Компанія, яка займалась обслуговуванням атомних електростанцій, більше не є державним підприємством/

«Енергоатом» реорганізували в акціонерне товариство: які наслідки це може мати для населення? Це питання аналілзують в ІА ГО «Антикорупційна правозахисна рада».

У період свят, коли відбулася потужна ракетна атака на міста, загубилась новина про реорганізацію великого державного підприємства, від якого залежить виробництво та постачання електричної енергії для населення.

29 грудня 2023 створили АТ «Енергоатом», ось відповідне рішення. Згідно з рішенням Уряду, акціонерне товариство є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та обов'язків ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія „Енергоатом“ із дня державної реєстрації товариства.

„Енергоатом“ забезпечує понад 50% потреб країни в електроенергії, і в нього важливі функції і під час війни, і в мирний час. Сьогоднішнє рішення уряду відкриває шлях до довгострокових інвестицій в енергетичну сферу, яких дуже потребує українська економіка. Перетворення підприємства в акціонерне товариство також є необхідною складовою для ефективного та прозорого управління цією стратегічною компанією», – наголосила перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко.

Як співає, як співає! Але насправді це може мати серйозні негативні наслідки як для звичайних українців – побутових споживачів, так і для бізнесу.

Навіщо створювати АТ

Коли в нашій країні державне підприємство реорганізують в акціонерне товариство, це створює великі корупційні ризики. «Піплу» на вуха вішають локшину про те, що 100% акцій буде належати державі, отже, не йдеться про продаж. Скандують: нам потрібні інвестиції. Обіцяють: буде ще краще працювати.

Але саме через цю схему в Україні й розкрадали всі великі державні підприємства. Ще в 90-і співали: «ось з'явиться хазяїн, воно запрацює», «коли воно державне, то всім начхати, але хазяїн прийде – порядок наведе», «підприємство потребує вливання грошей, а для цього його потрібно змінити», «нові гроші – нова кров». Але потім виявлялося: реорганізація створює лазівки відчуження державного майна, нерухомості, землі. Так і з'явились олігархи з дрібних «бандосів», які через схему «створимо акціонерне товариство» вчинили «дерибан» країни.

Цю схему використовували активно в дев'яності роки. Цю схему використовували активно після 2014 року. Цю схеми використовують активно й в наші часи.

Так, ми писали про ризики відчуження майна в АТ «Укрпошта». А нещодавно ми провели журналістське розслідування про захоплення агрофірма «Наукова», у володінні якої понад 15 тис га землі, майно, нерухомість. Відносно останньої сказали в Коломойського: ми хочемо інвестувати в підприємство. Але це означало отримання над ним повного контролю, оскільки кого гроші, той диктує.

Коли вказують про план довгострокових інвестицій, а саме цю мету переслідує Кабмін, який провів реорганізацію, то це фактично означає початок прихованого продажу.

Так, існує заборона на приватизацію, але вона з часом обходиться. Ось вам інвестиції, тримайте. Що, проїли їх, тепер боржники? А як розплачуватись будете?

Це фактично легкий спосіб продажу без конкурсу, за вартістю, яка нижче ринкової.

Але нам скажуть: такого не буде. Не буде? Тобто з «Укрзалізницею», «Укрпоштою», «Обленерго», сотнею великих державних підприємств відбулося, а у випадку «Енергоатому» не буде?

ЧИТАТИ ДАЛІ