидні провокації; у «Бісах» — огидний красень Ставрогін, епілептики Кирилів і Лебядкіна, приживальник, паразит, зрадник Степан Верховенський, Петро Верховенський, «революціонер», заради того, щоб зірвати бал у дурня-губернатора, що закручує цілий макрокосм інтриг, нікчемності Шигалєв, Віргінський і т. д. з безглуздим вбивством. Кунсткамера дурнів і нікчем нескінченна, повторюється знову і знову. Прохарчин, Шумков, Голядкін, Повзунков, «Людина з підпілля», «Гравець» з його персонажами, що успішно конкурують один з одним у розмаху безглуздостей і підлостей, що здійснюються. У «Підлітку» — архіблагородний Версилов-старший, що тринькає кілька станів, коли в нього голодують діти, який вступає в союз із зовсім уже професійним карним злочинцем Ламбертом для бандитського нападу на свою жертву.

Обкладинка книги «Ідіот»

По суті, більшість героїв творів Достоєвського – це безумці, маніяки, фанатики, злочинці та самогубці. За творами Достоєвського можна вивчати патопсихологію. У багатьох його персонажів — яскраво виражений апатичний або, навпаки, виражається в дратівливості астенічний синдром; вони впадають в агресію, у тому числі спрямовану проти самих себе, стають жертвами галюцинацій і нав'язливих станів, страждають від усіляких неврозів, фобій і порушень особистості, розбещують, вдаються до садизму, мазохізму та морального ексгібіціонізму, закочують істерики, закочують істерики.

Обкладинка книги «Біси»

Не можна не зупинитися також на великій релігійності Достоєвського, яка з'явилася у нього після тривалих бесід із Дубельтом та інсценування страти. Своє друге життя після страти він сприйняв як воскресіння, і з тих пір невпинно проповідував «богоносність» російського народу у своїх творах. Старець Зосима в «Братах Карамазових» звертається устами Достоєвського з повчанням: «Бережіть народ і оберігайте серце його. У тиші виховуйте його. Ось ваш чернецький подвиг, бо народ цей – богоносець».

У своєму знаменитому питанні з «Братів Карамазових» – «Якщо Бога нема, все дозволено?» — Достоєвський вміло підводить недосвідченого читача до відповіді, яка напрошується сама собою. Хоча легко можна вигадати подібну, але протилежну за змістом фразу, наприклад, «Якщо Бог є, чому таке дозволено?», з наступним перерахуванням злочинів головних героїв творів Достоєвського. Але таку фразу цензура ІІІ Відділення стовідсотково не пропустила б. Ще й стратити могли, причому не лише автора фрази, а й людей, які б прочитали її вголос на своїх зборах. Ставлення російської влади до цього питання добре ілюструє викладена вище плачевна історія із зачитуванням молодим Достоєвським листа Бєлінського Гоголю та сучасні історії з інтернет-лайками, які часто потрапляють під 282 статтю КК Росії.

Характерно також, що у творах Достоєвського зовсім відсутній соціальний протест і революційні настрої. Це, звичайно, є однією з основних вимог цензури та таємної поліції до письменників, поетів та сатирик того і нашого часу.

Після каторги Достоєвський став настільки благонадійним, що його навіть допустили до виховання цесаревичів , великих князів Сергія та Павла, дітей Олександра ІІ. Цар Олександр II пам'ятав прізвище Достоєвського ще у справі петрашевців. Майже через 30 років колишній змовник, а нині знаменитий письменник був запрошений стати моральним наставником великих князів. Достоєвський вважав, що необхідне внесення християнських засад у політичну практику держави, у її світогляд. Будучи переконаним монархістом, він намагався закріпити у свідомості влади та народу образ «самодержавства з людським обличчям».

Наразі досі засекречено архівні відомості про всіх агентів ІІІ Відділення. Проте можна навести непрямий доказ співробітництва Достоєвського із царською охоронкою. Цей доказ торкається ксенофобської теми антисемітизму. Антисемітичні вставки у своїх творах були обов'язковими для письменників і поетів, які курувались ІІІ Відділенням, таких як Пушкін, Булгарін, Гоголь та ін. І хоча у своїх особистих розмовах та листах Достоєвський ніколи погано не відгукувався про євреїв, з якими він особливо не перетинався і які йому особисто нічого поганого не робили. Але ось у його «Щоденнику письменника» раптом з'являється махровий антисемітизм, який тому можна назвати замовним. Пізніше, у роки ІІ-ї світової війни, цитати Достоєвського німці навіть використовували у листівках, які скидали на позиції радянських військ. Так, у «Щоденнику письменника» за 1873 рік Достоєвський пише : «…якщо справа продовжиться, якщо сам народ не схаменеться… то весь, у найменший час опиниться в руках у всіляких жидів… Рідки будуть пити народну кров і харчуватися розпустою і приниженням народним…» Єврейська електронна енциклопедія у статті про Достоєвського пише, що «У Достоєвському поєднувалися ксенофобія і ненависть до „інородців“ та „інородних“ віросповідань, що є характерними рисами російського націоналізму нового часу, і глибока релігійна ворожнеча християн.

Слід зазначити, що ті з петрашевців, які не зламалися, згодом цілком очікувано не отримали такої державної підтримки, як Достоєвський. На відміну від них, твори Достоєвського у другій, лояльній половині його життя вже охоче допускалися цензурою до друку та успішно друкувалися великими тиражами. Подібну тверду ломку пережив, до речі, ще один представник „Золотого віку“ російської літератури Чернишевський , але це окрема історія.

У головному творі Достоєвського, написаному ним за 2 місяці до смерті, Федора Карамазова вбиває його син. Чи немає тут аналогії з батьком Федора Достоєвського, якого колись убили його ж власні кріпаки, з наступним згодом, як у житті Достоєвського, так і за сюжетом роману довгим судовим розглядом для встановлення вбивці? Можливе тут і побоювання за своє власне життя в оточенні дітей, які були хворі на епілепсію та пов'язану з нею психічні розлади, як і він сам. Тут помічається явне прагнення письменника до екстраполяції свого життя у свій твір, який був властивий його попередникам: А. Пушкіну в поемі „Євгеній Онєгін“ і М. Гоголю в повісті „Вій“.

Достоєвський прожив 59 років — досить довге життя, порівняно з іншими петрашівцями, багато з яких померли на каторзі, а один з них після інсценування страти навіть збожеволів. У січні 1881 року сестра письменника Віра Михайлівна приїхала до Достоєвським, щоб просити брата відмовитися на користь сестер від своєї частки рязанського маєтку, що дісталася йому у спадок від тітки. Була бурхлива скандальна сцена з поясненнями та сльозами, після чого у Достоєвського почався епілептичний напад і пішла кров горлом. Як писав очевидець, перед смертю Достоєвського його „століття були примружені як би таким же механічно судомним процесом ураженого організму... Він був у повному забутті“ (Б. М. Маркевич — „Московський вісник“, 1881 № 32). Таким чином, його наздогнала спровокована близькими родичами смерть від болісного нападу епілепсії. Причому ці виснажливі епілептичні напади супроводжували його життя після психологічної тортури імітацією страти за наказом російського царя. Того російського царя, якому він служив вірою і правдою до самої смерті, у повній відповідності до своїх установок багатостраждальної „російської душі“.

Якщо у майбутньому Росії знайдеться той „товариш“, ім'я якого напишуть „на уламках самовладдя“ (як писав молодий Пушкін-ліцеїст), він повинен буде викреслити зі шкільної програми список обов'язкової російської класичної літератури. Адже ця програма буквально програмує дітей на певний алгоритм мислення та поведінки, аналогічний такому у Достоєвського та героїв його творів. Цим же можна пояснити й те, що зараз російський народ та його „загадкова російська душа“ не тільки не відкидає, а навпаки, гостро потребує підживлення регулярними дозами російської скріпоносної пропаганди, яку, втім, за якістю неможливо порівняти з тим добротним продуктом ІІІ Відділення 150-200-річної витримки. Можливо, якщо усунути це літературне програмування дітей та дорослих, тоді російський народ перестане воювати за мир у всьому світі, цінуватиме не свою богоносність та інші російські скріпи, а просто хюгге , як данці та багато інших європейських народів. Є велика кількість іншої – якісної, російської, української та світової літератури, яка не пройшла через жорна ІІІ Відділення, яка могла б розірвати це порочне коло самовідтворення пропаганди та прибрати ці класичні граблі на шляху Росії.

Портрет Ф. Достоєвського, намальований О.Літвиновим.