За 15 тисяч гектарів біля міста Дніпро ведеться боротьба, втрутилась Дніпропетровська обласна прокуратура.
Як пише Інформаційне агентство «Антикорупційна правозахисна рада„, яка провела з цього приводу журналістстьке розслідування, йдеться про ймовірне рейдерське захоплення. При цьому на їх боці раптово виступили відомі ЗМІ: "DSnews", «Факти», «Фокус», «Главком»...
Цитуємо матеріали за посиланням:
Лазаренко, Коломойський, «Приватбанк» та схема захоплення землі агрофірми «Наукова»
У дев'яності роки велике підприємство агрофірма «Наукова» володіла 25 тис га землі (поля сільського господарства), майном п'яти колишніх колгоспів, у тому числі нерухомістю, Дніпропетровським лікеро-горілчаним заводом, Дніпродзержинським молокозаводом, транспортним підприємством, холодокомбінатом.
Петро Кириченко, бізнесмен головний свідок у справі Лазаренка, підтвердив, що з 1994 по 1997 роки на його рахунки в банках Польщі, Швейцарії і США надходили гроші від агрофірми «Наукова», компанії «Ітера», фірм Юлії Тимошенко, Дитятковського та інших українських бізнесменів. Пізніше всі ці гроші Кириченко перераховував на рахунки Лазаренка у Швейцарії. Мова йшла про відмивання грошей через «Наукову», у чому підозрювали колишнього прем'єр-міністра України.
При цьому в даний період агрофірма «Наукова» мала непогані показники. Нам вдалося поспілкуватись з одним співробітником, який працював у ній в середині дев'яностих, коли в Україні була фінансова криза, зарплатню затримували місяцями, а інфляції пожирала всі доходи. Він назвав агрофірму «Наукова» в той період «островом стабільності», оскільки йому без серйозних перебоїв платили.
У 2004 році видання «Україна молода» писало про скандал навколо земель та майна агрофірми «Наукова». Селяни вимагали розподілити землю між ними, перекривали трасу Дніпропетровськ-Київ, сідали на рейки. Дніпропетровська обласна рада дала згоду на передачу майна науково-виробничої дослідної агрофірми «Наукова» з державної до комунальної власності, але із застереженням: окрім ухвали депутатів, для зміни власності «Наукової» потрібне рішення Української академії аграрних наук. Віктор Янукович, який в ті часи обіймав посаду прем'єр-міністра України, віддав доручення Академії «відпустити» свою власність.
Внаслідок цього скандалу сталося відчуження від держави десяти тисяч гектарів агрофірми «Наукової» на користь місцевих сільських рад.
«Приватбанк» поспішає на допомогу
Землю «відпустили», але реалізувати формулу «все розділити та роздати» не вийшло. У 2004 році до Господарського суду Дніпропетровська звернувся «Приватбанк», який належав Коломойському. Як кредитор «Наукової», він вимагав визнати агрофірму банкротом. Її борги становили 300 мільйонів гривень, сто сорок два з яких – перед «Приватбанком».
«Приватбанк» запропонував розрахуватись з боргами перед іншими кредиторами, а також інвестувати в агрофірму за умови, що вона буде реорганізована. 1 липня 2004 року заступник голови Дніпропетровської ОДА Микола Волосянко повідомив, що влада піде на цей крок. За його словами, «Привабанк» пропонує прийнятне рішення, лише перешкоджає Академія аграрних наук України, до складу якої входила «Наукова». «Академія пропонувала нам узяти на себе оперативне керування агрофірмою, але ми теж не поспішали цього робити, оскільки розуміли, що відразу постане питання про повернення боргів „Наукової“, які сягають 300 мільйонів гривень», – сказав Волосянко. Але врешті-решт Академія погодилась.
«Приватбанк» поставив умову: «Наукову» повинен очолити Петро Кучеров. До цього він займав посаду начальника охорони екс-депутата Верховної Ради Миколи Агафонова, який на момент виборів у 1998 році керував агрофірмою. Петра Кучерова призначили, й до цього часу він залишається її директором.
Ось так запровадили схему відчуження: штучно запустили процедуру банкрутства, щоб надалі отримати контроль над землями та майном підприємства. Як писала в 2004 «Україна молода», «навряд чи людям слід розраховувати на розпаювання майна — найімовірніше, його „роздерибанять“ між собою кредитори».
Отже, група Коломойського стала інвестором агрофірми «Наукова». Було призначено арбітражного керуючого, який відповідав за санацію – заходи відновлення фінансової спроможності агрофірми. Фактично арбітражний керуючий отримав повноту влади. Але чи діяв він в інтересах держави? Або й надалі запроваджував схему відчуження?
З одного боку, реально агрофірмою розпоряджалися люди Коломойського. А з іншого, бажано було довести її до краху. У такому випадку «Приватбанк» був би першим у черзі, коли почали б за борги віддавати землі та майно.
Це типова схема захоплення державної власності, так збагатились всі українські олігархи під час стихійного розкрадання багатств держави. Велике радянське підприємство доводять до плачевного стану. Паралельно вішають локшину про відкритий ринок, інвестиції, «ось коли буде хазяїн, запрацює». Оголошують реорганізацію. А далі підприємство з майном, нерухомістю та землями за ціною, яка в десятки разів менша за реальну, віддають шахраям.
Не дивно, що агрофірмі «Наукова» так і не вдалося вирватись з боргів, тому в 2011 році було оголошено процедуру ліквідації, яку схвалив «Приватбанк». Строки ліквідації встановили – один рік. Але завершити її не змогли, справа про банкрутство до цих пір перебуває в господарському суді на розгляді.
У 2016 році відбулася націоналізація «Приватбанку». Таким чином, державне підприємство відтепер було боржником державного банку.
Схема захоплення землі та майна агрофірми «Наукова» найшла на камінь, але хто сказав, що не можна викрутитись?
Під час написання цієї статті Коломойський, якого звинувачують в шахрайстві та відмиванні грошей, знаходиться в СІЗО. «Економічна правда» в своєму журналістському розслідуванні вказує, що в рейдерстві в 2023 році приймають участь люди, пов'язані з групою «Приват». Але наскільки причетний до цього Коломойський особисто, або ж ми маємо справу зі своєрідною «самодіяльністю» певних осіб, на цей час важко сказати.
Проте факт залишається фактом: схема захоплення землі агрофірми «Наукова» в процесі, які ж подробиці?
Переходимо до плану Б
У 2019 році суд призначив ліквідатором агрофірми «Наукова» Олександр Чикильдіна, цікава особа В «Економічній правді» про нього писали наступне: «З 2020 року „Наукова“ різко скоротила штат і має чотири працівники, з яких двоє, найімовірніше, директор та бухгалтер. Як вона засіває великі площі? „ЕП“ звернулася з цим питанням до ліквідатора „Наукової“ Олександра Чикильдіна. Він кілька разів просив перенести розмову, а потім перестав брати слухавку».
А в січні 2023 року уряд перевів підприємство до Фонду державного майна з боргом 300 мільйонів гривень.
Майно державного підприємства передають до Фонду державного майна, невже в цьому є проблема? Але чомусь керівництво агрофірми вирішило, що є (здогадайтесь, чому). Підприємство оскаржило в суді акт прийому-передачі активів, окрім земельних ділянок.
Далі розпочали реалізовувати схема захоплення державної землі, новий етап. Розібратись журналістам у тому, що насправді відбувається навколо «Наукової», виявилось нелегкою справою, але в наступному ми з'ясували, що були організовані театралізовані суди, і пазли склались.
ЗМІ поширили одноманітну інформацію про те, що у «вчителів» прокуратура забирає землю. А це ж погано, як і побиття дітей, чи не так?
Але в журналістському розслідуванні ми поставили питання: а що в законі? Оскільки громадянське суспільство є лише там, де керуються законами, а не яскравими емоційними епітетами.
Так у чому ж полягала «Санта-Барбара» навколо земель агрофірми «Наукова»?
Бойовим «інвалідам» дуже потрібні 15 тисяч гектарів землі, щоб годуватись
28 листопада 2023 року ЗМІ поширили статтю: «Вчителі Дніпропетровської області відстоюють свої права на землю агрофірми „Наукова“ в суді».
Настільки пафосна назва без фактичних змін кочували в медіа-просторі. Текст публікації не змінювали також, його просто передруковували.
За «вчителів» вступилися наступні відомі видання з великою аудиторією: "DSnews", «Факти», «Фокус», «Главком» та інші. Або ж у «вчителів Дніпропетровщини» дуже багато грошей, щоб оплатити публікації у відомих виданнях, або ж відомі видання так переймаються долею «вчителів Дніпропетровщини», що всі як один вирішили їх підтримати.
Вони ж «вчителі».
Публікація починалась зловісно: «Дніпропетровська прокуратура втрутилась в судовий процес між мешканцями села Шевченко та агрофірмою „Наукова“ щодо права на земельні ділянки, стверджуючи, що в людей немає права на землю».
Звичайний читач так і подумає: «Нє, ну скоти?! У вчителів землю відбирають, мусора!»
Цитують позицію представника «вчителів», голови громадської організації «Громада Придніпров'я». Він говорить, що агрофірма «Наукова» користується великими масивами земель, які розташовані на території Миколаївської ОТГ, але користується незаконно. І навіть в суді це двічі визнали. Ця клята агрофірма чинить перешкоди мешканцям, які, напевно, там картопельку з кропчиком хочуть посадити. А 10 серпня 2023 року суд заборонив агрофірмі втручатись в їхні справи, мовляв, земля не ваша, а звичайних людей, вільних українців, хазяїв на своїй рідній землі. Але прокуратура втрутилась. Коли ж закінчиться це знущання, люди добрі?!
Не зовсім зрозуміло, до чого тут вчителі, про них не слова, але загальна картина зрозуміла: що ж це на Вкраїні робиться, землю в людей забирають?!
Не зовсім зрозуміло, до чого тут вчителі, про них не слова.
А от «інваліди» до землі відношення мають, як з'ясувалось в наступному.
Оскільки за ГО «Громада Придніпров'я» стояли ті ж самі люди, які організували громадську організацію «Інвалідів „Карітас“. Її створили в 2019 році, і так, вона навряд чи має відношення до інвалідів. Як пише „ЕП“, „у публічному доступі не вдалося знайти детальну інформацію про діяльність «Інвалідів „Карітас“, крім судів з уже державним Приватбанком. „ЕП“ звернулася до Дорошенка з питанням про роботу ГО, проте наразі не отримала відповіді».
Цинізму додає й той факт, що громадська організація не пов'язана з місією допомоги інвалідам Греко-католицької Церкви «Карітас», аде назва одна.
Існує таке підприємство об'єднання громадян «Врожай перемоги» громадської організації «Інвалідів „Карітас“. Саме це підприємство намагається захопити державні землі агрофірми „Наукова“.
Але чому інваліди, що з легенда така?
Справа в тому, що „інвалідом“ назватись в цьому випадку вигідно. По-перше, право постійного користування землею можуть набувати організації осіб з інвалідністю, а також їхні підприємства. По-друге, вони сплачують за оренду лише 1% від визначеної вартості ділянки замість 8%.
Причому „інваліди“ не першій рік перебували в добрих стосунках зі „смотрящими“ за агрофірмою „Наукова“. Доки в господарський судовий процес навколо неї підкидували дров, щоб тримати агрофірму в стані, коли нею можна крутити, як заманеться, „інваліди“ через лазівку освоювали її землі.
Як пише „Економічна правда“, керівництво „НауковоЇ“ на аукціонах продавало „біологічні активи“ – дозвіл виростити врожай на засіяних ділянках. Цей взагалі дуже, м'яко кажучи, дивний підхід на аграрному ринку. Собівартість цієї сумнівної справи – понад 130 млн грн, а користувались пропозиціями за 140. Тобто користувались тисячами гектарів фактично безоплатно, ось вам засіяли, вирощуйте та реалізуйте.
І хто ж купував лоти „Наукової“? ТОВ „Кодацьке-Агро“, дуже цікава організація. Так, цікава, оскільки власником 94,99% її через фірму „Агроцентр-плюс“ є ГО „Інвалідів «Карітас».
Отже, наші «інваліди», як виявилось, давно в добрих стосунках з керівництвом агрофірми «Наукова».
Схема захоплення землі агрофірми «Наукова», крок 1: Миколаївська сільська рада розпоряджається землями агрофірми «Наукова»
Для того, щоб зрозуміти, як реалізується рейдерство, варто звернутись до певних документів.
У 1998 році було видано Державний акт на право постійного користування землею серії ДП ДН 034201 агрофірмі «Наукова», таким чином у її постійне користування надійшли земельні ділянки загальною площею 25564,7 га.
16 жовтня 2002 року за позовом Миколаївської сільської ради Державний акт на землю визнано недійсним.
Але апеляційний господарський суд рішення змінив 8 січня 2003 року. Було встановлено, що Державний акт не є дійсним лише в частині, що стосується земель площею 4848 га, які розташовані в межах Миколаївської сільської ради.
А 23 квітня 2003 року Орджонікідзевська сільська рада через суд отримала 5462,0 гектарів землі агрофірми «Наукова».
Отже, в агрофірми «Наукова» залишилось близько 15 тис га.
Ці суди важливі для розуміння того, що трапилось в останній час.
«Інваліди» пішли в бій в 2021 році (фігурують наступні особи: Дядюк Т.М., Годієнко Н.В., Нікітенко Н.С.) та звернулись до Миколаївської сільської ради з проханням надати дозвіл на виготовлення проектів відведення земельних ділянок. Мова йшла про жалюгідні 2 гектари землі, мовляв, дрібниця, не помітите. І Миколаївська сільська рада віддала «інвалідам» цю ділянку.
І все б добре, але ця земля – державна. Та розпоряджалася нею не сільрада, а агрофірма «Наукова». Проте сільраду це не зупинило: беріть землю, любі «інваліди», користуйтесь, ми дозволяємо.
У відповідь на це агрофірма звернулась до суду, мовляв, якого біса нашу землю віддали «інвалідам»? Вона навіть залучила експерта, який провів судову експертизу земельно-технічного дослідження. Висновок був наступним: земельні ділянки відносяться до агрофірми «Наукова».
Може виникнути питання: з «інвалідами», як ми бачимо, керівництво мало фінансові стосунки та, напевно, дружило. Чому ж виник цей конфлікт? Якщо «інваліди» були в змові зі «смотрящими» за агрофірмою, навіщо тоді вона розпочала судитись?
Відповідь проста: ми маємо справу з театралізованим судом. Це коли через суд необхідно протягнути якесь рішення, і для цього сторони домовляються погратись в процес.
Ця маніпуляція відома. Так, у журналістському розслідуванні про незаконне будівництво житлового комплексу Порт-сіті, яким займається «великий будівельник» Єрмолаєв, ми як раз зіштовхнулись з таким театралізованим судом.
На порушення будівельних норм, особливо пожежних, які неможливо виправити, нецільове використання та захоплення землі, а також інші пречудові деталі комплексу, в якому апартаменти «втюхують» заможним людям, вказували експерти в своїх висновках.
Але яким чином можна «узаконити» ось таке незаконне будівництво?
Підрядник, якому замовили Порт-сіті, раптово подає до суду на замовника. У позові він вказує: будувати відмовляюсь, оскільки тут порушення на порушенні – і будівельних норм, і норм безпеки, інакше кажучи, повний швах.
Причому підрядник надає документи, де ці порушення були зафіксовані.
Уже дивно: підрядник, який з самого початку бачив, що тут усе незаконно, уклав договір, а потім на замовника почав гавкати.
Дивним це лише виглядає, оскільки насправді був організований театралізований судовий процес. І підрядник виконував свою роль. Суддя Господарського суду Я.С. Золотарьова відмовила підряднику повністю. Її позиція: так, є документи, які порушення фіксують, але вони «неправильні». А ось є інший експерт, він вважає інакше. До нього ми і будем прислухатись. Тому, підрядник, бери молоток та цвяхи і йди будувати з чистою душею.
А якщо в майбутньому відкриють кримінальну справу (а справи відносно Порт-сіті відкривали), або ж виникнуть інші проблеми, завжди можна показати вказане Рішення суду, мовляв, суд завірив, усе законно. Так що не лізьте.
Тобто театралізовані суди необхідні для того, щоб «узаконити» правопорушення.
Саме так і відбулося з аферою навколо «Наукової». Було зрозуміло, що рішення Миколаївської сільської ради розпорядитись державною землею, яка їй не належить, сумнівне, його можна легко рознести, як і всю схему. Тому виникла потреба протягнути його через суд, щоб потім усім незгодним показувати рішення, мовляв, відчепіться.
Тому можна припустити, що керівництво агрофірми «Наукова» насправді тут виступило не на боці держави, а грало відведену роль.
10 серпня 2023 року суддя Дніпропетровського районного суду О.М. Бойко виніс Рішення: відмовити агрофірмі.
А Державний акт на землю повністю визнати таким, що втратив чинність.
Тобто втратив чинність взагалі, а не в певній частині, як це було раніше.
Аргументи? Підстави? Вони не потрібні, суд так вирішив, усі вільні.
Отже, фактично було здійснене рейдерське захоплення, 15 253 га землі тепер не належали державі.
Схема захоплення землі агрофірми «Наукова», крок 2: ще один театралізований суд, тепер відносно сільських рад
Паралельно з цим було ще звернення до Миколаївської та Сурсько-Литовської рад від «інвалідів» надати в ПОСТІЙНЕ (!!!) користування їм землю.
Землю, яка за Державним актом від 1998 року належала агрофірмі «Наукова» та перебувала в державній власності.
Але раптово «інвалідам» відмовили.
Що ж так, тут дозволяють, а тут відмовляють, яка логіка?
А логіка є, бо перед нами підготовка до інших театралізованих судів.
У сільрадах відповіли: землі перебувають в розпорядженні Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області, хотіли б вам, рідні інваліди, надати, проте не можемо!
Але «інваліди» з цим не погодились, вони звернулись до суду. У своїх позовах написали: ні, геть Держгеокадастр, геть агрофірму «Наукова», ми вважаємо, що землі знаходяться в комунальній власності. «Ми вважаємо», зрозуміло? І нам начхати, що там у законі, документах. Комунальна земля – і все. І ви повинні надати її нам у ПОСТІЙНЕ користування негайно.
Так, «інваліди», з одного боку, давили на те, що вони ж «інваліди», аж розплакатись хочеться, а з іншого, вимагали в такому тоні, нібито й насправді їм зобов'язані віддати ці землі в ПОСТІЙНЕ користування, тисячі гектарів.
Бо вони ж «інваліди».
Ось декілька характерних цитат з Ухвали Дніпропетровського адмінсуда, які прояснюють позицію «інвалідів» (приготуйте хусточки!):
«Підприємство об`єднання громадян „Врожай Перемоги“ Громадської організації „Інвалідів «Карітас» є сільськогосподарським підприємством, основним видом діяльності якого є вирощування зернових культур... Єдиним засновником (учасником) підприємства позивача є Громадська організація «Інвалідів „Карітас“, яка є громадською організацією осіб з інвалідністю України, основною метою діяльності якої є забезпечення рівних прав і можливостей осіб з інвалідністю та їх соціального захисту, виявлення, усунення перепон і бар`єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб таких осіб, у тому числі стосовно доступу їх нарівні з іншими громадянами до об`єктів фізичного оточення, транспорту, інформації та зв`язку, а також з урахуванням індивідуальних можливостей, здібностей та інтересів – до освіти, праці, культури, фізичної культури і спорту, надання соціальних послуг, залучення осіб з інвалідністю до суспільної діяльності, здійснення громадського контролю за дотриманням прав осіб з інвалідністю, представництва їхніх інтересів та усунення будь-яких проявів дискримінації стосовно осіб з інвалідністю, а також захист прав, як споживачів, членів Організації та будь-яких інших осіб, що потребують такого захисту».
Хник-хник, Боже, святі люди!
Цитуємо далі:
«ПОГ „Врожай Перемоги“ звернулося до суду за захистом свого порушеного права, яке проявляється в тому, що оскаржуваним рішенням відповідача позивачу було відмовлено в наданні в постійне користування земельних ділянок».
«29.08.2023 ПОГ „Врожай Перемоги“ отримало лист від ДП „НВД АФ «Наукова» НААН“ України зі змісту якого видно, що згідно позиції державного підприємства, земельні ділянки, які позивач має намір отримати в постійне користування, перебувають в розпорядженні Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області. Позивач з такою позицією не погоджується, та вважає, що земельні ділянки належать до комунальної власності».
Позивач «вважає». Має право, начхати на закон. Бо вони ж «інваліди»!
«…існує ризик, що відповідачем або будь-яким органом державної влади України можуть бути вчиненні дії, направленні на незаконне розпорядження спірними земельними ділянками».
Живете ви у своїй квартирі, приходять «інваліди» та вимагають її віддати в постійне користування, мовляв, ми ж «інваліди». А потім ще до суду звертаються: нехай це негідник піде, оскільки він може «вчинити дії, направленні на незаконне розпорядження спірною квартирою».
Ось такі бойові «інваліди».
Хуцпа в чистому вигляді.
І що ж суддя Голобутовський?
А ось що:
«Заяву Підприємства об`єднання громадян „Врожай Перемоги“ Громадської організації „Інвалідів «Карітас» задовольнити частково.
ЗАБОРОНИТИ (!!!) Сурсько-Литовській сільській раді Дніпровського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04339787) та органам державної влади України вчиняти будь-які дії щодо розпорядження земельними ділянками“.
Тобто яка мета була досягнена? Фактично, агрофірму „Наукова“ вибили з гри, відтепер вона не мала права розпоряджатись власними землями.
Це перше.
І друге: суд зазначає, що він погоджується з вірогідністю порушення прав „інвалідів“, „інвалідам“ землю правильно було б віддати, але, але, але…
„Суд робить висновок про те, що в даному випадку позивачем доведено існування реальної загрози завдання шкоди його правам, свободам та інтересам внаслідок невжиття заходів забезпечення позову, та того, що захист прав, свобод та інтересів позивача стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат“.
„Існує реальна загроза, яка полягає в неможливості завершення процесу отримання позивачем земельної ділянки“.
А щоб це „але“, ця „загроза“ зникла, у гру вступили Сурсько-Литовська та Миколаївська сільські ради витребувати на користь територіальних громад 13 тисяч гектарів агрофірми „Наукова“.
Навіщо цей крок? Усе просто: якщо землі переведуть з державної власності до комунальної, тоді „інваліди“ без проблем отримують їх у ПОСТІЙНЕ користування.
Ось така схема захоплення землі агрофірми „Наукова“, фокус-покус.
І все було б добре, якби не втрутилась прокуратура.
Дніпропетровська обласна прокуратура подала апеляцію
9 листопада 2023 року Дніпропетровська обласна прокуратура звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області, Фонду державного майна України та Регіонального відділення Фонду державного майна України.
З позиції прокуратури, відбувалося захоплення землі агрофірми „Наукова“, що перебувала в державній власності.
Саме в цей період і почали з'являтися статті у великих всеукраїнських виданнях про „вчителів“, в яких нібито забирають землю.
У своєму обґрунтуванні прокуратура посилалась на ст. 116, 117, 125, 126 Земельного кодексу України.
02.10.2023 року було скасоване Рішення Дніпропетровського районного суду в справі 175/984/22 від 10.08.2023. Це саме те Рішення, в якому „інвалідам“ за рішенням Миколаївської сільської ради віддали землю агрофірми „Наукова“ та відмінили Державний акт на право постійного користування останньою 15 тисячами га землі.
28.11.2023 року Дніпропетровською обласною прокуратурою оскаржені ухвали Дніпропетровського адміністративного суду від 05.09.2023, якими заборонено органам державної влади здійснювати дії щодо розпорядження земельними ділянками ДП „НВА «Наукова» НААН.
Щодо претензій сільрад на землю «Наукової», у прокуратурі вказують, що їхні вимоги обґрунтовані посиланням на суди 2003 року, коли на їхню користь вилучили 10 тис га. Проте ці судові рішення вже виконанні, які ж можуть бути питання ще?
5 грудня 2023 року головуючий суддя Єлізаренко І.А., судді Красвітня Т.П., Свистунова О.В. задовільнили позов Дніпропетровської обласної прокуратури повністю (посилання на Постанову).
Сподіваємось, що посягання на державні землі «Наукової» відбиті остаточно.
Матеріали взяті за посиланням.