У нашу інформаційну еру з різних засобів масової інформації, у тому числі і соцмереж, ллється мільйони новин, які можуть бути правдиві, а які й брехливі… Перевірка фактів вийшла на професійний рівень і згуртувала тих, хто хоче доносити людям правду і викривати брехунів, як серед російських пропагандистів, так і серед українських популістів…
 
Ті журналісти, які зосередилися на перевірці фактів, згуртувалися у спільноти і почали називати себе факт-чекерами, від англійських слів fact checking – перевірка фактів.
 
Так, ми живемо в епоху спеціалізації! Отже на наших очах з'явилася нова професія – факт-чекер!
Нещодавно, одна з головних факт-чекінгових організацій України VoxCheck, (підрозділ ГО Вокс Україна), разом з Google News Initiative провели для журналістів триденний тренінг «Шукай як Google, перевіряй як VoxCheck».
Модератор тренінгу Світлана Сліпченко, заступниця виконавчого директора ГО Вокс Україна«, представила очільника глобальної Програми Google News Initiative по Центральній та Східній Європі Деніела Жанса, який озвучив головні завдання журналістів-фактчекерів на сьогоднішній день. Онлайн також виступив і виконавчий директор ГО „Вокс Україна“ Сергій Скобенко, він зараз на фронті, але закликав журналістів у тилу не падати духом… Перемога буде за нами!
 
Враження від тренінгу позитивні, якщо не більше… Три дні в готелі Русь були і теоретичними, і практичними, а викладені теми різнобічно тісно пов'язувалися з роботою журналіста: від інструментів викривача брехні, його кібербезпеки, до виявлення мови ворожнечі в соцмережах і методів протидії психологічному вигоранню журналіста.
 
Перед журналістами виступили відомі профі своєї справи: Мирослава Маркова, старша аналітикиня VoxChek, Andre Drobnic Holan, Chair of IFCN, Ігор Розкладай, заступник директорки ЦЕДЕМ (Центр демократії та верховенства права), Павло Бєлоусов, Internews Україна, Микола Гринишак, медіа юрист, експерт ГО „Платформа прав людини“, Кирило Перевощиков, старший аналітик VoxChek та інші експерти, яким щира подяка від присутніх журналістів.
 
Тренінг для журналістів, це внутрішня кухня медійників, але, якщо хтось із мережі Фейсбук зацікавиться темою факт-чекінгу, нехай напише у коментарі до цього посту, я розкрию деякі „секрети“ у наступних публікаціях.
 
Єдине загальне правило проти дезінформації, а воно відоме нам з дитинства, я б зараз нагадав усім нам – „Довіряй але перевіряй!“
 
Олесь Пасічний