Ми добре усвідомлюємо, що війна це не тільки поле бою. Наші військові захищають нас на фронті, але Україна кожного дня бореться проти росії і на юридичному полі. Оскільки дуже важливо, коли закінчиться війна притягнути до відповідальності і засудити всіх причетних до тих страшних злочинів, які росія творить в Україні. Отже, важливо зібрати всі докази. Тому Україна зараз застосовує стратегії, які не виключають одна одну, які є паралельними процесами, що дозволять притягнути російських окупантів до відповідальності. І не важливо чи ти російський солдат, чи ти російський посадовець — відповідальності ніхто не уникне!
Отже, після вторгнення Росії, 24 лютого, Україна розпочала боротьбу з агресором на міжнародному юридичному фронті, розпочала процеси проти Росії в міжнародних судах:
- Міжнародний Суд у Гаазі (Суд ООН). Рішення Суду ООН дозволить встановити, що росія порушила міжнародне право. А це створить умови для виплати репарацій Україні за заподіяну шкоду.
- Рада ООН з прав людини, яка забезпечує розслідування, збір доказів та ідентифікацію винних у злочинах. 4 березня Радою ООН була ухвалена резолюція «Ситуація з правами людини в Україні внаслідок російської агресії». І 30 березня почала діяти Комісія з розслідування воєнних злочинів росії проти України.
- Європейський суд з прав людини ЄСПЛ. 28 лютого Україна звернулася до ЄСПЛ з вимогою зобов'язати РФ зупинити військову агресію проти України. 1 березня ЄСПЛ задовольнив заяву України та відкрив провадження у справі «Україна проти Росії». Прийняті надалі рішення зобов'яжуть Росію виплатити компенсації кожному потерпілому хто постраждав через агресію.
- Ну і одна із важливих для нас міжнародних інституцій -- Міжнародний кримінальний суд (МКС) також відомий як Гаазький трибунал. Не слід плутати з Міжнародним судом ООН, який також засідає в Гаазі, але виконує іншу функцію -- вирішує суперечки між державами. МКС не входить до офіційних структур ООН. Слід зазначити, що МКС -- це єдиний судовий орган, який може переслідувати високопосадовців на міжнародному рівні.
Отже, які злочини розслідує МКС, це -- злочин геноциду, злочини проти людства, військові злочини та злочин агресії.
28 лютого, за наслідками звернення 39 країн світу, серед яких, країни ЄС, а також Австралія, Канада, Великобританія головний прокурор суду Карім Ахмад Хан повідомив про початок розслідування щодо ситуації в Україні. 16 березня Карім Хан прибув в Україну і розпочав роботу. Наразі слідча група МКС разом з українськими правоохоронцями вже збирає всі докази та факти воєнних злочинів російських військ.
Зауважу, що Верховна Рада у вівторок, 3 травня, проголосувала за основу і в цілому закон, який дозволяє прокурору МКС працювати в Україні, зазначу, це рішення ВРУ дуже важливе, оскільки якщо ми хочемо притягнути до Гаагського трибуналу путіна і його поплічників мають бути дотримані в суворій відповідності норми чинного законодавства відповідно до норм міжнародного гуманітарного права.
До інформації: МКС це та інституція, де кримінальну відповідальність можуть застосовувати однаково до всіх осіб, незалежно від того, чи є вони главою держави чи уряду, членом уряду чи парламенту, обраним представником чи урядовою посадовою особою. Також, може призначити тривалі терміни позбавлення волі на строк до 30 років або довічне ув'язнення.
Отже, факт -- путіна можна притягувати до відповідальності. Під час судового розгляду кримінальний суд може видати міжнародний ордер на арешт путіна та інших ймовірних злочинців. Після цього їх мають право заарештувати під час подорожі до країн, які є підписантами МКС, а це 139 країн. Процедура покарання МКС можлива також загалом і проти росіян, які беруть участь у війні проти України. Тобто, якщо злочин вчинила особа за наказом начальника, це не звільняє її від кримінальної відповідальності.
Іще одна позиція, на якій наполягає зараз Україна і про яку раніше заявляв Президент України Володимир Зеленський -- це створення спеціального військового трибуналу щодо конкретного злочину -- злочин агресії. «Тобто, якщо ми працюємо по різним злочинам: воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид – як зазначила Ірина Венедіктова -- може бути створений окремий трибунал щодо злочину агресії». На скільки знаю, таке рішення уже в процесі.
Так, юридичне поле бою, це не миттєві результати перемоги, це кропіткий процес не одного дня але щоб всі дійові особи, які винні в цій кривавій війні понесли відповідальність – потрібно цей складний, іноді вкрай бюрократичний, шлях пройти.
До прикладу, сьогодні, і це важливо для майбутніх справ і вироків в міжнародних інституціях, Офіс генпрокурора України оприлюднив підозри міністру оборони РФ Сергію Шойгу, керівнику Росгвардії Віктору Золотову, спікеру Держдуми В'ячеславу Володіну, голові Ради Федерації Росії Валентині Матвієнко, міністру внутрішніх справ РФ Володимиру Колокольцеву, директору служби зовнішньої розвідки Росії Сергію Наришкіну, а також директору ФСБ Олександра Бортнікову та іншим чиновникам.
Так, війна в Україні закінчиться і ми побачимо всіх зауважених осіб на лаві підсудних у Гаазі на чолі з путіним! Звісно якщо останньому дадуть дожити до суду його поплічники) А ми дожевемо і будемо свідчити … !