Прочитавши цю новину, згадав ситуацію, в яку потрапив кілька років тому. Будучи в Барселоні, потрапив на Каталонський Майдан — події, пов'язані з бажанням каталонців здобути незалежність від Іспанії.
Вся Барселона тоді була оздоблена смугастими каталонськими прапорами. З вікон та на дахах будинків вивішували червоно-жовті полотнища. Поліції було не дуже багато. Обстановка в місті — досить спокійна. На Площі Каталонія, в центрі скверу було встановлено з десяток наметів. Але не таких грунтовних, як на нашому Майдані, а туристичних Мade in Сhina.
Стояв і стіл, за яким сиділи активісти та роздавали (і продавали) різну символіку свого руху. У Каталонському парламенті тоді були події, які викликали інтерес у всього світу. Лідером Каталонського незалежного руху обрали Карла Пучдемона, і серед атрибутики, що розповсюджувалася на Площі Каталонія, були і картонні маски із зображенням свого лідера, які мали гумки для кріплення на голові. Я також узяв таку маску.
Наступного дня від площі організували масовий забіг вулицями Барселони, де всі учасники були в цих масках. Я, як іноземець, вирішив не брати участь у цьому. Сепаратиській рух і у нас в Україні був проблемою, тому я відмовився. Хоча, оточуючі мене люди, весело і без якихось проблем, неодноразово пропонували приєднатись. Ще там було телебачення та ін. медіа.
Незабаром після цих, підкреслю — дуже мирних заходів, я вирішив з'їздити до Андорри. Декілька автобусів на добу йдуть з центральної автостанції Барселони. 200 км, з поступовим набором висоти та ми під'їхали до кордону.
Андорра не входить до «Шенгену», тому кордон реально працює. Прикордонник вибірково просив показати вміст сумок. Я опинився серед тих, кого бажали перевірити. Український паспорт там не є дуже розповсюдженим.
Коли іспанський прикордонник побачив у мене «каталонські сувеніри», а ви розумієте — для Іспанії це болісна тема, він напружився, попросив показати, що я ще отримав на Майдані.
Справжній шок на його обличчі з'явився, коли я дістав картонну маску Пучдемона, який, зі зрозумілих і в Україні причин, там вважається сепаратистом та злочинцем. Після цього навіть два нелегали з Аргентини, які не мали валідного «Шенгена» і були висаджені з автобусу, перестали так цікавити охоронців кордону.
Підійшло підкріплення, яке нервувало і цікавилося, чому український громадянин підтримує сепаратистів Каталонії (!). Звичайно, це було в рамках пристойності і, розібравшись, що я не сепаратист (!), прикордонники мене попросили залишити цю маску у них. Якщо, звичайно, я хочу потрапити до Андорри.
А про саму країну, столиця якої є найвисокогірнішою в Європі, мова — каталанська, автостанція якої розташовується на 100% над гірською річкою, а в центрі столиці стоїть унікальний монумент авторства каталонця Сальвадора Далі «Шляхетність часу», розповім іншого разу.