Назад шляху немає. Сьогодні ми вперше взяли участь у саміті «Україна-ЄС» у статусі кандидата на вступ до Євросоюзу. Причому захід проводився у Києві. Так, до самого членства в ЄС нам ще далеко, не думаю, що хтось тішить себе ілюзіями, що це може відбутися до завершення війни, або що нам вдасться «проскочити» без структурних реформ. Але шлях до Європи – це уже наше майбутнє і як ним йти треба думати вже зараз.
Війна цінностей
Сьогодні у всіх українців одне бажання та одна мета – Перемога. Але ми іноді задумуємося про те, що буде після. Зараз головне здолати ворога. А ворог – це не просто солдат з автоматом, гранатометом, водій танку чи навідник ракет, ворог – це той світ, який він за собою несе, ненависний для всіх нас «руській мір» – царство тиранії, брехні й зневаги до людини та її прав.
Україна свій цивілізаційний вибір зробила давно – ще під час Майдану, коли люди показали, що готові боротися за цінності та права людини. І коли ворог посипав нам на голови ракети і снаряди, українці лише підтвердили – ніяка агресія не здатна забрати у нас свободу та гідність.
Європа стала для нас уособленням цінностей, і сьогодні вступ до Європейського Союзу підтримує більшість українців.
Те, що керівництво Євросоюзу вирішило провести саміт в Києві, а не в Брюсселі, тільки підтверджує, що Європа як і ми розуміє, що європейське майбутнє України – неминуче. Це ще одне нагадування загарбникам, що вільний світ їх не боїться і вони тут зазнають краху. Українці зробили свій вибір і незалежно від того, коли ми юридично станемо членами ЄС – ціннісно ми невід'ємна частина європейської сім'ї.
Європейські перспективи
Вступ до ЄС – це і величезна кількість нових можливостей та переваг.
Ми зможемо говорити про посилення загальної стабільності, подальший розвиток демократії, верховенства права. Ми врешті побачимо не імітацію боротьби з корупцію, а ефективну антикорупційну політику – у владних кабінетах уже розуміють, що без цього ніхто в ЄС нас не візьме. Не менш важливою є енергетична безпека та участь у європейській колективній безпеці.
А ще ми отримаємо стимули для зростання ВВП. Згадайте, як в ЄС вступала Польща. За 10 років ВВП країни зросло вдвічі. Поляки зуміли скористатися усіма перевагами, які надав їм вступ: підприємства активно включились в конкуренцію з компаніями з інших країн на єдиному ринку, працівники з Польщі скористались можливістю роботи в інших країнах-членах ЄС, студенти подались на стипендії ЄС, а звичайні поляки безперешкодно почали перетинати кордони як повноправні члени Шенгенської зони. Крім того, реформи з досягнення стандартів ЄС сприяли модернізації країни.
Технічний прогрес та посилення конкуренції призвели до того, що збільшилась кількість виробництв з середнім та високим ступенем переробки. Польща стала суцільним будівельним майданчиком.
За перші 10 років після вступу було створено два мільйони додаткових робочих місць! Ще раз – два мільйони! У 2005-2012 роках кількість людей, які перебували на межі бідності, зменшилася на 7 мільйонів. 1,3 мільйона людей були виведені з бідності.
Коли я був у Польщі, то приємно вразили асфальтовані дороги навіть між хуторами та просто серед полів. Поляки розповіли, що дорожній бум у них почався якраз після вступу в ЄС. Для них зараз не проблема, перебуваючи навіть у найвіддаленішому селі, за лічені хвилини доїхати до гміни, де зосередженні школи, лікарні, супермаркети тощо. І ми також повинні до цього іти.
Нові можливості для кожного
В останні роки перед повномасштабним вторгненням так звані «заробітчани» приносили в економіку України чи не найбільше валютної виручки. Ці люди працювали в Європі, але привозили гроші в Україну. Уявіть, які перспективи для нас відкриються, коли не буде кордонів, коли ми станемо частиною єдиного європейського ринку. І я не тільки про можливість легально працювати чи навчатися в будь-якій європейській країні. В самій Україні з'явиться більше можливостей працювати та гідно заробляти. По-перше, уніфікація законодавства дозволить зайти до нас західним компаніям, а, по-друге, українські підприємці отримають доступ до фондів ЄС та програм підтримки малого і середнього бізнесу. Більше того, кредити на розвиток бізнесу стануть більш доступними.
У підсумку почнеться зростання заробітних плат та соціальних стандартів. Збільшиться допомога соціально незахищеним верствам населення та пенсіонерам.
Ну і звісно, для українців ще більш доступними стануть подорожі.
Сьогодні нам важко це уявити. Війна витіснила все інше з наших думок. Коли ми бачимо як окупанти стирають з лиця землі цілі села і міста, як нищать інфраструктуру і будинки по всій країні, складно уявляти розквіт та процвітання. Але ми переможемо. А після Перемоги почнемо нове життя – і європейська перспектива допоможе зробити його успішним, безпечним і комфортним.
І дуже важливо, щоб влада ефективно впроваджувати ті реформи, які від нас вимагає ЄС. Чим швидше ми це зробимо, тим швидше зможемо скористатися можливостями, які відкриє для нас європейське майбутнє. Це, насамперед, треба не їм, а кожному з нас.