Протягом вихідних на Росії в Хабаровському краю відбулись безпрецедентні для тоталітарної країни події. За різною інформацією, від 12-ти до 40 тисяч людей вийшли на мітинг проти центральної влади. Це при тому, що у місті проживають менше 600 тисяч людей.

Причиною таких незадоволень став арешт губернатора краю Сергія Фургала. Йому інкримінують вбивства і замахи, які він скоїв кілька років тому, проте згадали про це, чомусь, лише зараз. Можливо, справа у тому, що він не представляє партію Путіна «Єдина Росія», а може причина полягає у низькій активності Хабаровська під час нещодавнього референдуму. Хай там як, але зрозуміло, що колишній кримінальний авторитет, який обіймав посаду губернатора, став непотрібним або незручним для Москви.

Цю новину дуже активно обговорюють у мережі. Хтось каже, що це «початок кінця» правління Путіна, хтось навіть не сподівається на такі зрушення, а хтось стверджує, що це просто регіональні «сварки».

То у чому полягають істинні причини протестів і чого від них варто очікувати? Про це журналісту ІА «Вголос» розповіли експерти.

Володимир Фесенко, Голова центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

На жаль, у нас вкрай погано розбираються у справах Росії. Вважати події в Хабаровську початком кінця режиму Путіна було б великим перебільшенням. Це не є якась революція чи щось схоже. Те, що там зараз відбувається, – це поєднання двох різних чинників. З одного боку, на Далекому сході, як і в деяких інших регіонах Росії, під час референдуму по «путінських» змінах до конституції народ проявив свої протестні настрої. Справа у тому, що центр не займається «окраїнами», тому оце незадоволення має соціально-економічний характер. Це також проявилось через низьку явку на голосування за вищезгадані конституційні зміни. Тому в РФ зараз з’явився термін «новий протестний пояс». Раніше головними центрами політичного протесту були Москва і Петербург, а тепер ці настрої проявляються у регіонах, далеких від Москви. Але це було і раніше. Наприклад, у 90-х роках минулого століття така хвиля була у Владивостоці.

Проте, є і другий чинник. Ці протести свідомо і цілеспрямовано організовуються кримінальною командою колишнього губернатора Хабаровського краю Сергія Фургала. Це важливо розуміти і цього, мабуть, у нас не знають. Фургал є представником партії ЛДПР і він походить із кримінального бізнесу 90-х. Його звинувачують у вбивствах конкурентів та в замахах на вбивство. Це головне, що характеризує режим Путіна: таких людей знають, їх підтримують і використовують як управлінців на доволі серйозному рівні. Кримінальні справи проти нього закривали, а зараз цей конфлікт стався лише тому, що Фургал «посварився» із оточенням Путіна. Це все свідчить про кримінальний характер всього режиму Путіна. Тому я б не спрощував ситуацію в Росії та Хабаровському краї зокрема. Там є протестні настрої, але вони штучно «підігріваються» кримінальними угрупуваннями.

Володимир Воля, політолог:

Якщо Путін має перспективу залишатись президентом аж до 2036-го року, а люди попри загрози виходять на такі акції, то це дуже показово

Початком кінця режиму Путіна це поки вважати не можна. Однак, якщо говорити про те, що зараз відбувається у Хабаровську, то тут є яскраві ознаки того, що мітинг був організований прихильниками звинуваченого губернатора. Його звинувачують у кримінальних злочинах, які він нібито скоїв кілька років тому. Тому з одного боку ця акція організована людьми керівника регіону, а з іншого ми бачимо, що на мітинг вийшла велика кількість людей, які розуміють, що влада може чинити репресії. Багато людей вийшли з розумінням, що вони можуть стати об’єктом переслідування з боку російської влади. Тому люди готові виходити на такі масштабні протести проти Путіна. Регіональні еліти, фактично, показали, що вони можуть. Тобто, якщо Путін має перспективу залишатись президентом аж до 2036-го року, а люди попри загрози виходять на такі акції, то це дуже показово. Це певний знак, який дає нам розуміння, що може бути, коли Путін покине свій «трон». Тоді регіональні еліти можуть більш активно відстоювати власні інтереси і права.

Відтак з одного боку нам не варто мати ілюзій, що ця акція щось дасть. Влада її просто «переграє» на свій лад, але це дзвіночок на майбутнє. Я думаю, що Путін, дивлячись на це все, зробить певні превентивні заходи щодо цих регіональних еліт для того, аби «перетрясти» їх. У регіонах, де люди будуть готові до подібних дій, Путін буде щось «коригувати». Але він не вічний і я не виключаю, що після його правління може відбутись такий собі «парад суверенітетів» по всій Росії.

Крім того, ця акція в Хабаровську може стати ключовим фактором для нового балотування Путіна на пост президента. Я вважаю, що це може стати визначним аргументом. Путін може використати це все для того, щоб показати людям, якою слабкою є Росія без нього. Мовляв, різні сили бажають посіяти розбрат в країні, тому краще буде залишити Путіна при владі на невизначений термін. Але це свідчення того, що регіони готові протистояти Москві.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства:

Я давно вважав, що такі речі повинні початись в Росії. Не було зрозуміло лише, звідки воно почнеться, адже неможливо так довго терпіти те, що дозволяє собі російська влада. Тому для мене це не є несподіванкою і рано чи пізно РФ має розпастись. Ба більше, я завжди казав, що Хабаровський край може стати тією точкою, з якої все розпочнеться. Коли я писав матеріали про Росію, то багато людей із Хабаровська залишали свої коментарі. У них склалась ситуація, коли вони вже не могли продовжувати терпіти. Це була відверто звіряча експлуатація природніх ресурсів і селянського етносу, який там проживає. Також у Хабаровську існує загроза від Китаю.

У цій місцевості живуть дуже потужні люди, пращурі яких жили на території Русі-України. Тому не дивно, що все розпочалось саме там.

Плюс так сталось, що цей губернатор Фургал почав робити щось для людей. Ми не знаємо причин, але його слова співпадали з його діями, тобто він не брехав і людям це подобалось. Вони його обрали і таким чином все це структуризувалось. Крім того, у Фургала є багато однодумців на різних рівнях: від місцевого до парламенту. Тому тут багато факторів зійшлись, а Жириновському необхідно захищати одного зі своїх лідерів, інакше і йому прийде кінець.

Кирило Сазонов, політолог:

Давайте візьмемо до уваги історію. У Хабаровському краю колись була українська республіка Зелений Клин, тому там залишилось багато етнічних українців. Думаю, такий от потяг до волі та свободи передається із покоління в покоління і вони бунтують проти Москви.

Це конфлікт на місцевому рівні, їхній губернатор не з партії «Єдина Росія», а з «ЛДПР». Також хабаровський край дав дуже низькі результати на референдумі за поправки в конституцію та продовження президентських повноважень Путіна. Тому Сергія Фургала заарештували і вирішили депортувати в Москву. Накопичений негатив до столиці помножився на ці дії і люди повстали. Москва реально «висмоктує усі соки» зі своїх регіонів і Хабаровськ не є винятком, тому причини цих протестів зрозумілі.

Але найцікавіше тут те, що поряд є Китай, він межує із цією територією. Поки що Пекін мовчить і спостерігає, але ситуація може вийти дуже схожою на Крим чи Донбас. Таким чином карма повернулась до Путіна. Китай завжди розглядав цю територію як поле власних інтересів, тому рано чи пізно він втрутиться, питання лише, коли саме. Можливо і зараз.

Україна, у свою чергу, могла б зараз дуже гарно «потролити» РФ. Ми могли б виступити із закликом до Москви, щоб вона почула голос Хабаровська, дала йому особливий статус і таке інше.

Роман Гурський, ІА «Вголос»

roman.hurskyi
Roman Hurskyi

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації