site.ua
топ-автор

Про український Ютуб, українську мову та єдність. Лонгрід (довгочит?)

Взагалі, наступні думки дозрівали в мене дуже довго і я планував розписати кожну з них окремо. Але все ж взаємозв'язок між тезами досить тісний, тому об'єднаю все в одному пості. Вибачте, що вийшло багато тексту.

Більшість із вас скоріш за все знає, що я є керівником проєкту Alpha Centauri. Вже майже вісім років ми розповідаємо людям про космос, перекладаємо цікаві відео з англійської мови, створюємо щось своє, проводимо прямі трансляції.

Але міцно взятися за україномовний напрямок ми змогли лише рік-півтора тому. І на те є декілька причин.

Перша (і найголовніша) - вільний час та гроші. Щойно російськомовна Альфа Центавра дозволила мені позбутися іншої роботи, з'явилося багато вільного часу, який я скоро зміг направити на ведення українського каналу, на локалізацію веб-сайту та залучення україномовних користувачів. До цього я такої можливості просто не мав.

Друга причина - аудиторія. Лише 6-7 років тому україномовний ютуб зароджувався, лише 3-4 — почав розвиватися. До того моменту більшість українців, в тому числі тих, хто спілкується в побуті саме рідною мовою, залюбки споживала російськомовний контент. Витримати конкуренцію було занадто важко. Можна мати якісну картинку, чудовий сценарій, прекрасний монтаж та звук. Але якщо новий глядач знаходить тебе раз на тиждень, це проблема. Проєкт не розвивається, а залишається маленьким клубом для своїх.

Ютуб же потребує постійного розвитку. В описаному в попередньому абзаці немає провини українського глядача. Просто ще 4 роки тому (а багато в чому навіть сьогодні) для Ютубу Україна залишалася країною колишнього СССР. Що поділяє російські контентні інтереси, російську інформаційну повістку та не потребує власного контенту. Завдяки роботі українських блогерів цю систему вдалося трохи виправити. В українські тренди потрапляють україномовні відео, а в рекомендаціях можна знайти нові цікаві канали талановитих авторів.

Отже, без купи вільного часу та без постійного росту каналу займатися ютубом майже неможливо. Лише нещодавно в Україні популярності набув Патреон, лише нещодавно алгоритми Ютубу стали більш чутливими до нашої мови. І, на моє щастя, саме тоді знайшлася людина, що запропонувала допомогу з україномовним контентом. Людина, що знає мову краще за мене і мала час на переклади найцікавіших відеороликів. Саме ці відео продовжують виходити на каналі й зараз (найближчими днями буде дещо новеньке).

Тому десь до 2018-2019-хх років україномовний ютуб залишався полем для справжніх суперменів та вандервумен: людей, що готові були створювати контент для аудиторії невеликого розміру, усвідомлюючи, що принаймні в найближчий час вони не матимуть з цього ніякого особистого профіту. Це люди, які любили мову настільки, що вагому частину вільного часу покладали на її популяризацію. Та на те, щоб український глядач мав що подивитися.

Саме завдяки цим суперменам та вандервумен сьогодні український ютуб почав активно розвиватися: на майданчику з'являються нові автори, туди заходять хоча б якісь кошти. А ми маємо канали, на яких дізнаємося новини зі світу ігор та кіно, навчаємося, вивчаємо історію Батьківщини, спілкуємося та сміємося. Все це — українською.

Український ютуб має проблеми. Він ще дещо кострубатий, він лише формує тренди та власні правила. Але це все підліткові проблеми, проблеми росту та розвитку. Це все переживав і англомовний ютуб, і, вибачте, російськомовний. Це етап, що триватиме декілька років. Підростатиме покоління, що народилося після Помаранчевої революції, зростатиме потенційна аудиторія. Ростимуть перегляди, з'являтимуться нові формати. Щобільше Україна віддалятиметься від Росії, тим більші гроші з'являтимуться в україномовному ютубі. Тим більш привабливим він ставатиме для новачків. Тим більш зрозумілою буде роль тих людей, які говорили на майданчику українською у далеких 2012-2013-хх роках. Тим рідше перед молоддю ставатиме питання, якою мовою заводити блог. Цього питання взагалі колись не буде. Бо навіть сьогодні культурний розрив з країною-агресором став достатньо вагомим, аби в Тік-Току були тисячі орієнтованих виключно на українського глядача мікроблогів.

Серед очевидних проблем я б також виділив залишкове відчуття меншовартості, що примушує певну частину будь-якої україномовної аудиторії спрямовувати тонни негативу на людей, що роблять контент українською. Хтось чіпляється до англіцизмів. Хтось - до обмовок або, не припусти Аллах, русизмів. Хтось не задоволений м'якістю літери "Г" в "Телескопі імені Габбла", а хтось вимагає повернутися до "Телескопа імені Хаббла". Я не жартую, на каналі Alpha Centauri Ukraine є декілька постійних глядачів, які майже під кожним відео висловлюють саме лише незадоволення.

Верховенство форми над суттю — це лише ще один симптом росту. Бо очевидно, що разом з авторами та самим Ютубом зростає і аудиторія. І не для того я публікую в фейсбуці скріншоти подібних "невдоволених", аби виставити аудиторію якоюсь дикою чи претензійою. Ні, лише для того, щоб показати, що це — маргінальні прояви, поодинокі виключення, що тануть серед тисяч коментарів подяки та дійсно корисної критики.

Я вже якось писав, але повторю (і повторюватиму це надалі): україномовна аудторія — найвдячніша з усіх, з якими мені довелося мати справу. Можливо це пов'язано із тим контентним дефіцитом, який я описав вище. Можливо, із тим, що ми просто звикли дякувати одне одному. Але це факт, який, я сподіваюся, залишатиметься з нашим Ютубом по мірі його розвитку. Бо зараз YouTubeUA — це прекрасне джерело дофаміну та ендорфінів. Спробуйте, якщо ще ні: відмовитися буде дуже важко.

Бо задоволення ти отримуєш не лише від власних успіхів. Український Ютуб — ніби єдиний великий організм. Я віддалено тихенько радів на святкуванні 50'000 підписників каналу Ragulivna Тані Микитенко, а незабаром радітиму з нею та її аудиторію вже сотні тисяч. Я радію кожному глядачеві на каналах, що переглядаю сам, іноді я роблю те, що не завжди встигаю на власному проєкті: переглядаю коментарі під відео українських блогерів. Просто щоб отримати те відчуття, яке сьогодні в інтернеті мало де зустрінеш. Відчуття єдності.

Тут буде доречно перейти до останньої з застряглих в моїй голові тем. Єдність — те, що примусило всіх великих ютуберів і сотні поки невеликих встати на захист Geek Journal - Новини кіно та серіалів, коли в Тайлера Андерсона виник конфлікт з каналом 1+1. Єдність — те, що дозволяє українським ютуберам постійно обмінюватися аудиторіями та розповідати один про одного. Єдність примушує нас закликати підтримувати проєкти, до яких ми не маємо жодного відношення, для яких ми є просто глядачами.

Український Ютуб перший з-поміж тих, що мені відомі, зрозумів, що якщо на твого знайомого підписується твій глядач, ти не втрачаєш цього глядача. Просто він отримує ще одне джерело інформації, фану та позитивних (хоча це не обов'язковий пункт) емоцій. Джерело натхнення.

Ютуб - це в будь-якому випадку розважальний ресурс. І щобільше розваг на вибір має український глядач, тим краще для кожного українського ютубера. Саме ця єдність є запорукою загального росту. І чомусь я впевнений, що вона зберігатиметься в тісному ком'юніті й надалі.

Підбиваючи підсумки, хочу виділити три основні думки:

1) Український ютуб росте. І ростиме надалі, цей процес вже ніяк не зупинити. Це стало можливим завдяки людям, які розвивали його за рахунок власних часу та інших ресурсів.

2) Хвороби росту, які можуть когось відштовхувати сьогодні, обов'язково пройдуть. Враховуючи швидкість розвитку ком'юніті, думаю, це потребуватиме буквально пари років.

3) Ріст потребує енергії. Енергія, яку витрачають на виробництво контенту, має три складові: час, натхнення та гроші. І якщо компенсувати час та натхнення улюбленим авторам досить важко, ви завжди можете допомогти їм донатом або будь-якою іншою фінансовою підтримкою.

Дивіться українською. Поширюйте українську. Підтримуйте україномовних блогерів. Бо їхній внесок в нашу справжню Незалежність можна буде оцінити лише згодом. А ось ваші внески у вигляді підписок, лайків, коментарів та донатів потрібні їм вже сьогодні.

P.S. Деякі посилання
Канал Alpha Centauri Ukraine:
https://www.youtube.com/channel/UCbhABwj6Ijp1dYG3W...

Канал Ragulivna:
https://www.youtube.com/channel/UCf4A8MGpasfQTa28W...

Geek Journal та 1+1:
https://theac.cc/sXr41y3ZTdY

Рейтинг українських Ютуб-каналів:
https://manifest.in.ua/rt/

paul.andreev
Павло Поцелуєв

Коментарі доступні тільки зареєстрованим користувачам

вхід / реєстрація

Рекомендації