Навколо створення Бюро економічної безпеки дуже багато спекуляцій. Гігантська кількість фейків і хибних міркувань про те, чим буде займатися новий орган і які завдання виконувати. Дуже популярний, зокрема, міф про те, нібито БЕБ створюється для тиску для бізнес і щоб сконцентрувати всі важелі впливу в одному органі.
Подібні нісенітниці потрібно розвіювати, бо вони шкодять репутації щойно створеного органу і заважають рухатися вперед. Новообраний голова БЕБ Вадим Іванович Мельник вже неодноразово вичерпно спростовував фейки щодо Бюро, але у ЗМІ виникають нові і нові повідомлення. Тому продовжу лінію інформування суспільства про новий орган.
Перш за все, інформація для «алармістів», які репетують про «тиск». Основною функцією БЕБ буде аналітична робота, а не силові повноваження. Бюро аналізуватиме інформацію і визначатиме бенефіціарів фінансових операцій, наявність порушення закону в обігу коштів різних приватних або державних структур. Протидіятиме правопорушенням, які зашкоджують функціонуванню економіки держави.
БЕБ буде єдиним держорганом, відповідальним за боротьбу з економічними злочинами. Воно отримає повноваження СБУ, Нацполіції та податкової, які ті раніше виконували у цій сфері. Це дасть змогу СБУ сфокусуватися на виконанні завдань, що безпосередньо пов'язані із безпекою держави, контррозвідувальною діяльністю у сфері економіки.
Зазначу, що про необхідність такого підходу йшлося давно. Дійсно, «економічні» повноваження не давали змоги СБУ та НПУ сконцентруватися на виконанні свої прямих обов'язків. Також було очевидно, що назріла необхідність реформи ДФС.
Але була потрібна політична воля, що припинити конфлікти повноважень, та й, ніде правди діти, іноді корупцію у сфері розслідування економічних злочинів. Така воля з'явилася лише після того, як президентом України став Володимир Олександрович Зеленський.
Верховна Рада прийняла Закон «Про Бюро економічної безпеки України» № 1150-ІХ 28 січня 2021 року. Президент підписав 22 березня 2021 року. Було багато спроб старої системи загальмувати створення Бюро, у тому числі, в деяких правоохоронних органах. Тому процес йде з невеликим запізненням, і це заслуга як керівництва держави, так і тих, кому воно делегувало повноваження управління новим органом.
Зауважу, що Закон створює інституційні умови для захисту економічних процесів від тиску силових органів, що підтримується міжнародними партнерами України. Ще раз хочу наголосити для різноманітних «всепропальників» і тих, хто каже, що це буде «нова ДФС». Бюро економічної безпеки – не правоохоронний орган. Це центральний орган виконавчої влади, який має правоохоронну функцію. Це орган, який буде організовувати боротьбу із кримінальними проявами у сфері економіки держави. Це жодним чином не орган, який замінить податкову міліцію. Це зовсім новий орган з новою філософією, з новим алгоритмом побудови роботи.
До ключових повноважень Бюро економічної безпеки буде входити: виявлення зон ризиків у сфері економіки шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних; оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави, напрацювання способів їхньої мінімізації та усунення; надання пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань усунення передумов для створення схем протиправної діяльності у сфері економіки; забезпечення економічної безпеки держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави; збирання та аналіз інформації про правопорушення, що впливають на економічну безпеку держави, та визначення способів запобігання їхньому виникненню в майбутньому; планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним законом до його підслідності та інше.
На плечі керівництва БЕБ ляже дійсно величезне навантаження. Бо саме вони тепер будуть відповідати за економічну безпеку держави. Правильно організувати вкрай складну роботу нового органу під силу лише людям з досвідом, високими компетенціями і широким державницьким підходом. Конкурсна комісія БЕБ зробила мудрий вибір, обравши саме Вадима Мельника головою Бюро. Він вже окреслив стратегічні напрямки своїх подальших кроків, зауваживши, що саме аналітичний підхід стане визначальним у роботі нового органу. Широке впровадження якого дозволить підняти показник ефективності боротьби з економічною злочинністю з 48%, який був у податковій міліції, до 75% — у БЕБ.
Громадська Рада Бюро економічної безпеки вже обрана. Незабаром стартують конкурси на голів структурних підрозділів центрального апарату та територіальних управлінь. Головне зараз – виконати завдання президента і запустити Бюро, оскільки згідно із законом для того, аби запустити орган, необхідно забезпечити близько 30% штату. Тобто, набрати приблизно 210 штатних одиниць, хоча б по 10 осіб з кожному напрямку. Вже зрозуміло, що це неможливо зробити до 25 вересня, але впевнений, що досвід та професіоналізм голови Бюро та людей, обраних керівниками управлінь та головних підрозділів, дозволять це зробити вже до кінця листопада.