На допомогу переселенцям цьогоріч спрямують на 16,5  мільярдів грн більше, ніж закладали у бюджет. При цьому виплати лишаються такими ж як і були, а деяким ВПО їх взагалі скасовують. Хто залишиться без допомоги та що чекає переселенців у наступному році спробуємо розібратися в матеріалі.

Без житла і роботи

У своїй країні та на чужині. Вони тікали від війни часто з однією лише валізою і геть не думали, що доведеться з нуля обживатись на нових місцях.  У перші дні повномасштабної війни люди намагались допомогти тим, хто виривався з-під обстрілів, чим могли. Для них збирали їжу та одяг, впускали в свої будинки. Тоді переселенці ще не думали, що не зможуть повернутися додому  так довго, а багатьом і не буде куди повертатись.

Внутрішні переселенці і на другий рік повномасштабної війни продовжують залишатися дуже вразливою категорією, адже соціального житла для них досі і не вистачає. Так, бувають випадки, коли переселенцям люди просто віддають пусті  будинки чи квартири. Але це радше винятки.

Державна програма компенсації за прихисток переселенців працює з перебоями, бо механізм там доволі складний. Більшість людей, які залишили свої оселі через війну, винаймають житло за ринковими цінами. А про шалений ріст цін на квартири, в найбільш безпечних західних областях України, не говорить хіба лінивий. Потягнути таке житло далеко не всім під силу – особливо, якщо це літні люди. Я знаю бабусю, яка щоб дешевше платити живе в хостелі і там же підпрацьовує прибиральницею,  а в неї уже дуже слабке здоров'я.

Бувають і не поодинокі випадки відвертої дискримінації — коли переселенцям просто відмовляють в оренді саме через те, що вони переселенці. Сім'ям з дітьми та домашніми тваринами взагалі дуже важко знайти житло.

Багато людей, які покинули свої домівки і виїхали в більш безпечні регіони, весь цей час сплачують подвійні комунальні платежі – там, де фактично живуть і за власне житло, яке лишилось на прифронтових територіях. А це серйозне фінансове навантаження, особливо з урахуванням того, що роботи для всіх, що у великих містах, що в селищах — просто не вистачає.

А що з допомогою?

В минулому році допомогу отримали 2,3 млн ВПО. Цьогоріч уряд звітує, що на проживання внутрішньо переміщеним особам вже спрямовано майже 50 млн грн бюджетних коштів. Здається, сума звучить непогано, але якщо врахувати, що дітям та інвалідам виплачують по 3 тисячі грн, а всім іншим лише по 2  тисячі, то за ці гроші навряд чи можна прожити.

Але принаймні це хоч якась підтримка і добре, що її продовжують і на наступний рік. В проєкті держбюджету видатки для Міністерства соціальної політики планують збільшити на 5%. Яка саме сума піде  на підтримку переселенців стане зрозуміло уже після остаточного прийняття бюджету. Поки відомо, що збираються спрямувати частину коштів на надання пільгових іпотечних кредитів переселенцям. Також в наступному році хочуть створити  фонд ліквідації наслідків збройної агресії. Це буде спецфонд. Кошти з нього, зокрема, мають іти й на будівництво житла для переселенців.

Також діють програми підтримки ВПО від органів місцевого самоврядування та військово-цивільних адміністрацій. Тут звісно все залежить від фінансової спроможності конкретних  громад, але програми як правило  приймають на кілька років вперед, тож очевидно вони продовжать діяти і надалі.

Автоматичне призначення допомоги і перевірки

Переселенцям, які отримували допомогу до серпня її продовжили автоматично ще на півроку, тобто до кінця січні 2024 р.

Та є категорії людей, які лишаться без допомоги. Зокрема, це громадяни, які придбали валюту, банківські метали або нерухомість на суму понад 100 тисяч гривень. Не виплачуватимуть тим, хто купив авто, якому менш як 5 років. Так само не платитимуть більше тим, хто має нерухомість у відносно безпечних регіонах і тим, хто повернувся додому. Не буде виплат особам, яких засудили за колабораціонізм.

А ще без допомоги лишаться люди, які 30 днів поспіль були за кордоном. Хіба зможуть довести, що мали на це поважні причини, наприклад, службове відрядження, стажування, лікування чи реабілітація, догляд за хворою дитиною чи оздоровлення дитини.

Також від серпня чиновники почали перевіряти чи дійсно люди, яким призначена допомога живуть за заявленими місцями. Перевірки проводить Національна соціальна сервісна служба України.  Про неї переселенців повинні повідомляти за 2 дні.

Якщо людини не буде на місці у неї є два тижні, щоб звернутися до органу соціального захисту населення для проходження ідентифікації. Якщо є обґрунтовані причини відсутності — протягом тридцяти календарних днів треба надати документи, які це підтвердять.  Тим, кого перевірка не застала вдома і хто протягом 30 днів не зміг надати обґрунтування чому його не було,  допомогу припинять з наступного місяця.